Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرصتهای اقتصاد دیجیتال برای قزاقستان

فرصتهای اقتصاد دیجیتال برای قزاقستان
Copyright 
نگارش از Daleen Hassan
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گسترش فناوری اطلاعات می تواند فرصتهای جدیدی در اختیار کشورهایی قرار بدهد که به درآمدهای نفتی متکی هستند. قزاقستان یکی از این کشورهاست.

آگهی

اقتصاد دیجیتال فرصتهای زیادی را در اختیار کشورهایی قرار می دهد که به درآمدهای نفتی متکی هستند. قزاقستان یکی از این کشورهاست که ۶۵ درصد صادراتش تولیدات نفتی است. شرکت کنندگان در اجلاس سالانه صندوقهای سرمایه گذاری که در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شد درباره رویکردهای نوین مدیریت ریسک و روند جدید سرمایه گذاری بویژه در حوزه دیجیتال و در نتیجه کشف مرزهای جدید و دسترسی به بازارهای بیشتر گفتگو کردند.

فناوریهای نوین و نرم افزارهای جدید واقعیتی است که اقتصادهای رو به رشد نمی توانند آنها را نادیده بگیرند. کشورهای آسیای مرکزی با پرش از چند مرحله پیشرفت، برای پذیرش جدید ترین فناوریها و اقتصاد دیجیتال آماده هستند. قزاقستان چگونه می تواند از فرصتها و قابلیتهای اقتصاد دیجیتال بهره ببرد؟

آستانه، پایتخت قزاقستان، میزبان نهمین نشست جهانی صندوقهای سرمایه گذاریهای مستقل بود.

موضوع نشست امسال که به میزبانی «سامروک کازینا» صندوق دارایی مستقل قزاقستان برگزار شد، «کشف مرزهای جدید» بود. در این نشست که از پنجم تا هفتم سپتامبر سال ۲۰۱۷ ( ۱۴ تا ۱۶ شهریور ۱۳۹۶) در آستانه برگزار شد درباره رویکردهای نوین مدیریت ریسک و روند جدید سرمایه گذاری بویژه در حوزه دیجیتال بحث شد. ۲۰۰ شرکت کننده از ۳۰ کشور مختلف در این نشست سه روزه حضور داشتند.

Samruk-Kazyna, World bank to cooperate on green research and Islamic financing #IFSWF2017#worldbank#KZhttps://t.co/Pt26ibmvl6pic.twitter.com/hW8XbPWTWy

— samruk kazyna (@samrukkazyna_en) September 8, 2017

تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری

شرکت سامروک کازنیا، صندوق دارایی مستقل قزاقستان با ۶۸ میلیارد و چهارصد میلیون دلار دارایی، قصد دارد که به سرمایه گذاریهایش تنوع ببخشد.

بالیت کائور گروال مدیر استراتژی «سامروک کازینا» می گوید: «ایجاد تنوع در بخشهای اقتصاد غیر نفتی برای ما در صندوق سرمایه گذاری خیلی مهم است، مثلا در حوزه فناوری ها مرتبط با اقتصاد سبز و انرژی خورشیدی.»

پذیرش سریع فنارویهای نوین

در نشست امسال سامروک-کازینا، صندوق سرمایه گذاری قزاقستان و شرکت جنرال الکتریک توافق اولیه ای برای همکاری امضا کردند.

دبورا شری، مدیر کل بخش دیجیتال شرکت جنرال الکتریک در اروپا می گوید: «فکر می کنم که کشورهای آسیای مرکزی، بويژه قزاقستان که بزرگترین اقتصاد آسیای مرکزی است و در موقعیت بسیار خوبی در میانه راه بین آسیا و اروپا و بین شرق و غرب قرار دارد، می توانند با پذیرش سریع فناوری ها چندین مرحله پیشرفت و رشد صنعتی را یکباره پشت سر بگذارد.»

.generalelectric</a> has been in <a href="https://twitter.com/hashtag/Kazakhstan?src=hash">#Kazakhstan</a> for 75 years..today we announced agreement to take industries <a href="https://twitter.com/hashtag/digital?src=hash">#digital</a> with <a href="https://twitter.com/samrukkazyna_en">samrukkazyna_enpic.twitter.com/tFuoa1SPOS

— Deborah Sherry (@deborahsherry) September 6, 2017

یرزان تاتکوشوف، یکی از مدیران بخش انرژی «سامروک-کازینا» می گوید: «برای توسعه زیرساختها بدنبال حوزه های جدید اقتصاد دیجیتال و کشاورزی هستیم. توسعه زیرساختها به نسبت ساده است چون منابع و قابلیتهای متعددی برای آن موجود است. این کار باید بسرعت انجام بشود زیرا با صنعت دیجیتال روبرو هستیم.»

Bakytzhan Sagintayev participates in IX meeting of the International Forum of Sovereign Wealth Fundshttps://t.co/S9QwfvKbvK

— PrimeMinister.kz Int (@PrimeMinisterEn) September 5, 2017

بکارگیری دانش و فن دیجیتال توسط شرکت ملی پست قزاقستان

بکارگیری فناوریهای نوین و انتقال دانش و فن دیجیتال یکی از اولویتهای قزاقستان است و بسیاری از شرکتهایی که تحت چتر «ساموک کازینا» جمع شده اند در حال اجرای برنامه تحول تجاری دولت هستند.

شرکت «کازپست»، شرکت ملی پست قزاقستان، یکی از آنهاست. مدیر بخش تجارت الکترونیک این شرکت می گوید: «کازپست، شرکت ملی پست قزاقستان است. ما خدمات مالی و پستی فراهم می کنیم. بگذارید به شما نشان دهم که در کازپست چه می کنیم. امروز ما از دستگاههای تماماً اتوماتیک برای جداکردن بسته های پستی استفاده می کنیم. دریافت بسته ها بسیار ساده و کاملاً اتوماتیک شده و مردم خودشان می توانند بسته را دریافت کنند و لازم نیست صف ببندند. آنها به باجه مراجعه می کنند و بسته شان را تحویل می گیرند.»

روی آوردن شرکتهای بزرگی مثل کازپست به فناوری دیجیتال یکی از عوامل اصلی تحقق برنامه درازمدت قزاقستان است برای تبدیل به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه نوآوری و فناوریهای عالی در آنچه به جاده دیجیتال ابریشم آسیای مرکزی معروف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد ورزش سورتمه‌رانی در قزاقستان

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور