درگذشت کیارستمی؛ ستایش های جهانی از کارگردان پرآوازه ایرانی

درگذشت کیارستمی؛ ستایش های جهانی از کارگردان پرآوازه ایرانی
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عباس کیارستمی، کارگردان پرآوازه سینمای ایران و جهان روز دوشنبه پس از چند ماه بیماری در ۷۶ سالگی در پاریس چشم از جهان فروبست.

آگهی

عباس کیارستمی، کارگردان پرآوازه سینمای ایران و جهان روز دوشنبه پس از چند ماه بیماری در ۷۶ سالگی در پاریس چشم از جهان فروبست.

او که در دهه ۱۳۷۰ با حضور در جشنواره های بین المللی در سطح جهان به شهرت رسید، کار سینمایی خود را در اواخر دهه ۴۰ شمسی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرده بود.

این هنرمند ایرانی در سال ۱۳۷۶ برای فیلم «طعم گیلاس» موفق به کسب نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و تا امروز تنها سینماگر ایرانی است که برنده نخل طلای این جشنواره شده است.

از دیگر فیلم های او می توان به «خانه دوست کجاست؟»، «زیر درختان زیتون»، «زندگی و دیگر هیچ»، «ده» و «کپی برابر اصل» اشاره کرد.

از عباس کیارستمی به همراه کارگردانانی همچون بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، سهراب شهیدثالث، مسعود کیمیایی و ناصر تقوایی به عنوان پیشگامان موج نوی سینمای ایران یاد می شود.

آخرین حضور عباس کیارستمی در جشنواره فیلم کن به سال ۱۳۹۱ با فیلم «مثل یک عاشق» بر می گردد.

مارتین اسکورسیزی، کارگردان آمریکایی در واکنش به مرگ عباس کیارستمی از او به عنوان «هنرمندی بزرگ» یاد کرد. کارگردانانی همچون ژان لوک گدار و آکیرا کوروساوا از تحسین کنندگان آثار عباس کیارستمی بودند.

زاویه دولان، کارگردان جوان کانادایی که در جشنواره فیلم کن امسال، جایزه بزرگ این جشنواره را کسب کرد، با انتشار عکسی از فیلم «طعم گیلاس» به عباس کیارستمی ادای احترام کرد.

با وجود محبوبیت جهانی، کار هنری عباس کیارستمی در داخل ایران با محدودیتهایی روبرو بود و بسیاری از فیلمهای او اجازه اکران عمومی نیافتند.

انتشار خبر مرگ عباس کیارستمی واکنشهای متعددی را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت. از جمله واکنشهای فراوان به درگذشت این کارگردان ایرانی، می توان به توییت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اشاره کرد که به «نگاه متفاوت و عمیق» کیارستمی به زندگی اشاره کرده است. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه نیز در پیامی به عباس کیارستمی ادای احترام کرد که بسرعت در شبکه های اجتماعی بازنشر شد.

بنا به گزارشهای منتشر شده قرار است پیکر عباس کیارستمی برای خاکسپاری به ایران منتقل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد

ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت

آمازون پرایم با پخش آگهی «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» کنجکاوی هواداران و رسانه‌ها را برانگیخت