Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رونق بازار بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های سنتی با ورود بچه‌بزرگسال‌ها

رونق بازار بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های سنتی با ورود بچه‌بزرگسال‌ها
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فروش اسباب‌بازی در نیمه اول امسال ۱۵ درصد افزایش داشت اما ۲۷ درصد از این درآمد مرهون بچه‌بزرگسال‌هاست، یعنی افراد ۱۹ تا ۲۹ ساله‌ای که قدرت خریدشان به بازار رونق داده است.

آگهی

بازار صنعت اسباب‌بازی همواره داغ بوده و گردش مالی آن در سال ۲۰۲۰، با رشدی ۲/۶ درصدی نسبت به سال گذشته، به ۹۵ میلیارد دلار رسیده است و به گفتهٔ کارشناسان این بازار احتمالا تا پایان امسال رکوردی تازه را ثبت می‌کند.

بچه‌بزرگسال‌ها؛ جان تازه در تن بازار اسباب‌بازی

فروش اسباب‌بازی تنها در نیمه اول امسال ۱۵ درصد افزایش داشت اما بیش از یک چهارم (۲۷ درصد) درآمد این صنعت مرهون بچه‌بزرگسال‌هاست، یعنی افراد ۱۹ تا ۲۹ ساله‌ای که قدرت خریدشان به بازار رونق داده است. 

افزایش تقاضا برای بازی‌های قدیمی و سنتی، یکی از روندهای تازه‌ای است که بر بازار اسباب‌بازی تأثیرگذار بوده است.

همه‌گیری و تغییر در شیوهٔ بازی‌‌‌ها

عجیب نیست که مردم در وقت بلاتکلیفی تشنهٔ تجربه‌های آشنا باشند و سراغ بازی‌های قدیمی بروند. و حالا بزرگسالان هم وارد گود شده‌اند.

جو تامب، مسئول خرید هملیز، یکی از قدیمی‌ترین اسباب‌بازی فروشی‌های دنیا در قلب لندن می‌گوید، بیشتر مشتریان امسال سراغ اسباب‌بازی‌های سنتی را می‌گیرند، او می‌افزاید: «جالب است که اسباب‌بازی‌هایی که وقت جوانی ما جزو پرفروش ها بودند دوباره مُد شده‌اند، مثلا لگو، باربی، پوکمون، انگار همه‌گیری نوعی نوستالژی به‌بار آورده است.»

و این تغییر رویه بُرد بزرگی برای سازندگان به‌شمار می‌رود چون نشان می‌دهد که این ‌بازی‌ها نه فقط متعلق به کریسمس و کودکان که متعلق به همه فصول و تمامی سنین است.

بازی‌های دیجیتال و اختلال در زنجیرهٔ تأمین

سانجی لوترا، مدیرعامل منطقه‌ای شرکت مَتِل، و مدیر صنایع اسباب‌بازی اروپا نیز می‌گوید مشتری به‌سوی محصولات محبوب و همیشگیِ دوران کودکی‌اش برگشته‌ و در عین حال بخشی از موفقیت این شرکت را در استراتژی بازی‌های دیجیتال آن برمی‌شمارد.

او می‌گوید: «نسخهٔ آنلاین بازی‌ کارتی اونو، تاکنون ۱۹۰ میلیون بار دانلود و بیش از ۱۱ میلیارد بار به شکل آنلاین بازی شده است.»

اختلال در زنجیرهٔ تأمین مواد اولیه که به‌خاطر بحران کووید پیش آمده، برای صنعت اسباب‌بازی هم دردسرساز شده است. تأخیر محموله‌ها، کمبود راننده تریلی و نبود جا در بندرگاه‌ها،‌ سبب نگرانی مشتری و تولیدکننده شده است.

اما جان بالک، صاحب‌امتیاز نشریهٔ «دنیای اسباب‌بازی» بریتانیا خوشبین است. او می‌گوید: «با وجود بحران بسیار دشوار، گردانندگان فروشگاه‌ها و شرکت‌های تولید اسباب‌بازی سخت تلاش کرده‌اند که محصولات هرچه بیشتری را از کارخانه به مغازه برسانند. پس نگران نباشید، اسباب‌بازی در بازار هست. ولی اگر فرزندتان، اسباب‌بازی خاصی را به عنوان هدیه سال نو می‌خواهد سعی کنید آن را از اولین جایی که پیدایش کردید بخرید.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

پول درآوردن از کلیک؛ نگاهی به اقتصاد بازار تولید محتوا

تبادل؛ چالش‌ها و فرصت‌های کاریابی در جهانی که هرروز دیجیتالی‌تر می‌شود