Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باکو آماده میزبانی اولین بازیهای اروپایی است

باکو آماده میزبانی اولین بازیهای اروپایی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از شش هزار ورزشکار، از دوازدهم تا بیست و هشتم ماه ژوئن برای رقابت در اولین مسابقات اروپایی در باکو شرکت می کنند.

آگهی

جاوید چله بیوف، سلطان خروس وزن مسابقات جهانی بوکس است. او یک رقیب جدی برای مدال طلا در مسابقات اروپایی سال ۲۰۱۵ که قرار است دوازدهم تا بیست و هشتم ماه ژوئن در باکو برگزار شود، به شمار می آید.
این بوکسور جوان معتقد است که تلاش و تمرین و تجربه او را به دستیابی به رویای دیگرش یعنی قهرمانی مسابقات اروپا نزدیک می کند. وی می گوید: «در این سطح، آمادگی روحی خیلی مهم است. همین طور ورزیدگی هم اهمیت دارد. من مسابقات جهانی را برده ام، پس ویژگی های لازم را دارم و برای بردن بازیهای اروپایی آماده ام.»

بازی های اروپایی تحت نظر کمیته اروپایی المپیک سازماندهی شده و صلاحیت آن مثل بازی های سایر نقاط از قبیل آسیا، آمریکا، اقیانوس آرام و آفریقا توسط کمیته بین المللی المپیک شناخته شده است. این مسابقات به رغم تازه بودنش، شرکت کنندگان برجسته ای دارد.

پییرس او کالاهان، مدیر اجرایی ورزش های باکو می گوید: «بیش از صد قهرمان المپیک در بیست رشته ورزشی داریم. دوازده رشته از این بیست رشته در حد المپیک هستند. یعنی، بهترین ورزشکاران اروپایی به باکو می آیند تا از مقامی که در ریو کسب کرده اند دفاع کنند. شک نداریم که ورزشکاران عالی اروپا را جذب می کنیم.

نزدیک شدن سریع زمان برگزاری اولین بازی های المپیک اروپایی نه تنها قلب ورزشکاران که قلب سازمان دهندگان را نیز به تپش بیشتر وا می دارد. بعد از انتخاب باکو به عنوان محل برگزاری مسابقات آنها فقط دوسال و نیم وقت داشتند تا همه چیز را آماده کنند. تنش روزهای آخر قابل پیش بینی است.
سیمون کلگ، از مسئولان این برنامه معترف است که کار بزرگی در پیش است. وی می گوید اگرچه با مسایل چندانی روبرو نیست ولی به هرحال دست اندرکار یک رویداد بزرگ جهانی است که چالش خاص خود را می طلبد.

دیمیتریس پاپا یوانو، مدیر هنری برنامه ها هم هیجان زده است. او که نمایش افتتاحیه بازی های المپیک ۲۰۰۴ در آتن را ساخته بود بازهم باید با زمان دست و پنجه نرم کند و خلاقیتش را در مدتی کوتاه به مرحله اجرا درآورد.
وی می گوید: «چیزی که داریم می سازیم خیلی گیراست. منظره استادیوم را عوض می کنیم. کار بزرگی است. در مورد جذابیت آن جای نگرانی نیست. من دغدغه شاعرانه بودنش را دارم. چالش ما اینست که بتوانیم داستان های انسانی را خلق کنیم که معرف خصوصیات فرهنگ محلی باشد، هدف من اینست.»

بیش از هشتاد درصد بلیت های مراسم افتتاحیه، علیرغم گرانی آنها به نسبت بقیه برنامه ها، با قیمتی معادل بیش از صد و هفتاد یورو فروخته شده است. مسئول بخش فروش بلیت مسابقات می گوید: «در مجموع ششصد هزار بلیت برای همه این رویداد داریم. ارزان ترین آن کمتر از یک یورو است که مربوط به جاهای ایستاده در مسابقات قایقرانی می شود و یا بلیت کودکان در مسابقات ژیمناستیک. گرانترین قیمت مربوط به مسابقات فینال حدود پنج یورو است.»

پس از سرمایه گذاری سخاوتمندانه و گذراندن مراحل دشوار آمادگی که کار زیاد و شدیدی طلبیده، باکو شکل پایتخت ورزشی اروپا را به خود گرفته است. اما در عین حال این رویداد مهم ورزشی در پایتخت آذربایجان فرصتی برای ناراضیان و منتقدان دولت فراهم کرده است تا مخالفت خود با سیاست های حاکم را ابراز کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن