بخت اندک رسیدن به توافق بر سر نحوه بازپرداخت بدهی های یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بخت اندک رسیدن به توافق بر سر نحوه بازپرداخت بدهی های یونان

وزرای دارایی حوزه پولی یورو، «یورو گروپ»، روز دوشنبه در بروکسل گرد آمدند تا درباره نحوه بازپرداخت بدهی های یونان گفت و گو کنند. دولت جدید یونان به رهبری آلکسیس سیپراس خواستار پایان برنامه های ریاضتی و بازتعریف توافقات پیشین کشورش است، امری که با مخالفت مقامات اروپایی روبرو شده است.

وولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان ضمن اعلام بدبینی اش به مذاکرات امروز گفت: «بر اساس شنیده ها زیاد خوشبین نیستم. به نظر می رسد دولت یونان تغییری در سیاستش نداده است. موضوع اصلی مذاکرات نیست، بلکه مسئله تصمیم یونان است، تصمیمی که نشان دهد آنها چه می خواهند و چه راهی را برای جلب اعتماد بازار برگزیده اند. در حال حاضر چنین چیزی را نمی بینیم.»

به نظر می رسد در نشست امروز یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان کار بسیار سختی برای متقاعد کردن هجده همتای اروپایی اش پیش رو داشته باشد.

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا خواستار تمدید برنامه نجات مالی و دادن فرصت بیشتر به گفت و گو است.

ولادیس دومبرووسکیس، معاون رئیس کمیسیون اروپا در این زمینه گفت: «آماده شروع گفت و گو های سازنده با مقامات یونان برای رسیدن به یک راه حل هستیم. واضح است که پایه و اساس این گفت و گو و تعامل باید احترام دو طرف به تعهداتشان باشد. نظر واقع گرایانه کمیسیون تمدید برنامه کنونی برای ایجاد فرصت بیشتر به مذاکرات است.»

افی کوستاکوستا، گزارشگر یورونیوز از محل اجلاس گفت: «همانطور که تعداد زیادی از وزرای داری اتحادیه اروپا در بدو ورودشان به محل نشست امروز اشاره کردند، بخت کمی برای رسیدن به یک توافق است. هنوز شکاف عمیقی میان اتحادیه اروپا و یونان وجود دارد. به احتمال زیاد “یوروگروپ” نشست دیگری در این هفته خواهد داشت.»