وزیر دفاع ژاپن: قصد اعزام نیرو به خلیج فارس را نداریم

وزیر دفاع ژاپن: قصد اعزام نیرو به خلیج فارس را نداریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع ژاپن سه شنبه پس از جلسه کابینه این کشور به خبرنگاران گفت که قصد اعزام نیروی نظامی به خلیج فارس برای محافظت از نفت کش های این کشور را ندارد.

آگهی

تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن می گوید هیچ برنامه ای برای اعزام نیرو به دریای عمان و خلیج فارس برای حفاظت بیشتر از نفتکش های این کشور ندارد.

یکی از دو نفتکشی که هفته گذشته در نزدیکی تنگه هرمز مورد حمله قرارگرفتند در خدمت شرکتی ژاپنی بود. این حمله مصادف شد با اولین دیدار نخست وزیر ژاپن از ایران. ایوایا هم چنین در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد هیچ کدام از خدمه این نفتکش ژاپنی نبودند و گفت «دولت نمی داند چه کسی عامل اصلی حمله بوده است.»

وزیر دفاع ژاپن با اشاره به اتهامات آمریکا که ایران را طراح حمله به نفت کش ها دانسته گفت: « ژاپن تمام تلاش خود را بکار می گیرد تا با بررسی و تحلیل مدارک و مستندات مستدل واقعیت را روشن کند.»

در روز حادثه دو کشتی نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز و در هنگام عبور از آب‌های بین‌المللی دریای عمان و در نزدیکی آب‌های ساحلی ایران مورد حمله قرار گرفتند. خبرگزاری ایسنا محل دقیق حرکت دو کشتی در هنگام حادثه را در ۲۵ و ۲۸ مایلی ساحل ایران در جنوب بندر جاسک ذکر کرده است.

این دو کشتی که فرانت آلتر و کوکوکا کوریجوس نام دارند، به ترتیب در مالکیت شرکت‌های نروژی و ژاپنی هستند. کشتی فرانت آلتر با پرچم جزایر مارشال و کشتی کوکوکا کوریجوس با پرچم پاناما در حال حرکت بود. این نفت‌کش‌ها در حال حمل فرآورده‌های نفتی به تایوان و سنگاپور بودند.

در ابتدا گزارش‌هایی مبنی بر غرق شدن یکی از دو کشتی منتشر شد، اما این خبر متعاقبا تکذیب گردید. با این حال خرابی قابل‌توجهی به هر دو کشتی وارد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتمین نشست تیکاد در توکیو؛ گام ژاپن برای توسعهٔ آفریقا

ترامپ: تنگه هرمز بسته نمی‌ماند

ظریف: اگر آمریکا می‌خواهد وارد تنگه هرمز شود باید با سپاه صحبت کند