Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برتران تاورنیه، کارگردان فرانسوی و برنده شیر طلایی ونیز در ۷۹ سالگی درگذشت

برتران تاورنیه با شیر طلایی جشنواره ونیز
برتران تاورنیه با شیر طلایی جشنواره ونیز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از جمله آثار برتران تاورنیه می توان به «یکشنبه در بیرون شهر»، «قاضی و قاتل»، «طعمه» و «ساعت ساز سن پل» اشاره کرد.

آگهی

برتران تاورنیه، کارگردان فرانسوی و یکی از چهره های سرشناس سینمای این کشور طی دهه های اخیر روز پنجشنبه در سن ۷۹ سالگی چشم از جهان فروبست. 

از جمله آثار مطرح برتران تاورنیه می توان به «یکشنبه در بیرون شهر»، «قاضی و قاتل»، «طعمه» و «ساعت ساز سن پل» اشاره کرد. 

برتران تاورنیه در سالهای گذشته ریاست انستیتو لومیر را که جشنواره ای به همین نام در شهر لیون برگزار می کند برعهده داشت. او در سال ۱۹۸۴ برای فیلم «یکشنبه در بیرون شهر» برنده جایزه بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم کن شده بود. وی در سال ۱۹۹۵ نیز برای فیلم «طعمه» جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین را کسب کرده بود. برگزارکنندگان جشنواره فیلم ونیز هم در سال ۲۰۱۵ با اهدای شیر طلایی این جشنواره از او برای یک عمر فعالیت هنری تقدیر کرده بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خانواده این فیلمساز اعلام کردند که او در شهر کوچک سن ماکسیم در جنوب فرانسه درگذشت. برتران تاورنیه سابقه شش بار همکاری با فیلیپ نوآره، بازیگر سرشناس فرانسوی را در کارنامه داشت. 

کتاب «۳۰ سال از سینمای آمریکا» که در سال ۱۹۷۰ به قلم برتران تاورنیه منتشر شد یکی از آثار مهم برای علاقمندان به تاریخ سینما محسوب می شود. نسخه های جدید و به روزشده این کتاب بعدها به چاپ رسید. برتران تاورنیه همچنین در سال ۱۹۹۴ مجموعه ای از گفتگوهای خود با کارگردانان بزرگ آمریکایی را منتشر کرد. 

او دلیل روی آوردن به فیلمسازی را «علاقه به فیلم های وسترن» ذکر کرده بود. برتران تاورنیه علاوه بر کارگردانی فعالیت های اجتماعی هم داشت؛ او از منتقدان سانسور و از مخالفان شکنجه در جریان جنگ الجزایر بود. وی همچنین از حقوق پناهجویانی که اجازه اقامت در فرانسه نداشتند دفاع می کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فستیوال فیلم لومير لیون؛ تقدیر از سینمای «سیاه نمای» برادران بلژیکی

شیر طلایی ونیز در دستان «عشایر»؛ سینمای ایران ۳ جایزه از آن خود کرد

آنیس واردا، سینماگر موج نو فرانسه در سن ۹۰ سالگی درگذشت