برگزاری یازدهمین دوره جشنواره موسیقی اینکلاسیکا در دوبی

برگزاری یازدهمین دوره جشنواره موسیقی اینکلاسیکا در دوبی
Copyright euronews
نگارش از Rebecca McLaughlin-Eastham
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامه یک ماهه ۱۵ تک نواز معروف، سه ارکستر بزرگ و ۱۱ رهبر ارکستر ۲۶ برنامه در سالن اپرای دبی اجرا کردند.

آگهی

نغمه نت های موسیقی فاخر در فستیوال موسیقی اینکلاسیکا برای یازهمین دوره خود به دبی بازگشت.

در این برنامه یک ماهه ۵۰ تک نواز معروف، سه ارکستر بزرگ و ۱۱ رهبر ارکستر ۲۶ برنامه در سالن اپرای دبی اجرا کردند.

یک روز پیش از غروب آفتاب و آغاز اجرا، با دمیتری یابلونسکی رهبر پرآوازه ارکستر صحبت کردم.

ربکا مک لفلین-یورونیوز: دمیتری! وسط تمرین رسیدیم و نواها افسونگرند. اما برای من از إحساس و ارتباط خودتان با موسیقی که می نوازید، بگویید.

دمیتری یابلونسکی: «همیشه وقتی موسیقی آغاز می شود، کمردرد یادتان می رود، تنگی کفشتان هم یادتان می رود. این سالن زیبا و آکوستیک زیبا را می بینید؟ قسمت کردن موزیک برای مخاطبان در دبی، ایده زیبای کنستانتین ایشخانوف است. مدیر جشنواره و تمام این برنامه.»

قطعات کلاسیک بزرگی به ویژه از وردی، بتهوون و دبوسی امسال اجرا می شود. به علاوه شاهکارهایی هم از الکسی شُر، آهنگسار معاصر و حاضر در جشنواره هم در برنامه وجود دارند.

رهبران ارکستر، نوازندگان، موسیقیدانان و هنرمندانی که در امیرنشین دبی برای جشنواره اینکلاسیکا حضور دارند، از همه جای دنیا آمده اند و زبان آن ها جهانی است.

این دیپلماسی فرهنگی، به گفته سرگئی کریلوف، ویولونیست چیره دست از روح ملودی های شُر بر می خیزد. آقای کریلوف می گوید: «جهانی شدن موسیقی بسیار مهم است. تحولات و همبستگی فرهنگی بسیار مهم است. این جشنوار این راه تفکر درباره موسیقی را نمایندگی می کند. سرشار از ایده های برزگ که فرهنگ های مختلف را به هم پیوند می دهد.»

امسال از کره جنوبی یکوون سانوو، یکی از آوانگاردترین پیانیست های جهان در اینکلاسیکای دبی حضور دارد. برای او، نواختن راهی برای فرار از این دنیای آشفته و رسیدن به آرامش است. او می گوید: «بعضی وقـت ها زندگی آنچنان آشفته است و درگیر سفر و کار و حاشیه می شوید که اصل را فراموش می کنید. ما یک قطعه را بارها و بارها می نوازیم. سعی می کنم همیشه خودآگاه و جدی باشم و به احساسم کاملا اعتماد کنم.»

در اینکلاسیکا، نوازندگان نوظهور در کنار ستاره ها اجرا دارند. جیان لوکا مارچیانو یکی از آن ها است؛ رهبر ارکستر سرشناسی که به دلیل اجراهای پر شورش، موسیقدانی با انگیزه های عریان توصیف می شود. او می گوید: «اینکه با این القاب خوب توصیف شویدف طبیعتا خوشایند است. مجله ها هم مهم هستند و من همیشه رتبه بندی ها را دنبال می کنم تا ببینم چگونه می توانم در اجراهایم پیشرفت کنم. ما باید خودانتقادی داشته باشیم و هرشب بعد کنسرت کارمان را بازبینی کنیم. مخاطب از هرچیزی مهم تر است.»

این احساس مسئولیت بدون شک برای مخاطبان اپرای دبی در این فصل خاطره انگیز خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

برگزاری جشنواره بین‌المللی جاز در شهر باکو با حضور ۱۹ نوازنده