بقایای کودک خردسال و نقاب رنگ شده در یک مقبره ۴۵۰۰ ساله در مصر کشف شد

کشفیات جدید در گورستان سقاره مصر
کشفیات جدید در گورستان سقاره مصر Copyright اداره باستان شناسی مصر
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان با پرده‌برداری از یک مقبره مصر باستان که بیش از چهار هزار سال قدمت دارد، به کشفی تازه دست یافتند. این مقبره در قبرستان سقاره قرار دارد.

آگهی

این یافته که اخیرا از سوی وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر تایید شده است، با تلاش مشترک باستان‌شناسان مصری و ژاپنی به نتیجه رسیده است.

نوزومو کاوای، سرپرست تیم ژاپنی گفت: «این مقبره که قدمت آن به بین سال‌های ۲۶۴۹ تا ۲۱۵۰  قبل از میلاد باز می‌گردد، دارای گورها و آثار باستانی متعددی است که دوره‌های تاریخی مختلف را در بر می‌گیرد.» وی معتقد است که این یافته بینش‌های ارزشمندی از تاریخ این منطقه ارائه می‌کند.

تیم بین‌المللی در طول ماموریت خود گنجینه‌های بی‌شماری از جمله بقایای انسان، عناصر معماری و مجموعه‌ای از مصنوعات جذاب را کشف کردند.

به‌طور مثال آن‌ها بقایای یک انسان را کشف کردند که در کنار یک نقاب رنگ شده دفن شده بود. آن‌ها همچنین محل دفن یک کودک را که قدمت آن به دودمان دوم باز می‌گردد یافتند.

نقابی که در یکی از قبرها پیدا شد
نقابی که در یکی از قبرها پیدا شدوزارت آثار باستانی مصر

تابوتی در داخل مقبره وجود داشت که متعلق به دودمان هجدهم یعنی ۱۵۵۰-۱۲۹۵ قبل از میلاد بود و داخل این تابوت ظرف مرمری قرار داشت.

تصاویر دیگر از کشفیات جدید در گورستان سقاره
تصاویر دیگر از کشفیات جدید در گورستان سقارهوزارت آثار باستانی مصر

علاوه بر این‌ها، دو مجسمه سفالی به شکل ایزیس، الهه مصر کشف شد. این الهه در مراسم تدفین اهمیت داشت و مجسمه دیگر مربوط به هارپوکراتس، خدای سکوت و اسرار در دوره بطلمیوسی بود.

در این مکان سفال نوشته‌ها و تکه‌های شکسته سفال نیز یافت شد.

گورستان بزرگ سقاره که در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی قاهره واقع شده است، بخشی از ممفیس پایتخت باستانی مصر به شمار می‌رود و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آدامس ۱۰ هزار ساله پرده از راز رژیم غذایی انسان‌های عصر حجر برداشت

آیا مصریان باستان با خواهر و برادر و فرزندان خود ازدواج می‌کردند؟

زن ایرانی‌‌الاصل به عنوان دختر شایسته آلمان در سال ۲۰۲۴ انتخاب شد