Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برگزاری سومین مجمع جهانی گفتگوی بین فرهنگها در باکو

برگزاری سومین مجمع جهانی گفتگوی بین فرهنگها در باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سومین مجمع جهانی گفتگوی میان فرهنگ ها، روزهای ۱۸ و ۱۹ ماه مه در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد. یکی از انگیزه های برگزاری این نشست، رواج

آگهی

سومین مجمع جهانی گفتگوی میان فرهنگ ها، روزهای ۱۸ و ۱۹ ماه مه در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد. یکی از انگیزه های برگزاری این نشست، رواج همزیستی مسالمت آمیز بین فرهنگ ها و ادیان گوناگون است.

نشست مجمع روز دوشنبه ۱۸ مه با سخنرانی الهام علی اف، رییس جمهوری جمهوری آذربایجان کار خود را آغاز کرد. موضوع سخنرانی وی «فرهنگ و رشد پایدار پس از سال ۲۰۱۵» بود.

وی می گوید: «امروز نمایندگان بیش ازیکصد کشور در اینجا جمع شده اند. خیلی مهم است که این نمایندگان برای گفت وگو با یک دیگر به جمهوری آذربایجان آمده اند چون نقاط فراوانی در دنیا درگیر جنگ است. جنگ و خونریزی هم در اروپا جریان دارد، و هم در منطقه ما. در این منطقه، جمهوری آذربایجان مانند جزیره ای مستحکم است.»

موضوع اصلی مجمع، مشکلات امنیتی و خشونت افراط گرایان بود. ناتالی گوله، سناتور فرانسوی گفت که گفتگوی فرهنگها گام مهمی به جلو برداشته است. وی افزود:«گرد هم آوردن رهبران مذهبی مسلمانان، یهودیان و نمایندگانی از کشورهای خلیج فارس که در حال جنگ هستند، گام مهمی است. برای آینده بهتر نیاز به یادگیری داریم. باید به ارزش های مشترک برسیم، اما ارزش هایی که در عمل هم رعایت بشوند. باید از مرحله نظریه پردازی بیرون بیاییم. به نظرم سفری سخت و طولانی در پیش خواهیم داشت. چون در حال حاضر جهان، جای امنی نیست و خشونت در آن خیلی بیشتر از ده سال پیش است.»

درجلسات امسال دو اسم بیشتر از هر اسم دیگر شنیده می شد: بوکو حرام، و گروه موسوم به «دولت اسلامی». جان اونایکان، اسقف کلیسای کاتولیک رم در نیجریه گفت: «در کشور من بوکوحرام نماینده گروه کوچکی از مسلمانان متعصب و تروریست است. بقیه مسلمانان در نیجریه مردمی صلح دوستند. اما این دودستگی بین مسلمانان وجود دارد و تا این چنددستگی ها در بین پیروان یک دین از بین نرود، نخواهیم توانست بین پیروان همه ادیان صلح و آشتی برقرار کنیم. همین مشکل در مسیحیت نیز هست: مسیحیان متحد نیستند.»

نشست مجمع جهانی گفتگوی فرهنگ ها هر دو سال یک بار با مشارکت یونسکو برگزار می شود. ایرینا بوکووا، مدیر یونسکو در این نشست حاضر بود. وی گفت: «وضعیت فعلی دنیا بسیار نگران کننده است. هر روز شاهد جنگ های بیشتری هستیم و شکل این جنگ ها تغییر کرده است. بردباری کمتر شده است. به نظرم به فرهنگ، به میراث فرهنگی بشر و تنوع فرهنگی توجه نشده است. به برنامه های آموزشی توجه کافی نشده است. فکر می کنم باید محتوای کتاب های درسی تغییر کند. باید تاریخ را بیشتر بشناسیم. باید فرهنگ خودمان و فرهنگ دیگران را بشناسیم.»

علاوه بر تنوع فرهنگی، آینده نیز یکی از موضوع هایی بود که در سومین مجمع جهانی گفتگوی میان فرهنگ ها درباره آن صحبت شد. پیام مجمع امسال بردباری فرهنگی بود.

مجمع جهانی گفتگوی بین فرهنگ ها تخستین بار در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت. دو نشست قبلی آن نیز در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن