هفتمین نشست تیکاد در توکیو؛ گام ژاپن برای توسعهٔ آفریقا

هفتمین نشست تیکاد در توکیو؛ گام ژاپن برای توسعهٔ آفریقا
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«چند پل و خیابان که ژاپنی‌ها ساختند، بعد از سالها هنوز در کنگو سرپا هستند. و روابط خوب بین دو کشور هنوز ادامه دارد.»

آگهی

هفتمین کنفرانس بین‌المللی توکیو دربارهٔ توسعهٔ آفریقا یا تیکاد، به میزبانی ژاپن و پشتیبانی سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و بانک جهانی از روز ۲۸ ام اوت سال جاری در پایتخت ژاپن آغاز به کار کرد.

نمایندگان کشورهای آفریقایی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی توکیو دربارهٔ توسعهٔ آفریقا گرد‌هم آمدند. فلیکس شیسه‌کدی رئیس جمهوری کنگو هم برای توسعهٔ همکاری اقتصادی با ژاپن به این کنفرانس آمد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شیسه‌کدی نخستین رئیس جمهوری کنگو است که در کنفرانس تیکاد (TICAD) شرکت می‌کند. او می‌گوید که برای جلب پشتیبانی برای سیاست اقتصادی‌اش راهی ژاپن شده است. او در حاشیه نشست‌های رسمی، به دیدار نمایندگان شرکت‌های بزرگی که در تالار اقتصادی ژاپن و آفریقا حاضرند.

کنگو امیدوار است ژاپن در ایجاد زیرساخت‌های تأمین برق به این کشور کمک کند

فلیکس شیسه‌کندی معتقد است ژاپن خاطرات خوبی در کنگو به یادگار گذاشته و می‌افزاید: «چند پل و خیابان که ژاپنی‌ها ساختند، مثل پل مارشال و خیابان پوالور، بعد از سالها هنوز سرپا هستند. و روابط خوب بین دو کشور هنوز ادامه دارد. من اینجا تعداد زیادی از رؤسای شرکت‌های بزرگ را ملاقات کردم. آنها هنوز به همکاری با ما علاقمندند و من از این بابت افتخار می‌کنم.»

کشورهای عضو تیکاد مصمم اند تبادل اقتصادی آفریقا با ژاپن را تا حد امکان گسترش بدهند. سازمان تجارت خارجی ژاپن، جترو (JETRO) به منظور شتاب‌دهی به توسعهٔ آفریقا، به شرکت‌های آفریقایی کمک می‌کند پروژه‌های خود را با استانداردهای توکیو اجرایی کنند.

آژانس توسعهٔ سرمایه‌گذاری کنگو نیز از شرکت‌های داخلی پشتیبانی می‌کند. ازآنجا که ژاپن خواستار همکاری‌های اقتصادی بیشتر با کنگو شده است، این آژانس نیز از توکیو خواسته است تا در زیمنهٔ توسعهٔ زیرساخت‌ها به کنگو کمک کند.

آزمایشگاه مرکز پژوهش بیومدیکال در کنگو به همت ژاپن به تجهیزات مدرن مجهز شده است

آنتونی، نکینزو کامول، مدیر اجرایی مرکز سرمایه‌گذاری کنگو می‌گوید: «امیدواریم که دوباره امتیاز برخورداری از منابع مالی ژاپن را داشته باشیم. انتظار داریم که ژاپنی‌ها، بخصوص شرکت اینگا، برای توسعهٔ شبکه برق با ما مشارکت کنند. ژاپنی‌ها در کار جدی هستند و کیفیت محصولشان تضمین شده است.»

کنگو پیش از این نیز از کنفرانس‌های تیکاد در زمینه‌هایی بهره‌مند شده است که عبارتند از ایجاد زیرساخت‌های ترابری نظیر پل و خیابان، آموزش کودکان و نوجوانان، و نیز تجهیز سازمان مبارزه با بیماری‌های ویروسی این کشور، بیماری‌هایی نظیر ابولا.

همکاری ژاپن در زمینهٔ بهداشت و مراقبت‌های پزشکی را به‌ویژه در زمینهٔ تحقیق دربارهٔ ابولا، ‌می‌توان در بنیاد پژوشهای بیومدیکال در کینشاسا دید؛ انتقال ابزار نمونه‌برداری سریع، تجهیزات محافظتی برای محققان و نیز آماده‌سازی مناطق دوردست کونگو برای مقابله با بیماری. 

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

نشست سوچی؛ مسکو در پی تقویت حضور تجاری و نظامی در قاره سیاه

وزیر خارجه ژاپن: توکیو تلاش می‌کند به کاهش تنش‌ها در خاورمیانه کمک کند

وزیر دفاع ژاپن: قصد اعزام نیرو به خلیج فارس را نداریم