Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرنوشت صنعت ارتباطات با هوش مصنوعی گره خورده است

سرنوشت صنعت ارتباطات با هوش مصنوعی گره خورده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روزی نیست که خبر جدیدی در زمينه تكنولوژی ارتباطات و اطلاعات منتشر نشود. نحوه ارتباطات در آینده نزدیک چگونه خواهد بود؟ غول‌های صنعت مخابرات در کنفرانس موسوم به «افزایش ظرفیت اروپا» در لندن از جدیدترین گامهای این حوزه رونمایی کردند.

آگهی

نحوه ارتباطات در آینده نزدیک چگونه خواهد بود؟ غول‌های صنعت مخابرات در کنفرانس موسوم به Capacity Europe «افزایش ظرفیت اروپا» در لندن از جدیدترین گامهای این حوزه رونمایی کردند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

صنعت مخابرات برای برداشتن گامی بزرگ به‌ جلو آماده است. با توجه به افزایش تقاضا برای خدمات داده، انتظار می‌رود بازار مخابرات و ارتباطات همچنان گسترش یابد. ارتباطات امن‌تر و سریع‌تر، اینترنت اشیاء و ذخیره سازی داده‌ها در موفقیت شرکت‌های تجاری در این حوزه و زندگی روزمره کاربران نقش اساسی دارد.

«هوش مصنوعی دیگر در حد حرف نیست»

استانداردها و عملکردهای مربوط به صنایع مخابرات و ارتباطات قرار است طی چند سال آینده بهبود یایند. ظهورنسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه فرصتهای جدیدی را برای تحولات این حوزه فراهم کرده است. اما با وجود پیچیدگی‌های مربوط فناوری‌های نوین ارتباطی نیاز به امنیت بیشتر وجود دارد.

از نظر ونسا باربه، یکی از مسئولان نمایشگاه «افزایش ظرفیت اروپا» هوش مصنوعی در این زمینه نقشی کلیدی ایفا خواهد کرد. وی می‌گوید: «تلاش می‌کنیم بفهمیم بازار به کدام سو پیش می‌رود. از نظر ما هوش مصنوعی در حد حرف نیست. به زودی در صحنه ظاهر می شود. هم اکنون در حوزه چند صنعت مختلف به خصوص در حوزه امور پولی و مالی کاربرد عملی و تجاری پیدا کرده است.»

جوزپه والنتینو، نائب رئیس شرکت چند ملیتی موسوم به «اسپارکل»‌ Sparkle که یکی از پیشگامان خدمات مخابراتی در جهان است، در این باره می‌گوید:‌ «تکامل فناوری و پدید آمدن امکاناتی مثل نسل پنجم شبکه تلفن همراه و اینترنت اشیا نیاز به ابزارهای هوشمند را از نظر عملکرد شبکه بیشتر و مهم‌تر می‌کند. چون روز به روز از ماشین‌های پیچیده‌تری استفاده خواهیم کرد. بنابراین همچنان زیرساخت‌های بزرگی مثل مراکز بزرگ داده‌ها که بیشتر پردازش اطلاعات در آنها صورت می‌گیرد سر جایشان خواهند ماند، اما نیاز به ابزارهای هوشمندی خواهیم داشت که از این زیرساخت دور و در نزدیکی حاشیه‌های شبکه هستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نسل پنجم شبکه‌های سیار به فیبر نوری متکی است. به این معنی است سرعتش ۱۰ برابر نسل قبلی است و داده‌های بیشتری را در زمان کوتاه‌تری منتقل می‌کند. با این حال مدیریت چنین اکوسیستم پیچیده‌ای نیاز به توان محاسباتی بالاتر و ظرفیت بیشتری برای ذخیره‌کردن داده‌ها دارد.

فناوری زنجیره بلوکی که اغلب به صورت ابزاری برای تراکنش‌های مطمئن پولی به کار برده می‌شود و در آغاز برای عملیات مربوط به پول‌های دیجیتال اختراع شد، اکنون کاربردهای بالقوه دیگر مثلا در زمینه‌ حفاظت از داده‌ها پیدا کرده است.

کوین واشون، مدیر شرکت MEF می‌گوید: «زنجیره بلوکی نقش مهمی در تعامل بین شرکتها، به‌ویژه برای همکاری و انجام معاملات میان شرکتهای مخابراتی دارد و فناوری جدیدی است که تراکنش را در فضای مخابرات تسهیل می‌کند.»

بیشتر بخوانید:‌

مبارزه با تقلب‌های اینترنتی

از زمان وضع «مقررات عمومی اتحادیه اروپا برای حفاظت از داده‌ها»، تامین امنیت حریم خصوصی و مبارزه با تقلب‌های اینترنتی به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده است.

ونسا باربه، یکی از مسئولان نمایشگاه می‌گوید:‌ «از زمان تصویب "مقررات عمومی اتحادیه برای حفاظت از داده ها" هم دراتحادیه اروپا و هم در سراسر اروپا همه از محافظت از داده‌های شخصی صحبت می کنند و برای مصرف کنندگان این مسئله خیلی مهم است.»

طبق گزارشاتی که اخیرا توسط سازمان‌های بین المللی حامل های بین‌المللی اطلاعات منتشر شده است، کلاهبرداری در حوزه ارتباطات در اروپا هزینه‌ای معادل ۱۶ میلیارد یورو برای اروپا دربردارد.

کاتیا گونزالز گوتیرش مسئول بخش جلوگیری از تقلابات اینترنتی در شرکت «BICS» در این باره می‌گوید:‌ «بیش از ۵۰ درصد ضرر و زیان ناشی از تقلب در حوزه ارتباطات راه دور ناشی از ترافیک اطلاعات در سطح بین‌المللی است. بار مالی تقلب در این حوزه به این علت است که ارتباطات بین‌المللی از ارتباطات درون یک کشور بسیار پرهزینه‌تر است.»

صنعت جهانی مخابرات برای مقابله با این چالش به راه حل مشترک نرسیده است. کاتیا گونزالز گوتیرش در ادامه می‌گوید: «به نظرم ما به یک استراتژی جهانی نیاز داریم. استراتژی‌ای که مبنایش همکاری بین حوزه های مختلف باشد از اپراتورهای تلفنی گرفته تا سرمایه گذاران در صنعت مخابرات. اگر همه با هم همکاری کنیم خواهیم توانست راهی برای حل مشکل پیدا کنیم. اما اگر هر کس به تنهایی کار کند، بسیار دشوار خواهد بود.»

رقابت برای آینده بازار مخابرات راه دور آغاز شده است. شبکه نسل پنجم، اینترنت اشیا، ابر داده‌‌ها و فیبر اپتیکی شالوده‌هایی است که اکوسیستم جدیدی روی آنها بنا خواهد شد.

آگهی

نمایشگاه «ظرفیت اروپا»‌ از ۲۰ تا ۲۵ اکتبر در لندن، پایتخت بریتانیا برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

خودارزیابی آموزش‌ فناوری‌های نوین؛ مدارس اروپایی از خود «سلفی» می‌گیرند