رهبر ارکستر سمفونیک شیکاگو: مردم ایران را با عشق تحسین کردم

رهبر ارکستر سمفونیک شیکاگو: مردم ایران را با عشق تحسین کردم
نگارش از Euronews

ریکاردو موتی، رهبر ارکستر سمفونیک شیکاگوست. او به همراه گروه خود هر سال در قالب برنامه «جاده دوستی» به کشورهای مختلفی سفر می کند.

کنسرت های جاده دوستی بعد از جنگ بوسنی آغاز شد. موتی در این باره می گوید: «بیست سال پیش در سارایوو اندیشه جاده دوستی کلید خورد. همه ما تحت تاثیر اتفاقات تلخ آنجا قرار گرفته بودیم و قصد داشتیم برادری، صلح، عشق و دوستی به ارمغان ببریم و موسیقی تبلور همه اینها بود. در شهری که به طور کامل نابود شده بود، ۹ هزار نفر در کنسرت شرکت کردند. پیام ما این بود: وقتی با زبان احساس، که موسیقی بهترین نماد آن است، با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم سوء تفاهم ها بر طرف می شوند، چون این کلماتند که می تواند موجب کج فهمی شوند. از آن زمان تصمیم گرفتیم هر ساله کنسرت دوستی را برگزار کنیم.»

کنسرت جاده دوستی برای نخستین باز روز چهارم تیر به همراه ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت برگزار شد. موتی درباره این تجربه می گوید: «من مدیر موسیقی ارکستر سمفونیک شیکاگو هستم و همانطور که همه می دانند ایران و آمریکا روابط خیلی دوستانه ای ندارند. چند ماه پیش اسرائیل بودم و می دانیم که روابط ایران و اسرائیل اصلا و ابدا خوب نیست. اما برایم مهم نبود، به اسرائیل رفتم برای مردم آنجا عشق و تحسین زیادی قائلم. به تهران رفتم و مردم ایران را با عشق تحسین کردم.» وی ای افزاید: «ده ها سال است که نوازندگان ایران موسیقی وردی را نمی نوازند، به همین دلیل وردی که آهنگ ساز مشهوری در دنیای موسیقی است در ایران تقریبا ناشناخته مانده. نوازندگان ایرانی فورا پیام ما را دریافت کردند و سبک وردی را فرا گرفتند و دو گروه به سرعت تبدیل به یک گروه واحد شدند.»