Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گرجستان؛ ساخت پایانه جدید بارگیری در باتومی برای انتقال کالا به اروپا

گرجستان؛ ساخت پایانه جدید بارگیری در باتومی برای انتقال کالا به اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باتومی سومین شهر بزرگ گرجستان هم یکی از مقاصد گردشگری است و هم یک مرکز تجاری مهم. طرح ساخت یک پایانه بارگیری جدید در این شهر ساحلی فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد و به رشد اقتصاد منطقه کمک خواهد کرد.

آگهی

حمل و نقل نفت، شهر ساحلی باتومی در گرجستان را تبدیل به یک قطب مهم اقتصادی کرده است. در حال حاضر مقامات این بندر به دنبال تنوع بخشیدن به فعالیتهای اقتصادی خود هستند. به همین دلیل هم مشغول ساخت ترمینال جدیدی برای ذخیره ۶۰ هزار تن کود معدنی هستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

جلال‌الدین آوازف، مدیر شرکت «وندرنت اکسپرس»‌ یکی از دو شرکت خصوصی سرمایه‌گذاری این طرح می‌گوید:‌ «می‌خواهیم ترمینال جدیدی برای حمل و نقل، بارگیری و ذخیره کود معدنی بسازیم. این کودهای معدنی که در آسیای مرکزی ساخته می‌شود از طریق گرجستان و جمهوری آذربایجان منتقل می‌شود.»

این ترمینال با هزینه نزدیک به ۲۰ میلیون دلار آمریکا و با همکاری دولت گرجستان و دو شرکت خصوصی ساخته می‌شود. در این اسکله‌ چند‌کاره (چندمنظوره) می‌توان کار بارگیری کودهای معدنی را که از کشورهای آسیای مرکزی به بندر باکو در ساحل دریای خزر می‌آید به انجام رساند.

بیشتر بخوانید:

تقویت موقعیت استراتژیک گرجستان و جذب سرمایه‌گذار

این کریدور جدید حمل‌و‌نقل کوتاه‌ترین و بهترین مسیر انتقال کالا از آسیای مرکزی به دریای سیاه است. ساخت این ترمینال همچنین باعث تقویت موقعیت ژئوپلیتک این کشورها می‌شود.

یکی از اهداف گرجستان در تقاطع آسیا و اروپا نیز تقویت موقعیت استراتژیک خود است. ساخت این ترمینال به انتقال کالا به بازارهای اروپا از طریق دریای سیاه کمک می‌کند.

این پروژه همچنین بخشی از تلاش دولت برای ایجاد یک محیط سرمایه گذاری مناسب و جذب سرمایه جدید است.

همانطور که لوان گورگنیدزه، معاون مدیر عامل ترمینال نفتی باتومی می‌گوید: «از طریق این ترمینال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کود منتقل خواهد شد. این پروژه یکی از ملموس‌ترین طرح‌هایی است که بازارهای شرق و غرب را به هم مرتبط می‌کند و منجر به تقویت شهرت گرجستان شده و ما را تبدیل به مرکز جهانی حمل و نقل کالاهای مختلف می‌کند.»

شهر ساحلی باتومی، پایتخت جمهوری خودمختار آجاراست. رئیس دولت آجارا می‌گوید که این پروژ حداقل یکصد شغل جدید ایجاد کرده و به رشد اقتصاد محلی و منطقه‌ای کمک می‌کند.

تورنیک ریجوادزه، رئیس دولت آجارا می‌گوید: «این تاسیسات جدید بندری دروازه‌ای بین دریای خزر و دریای سیاه خواهد گشود و من مطمئنم فرصت‌های جدیدی برای اتصال اروپا به آسیا فراهم خواهد آورد. اجرای این طرح نقطه عطف مهمی برای اقتصاد محلی و ایجاد فرصتهای شغلی خواهد بود.»

مسئولان این طرح می‌گویند در ساخت این ترمینال استاندارهای جهانی محیط زیستی رعایت شده است. ترمینال جدید باتومی قرار است در تابستان ۲۰۲۰ میلادی مورد بهره برداری قرار بگیرد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

ماجراجویی در گرجستان؛ مناظر خیره‌کننده باتومی از بالای کوه

ماجراجویی در گرجستان؛ تجربه لذت اسکی در کوه‌های قفقاز