Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«تنوع برای بقا» راه حل قزاقستان برای مواجهه با کاهش قیمت نفت

«تنوع برای بقا» راه حل قزاقستان برای مواجهه با کاهش قیمت نفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قزاقستان با شعار «تنوع برای بقا» بدنبال آن است که با متنوع کردن صادرات محصولاتش با بحران رکود قیمت نفت مبارزه کند. به همین منظور آنها تقویت شرکت های

آگهی

قزاقستان با شعار «تنوع برای بقا» بدنبال آن است که با متنوع کردن صادرات محصولاتش با بحران رکود قیمت نفت مبارزه کند. به همین منظور آنها تقویت شرکت های کوچک و متوسط را در دستور کار خود قرار داده اند.

از آغاز بحران کاهش قیمت نفت، قزاقستان بدنبال آزمودن انعطاف پذیری اقتصادی است. از سال ۲۰۱۴ ارزش پول ملی این کشور بشدت کاهش یافته و تورم در فوریه گذشته به ۱۵ درصد رسید. اقتصاد این کشور وابسته به فروش نفت و گاز است و ۶۰ درصد صادران قزاقستان به نفت خام اختصاص دارد. متنوع کردن صادرات و تقویت شرکت های کوچک و متوسط سیاست اصلی قزاقستان در وضع کنونی است.

آمینا سرژووا گل توزیع می کند. اما با آغاز بحران بانک ها به او وام نمی دهند. از سوی دیگر او با مشکل پرداخت وام مسکنی روبروست که به دلار باید
پس دهد. او می گوید: «به من وام نمی دهند و بهمین دلیل نمی توانم کارم را با باز کردن یک مغازه توسعه دهم. مشکلات دیگری هم دارم که باید برای آنها هزینه کنم اما در این وضعیت نمی توانیم کسب و کارمان را گسترش دهیم.»

ایگور یک شرکت نساجی کوچک را با شش کارگر اداره می کند. آنها تی شرت و لباس زیر تولید می کنند. از نظر او بازار اوراسیا امکانات جدیدی برای تجارت اوست. ایگور با اشاره به اینکه نیاز به وام برای گسترش شرکتش ندارد می گوید: « در حال حاضر شرایط تغییر کرده است. تا آنجایی که من می دانم حمایت هایی از سوی شورای شهر و دولت مرکزی وجود دارد تا محصولات من در بازارهای بزرگتر در دسترس مشتریان قرار گیرد.»

علی رغم اینکه بیشتر شرکت ها به اعتبار نیاز دارند و بانک ها هم بدین منظور در دسترس اند، اما مشکل برای کارآفرینان کوچک دریافت وام از سیستم سخت گیرانه بانکی است.

دوسیم ساتپایف، مدیر گروه بررسی ریسک قزاقستان می گوید: «برای مدتها روش موثری برای ارائه وام به کسب و کارها در قزاقستان و حمایت از آنها از طریق سیستم بانکی وجود نداشت. چرا؟ زیرا دولت میخواسته پول فراهم کند اما کانالی وجود نداشت. درست است که زیرساخت های بانکی وجود داد اما مشکل این است که این زیرساخت ها از اقتصاد واقعی جداست. بانک ها هنوز ترجیح می دهند پول سریع و راحت بدست آورند. آنها نمی خواهند ۵ یا ۱۰ سال منتظر بازگشت پولشان شوند.»

دیگر مشکل جدی برای تجارت قزاقستان، مقامات فاسد این کشور است. دولت دست به اقداماتی زده است تا مانع کارمندانی شود که با سوء استفاده از مقام خود و بعنوان بازرسان مالیاتی اخاذی می کنند. شعار «نه به بازرسی غیر قانونی» روی بیلبوردهای شهری از جمله خواسته های مردم است.

دانیار آشیمبایف تحلیلگر سیاسی می گوید: «با وجود کارزارهای متعدد علیه فساد، با این حال هنوز فساد با روش های گوناگون پا برجاست. بخش شبه دولتی رشد کرده و بسیاری از شرکت هایی دولتی در بازار مشغول فعالیت اند. علی رغم خصوصی سازی، نقش شرکت های دولتی هنوز پر رنگ است.»

با این حال دولت دست به اقدامات جدی اصلاحی زده است همانند تغییر برخی قوانین، موانع اداری و زیرساختای تجاری برای تنوع بخشیدن به اقتصاد.

دانیار آشیمبایف می افزاید: «برنامه منحصر بفردی طراحی شده و دولت «وزارت صنایع و فن آوری های نوین» را برای اجرای آن راه اندازی کرده است. رئیس این وزارتخانه معاون نخست وزیر است.»

مناطق روستایی در قزاقستان کمتر توسعه یافته اند با این حال تلاش هایی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و اکو توریسم صورت گرفته است. یردوس سادو در ۸۵ هکتار زمین کشاورزی می کند. او می گوید با اشاره به اینکه تاکنون کسی از او درخواست رشوه نکرده می گوید: «من این موضوع را تجربه نکرده ام. من یک کشاورز معمولی ام مانند خیلی های دیگر. اینکه کسی بیاید و از من درخواست رشوه کند، تاکنون رخ نداده است. من تصمیم گرفته ام که روش متفاوتی پیش بگیرم و تلاش کنم که شهرت عمومی کسب کنم و از این راه حمایت وزارت کشاورزی را بدست آورم. آنها فکر می کنند که ما در مسیر درستی حرکت می کنیم و سعی می کنند به ما کمک کنند. من تجربه ای از فساد در اینجا ندارم.»

شاخص توسعه انسانی سال گذشته در قزاقستان رشد داشته است و اکنون چالش این کشور ایجاد تنوع اقتصادی و افزایش پاسخگویی دولت در برابر شهروندان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن