Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرصتهای طلایی برای بنگاههای تجاری خرد و متوسط اروپایی در پاناما

فرصتهای طلایی برای بنگاههای تجاری خرد و متوسط اروپایی در پاناما
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تا سال ۲۰۲۰ میلادی سهم اقتصادهای نوظهور مانند پاناما در رشد اقتصادی جهان به ۷۰ درصد خواهد رسید. پاناما یکی از موفق ترین اقتصادهای نوظهور است.

طی پنج سال اخیر پاناما رشد اقتصادی ۱۰ درصدی داشته است. این کشور کوچک با جمعیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری، در حال حاضر یکی از پنج کشوری است که سریعترین نرخ رشد اقتصادی را دارد.فرصتهایی که باید از آنها استفاده کرد و تنها مناسب حال شرکتهای بزرگ نیستند، بلکه بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط که بزرگترین چالش آنها بین الملی شدن است، نیز باید بویژه از این فرصتها بهره بگیرند.

ترویج اقتصاد جهانی یکی از اهداف آخرین مأموریت هیأت اقتصادی بوده است که از سوی کمیسیون اروپا به آمریکای جنوبی و مرکزی فرستاده شد. این هیأت بتازگی مأموریتی در امور صنایع و کارآفرینی در پاناما، آرژانتین و پاراگوئه به انجام رساند.

هدف این هیأت، پیش از هر چیز، مبارزه با خروج کار و سرمایه به خارج است. حدود ۴۰ نفر سرمایه گذار اروپایی عضو آن بودند.

آنتونیو تاجانی، کمیسر اروپا در امور صنعت و کارآفرینی می گوید: «جهانی کردن اقتصاد، راه حل مشکل فرار کار و سرمایه است. نباید کارخانه ها در اروپا تعطیل شوند. باید همچنان کار و شغل در اروپا وجود داشته باشد، اما در عین حال باید تلاش شود که با ایجاد سرمایه گذاری های مشترک و با احداث کارخانه های مدرنِ هماهنگ با استانداردهای اروپایی، در کشورهای دیگر نیز فرصتهای شغلی بوجود آیند.»

از چند سال پیش، هیأتهای اروپایی رشد اقتصادی در امور صنعت و کارآفرینی به حدود بیست کشور جهان سفر کرده و توانسته اند شرایط مناسب را برای شرکت ۶۰۰ سرمایه گذار اروپایی در فرآیند جهانی شدن اقتصاد فراهم کنند.

پائولو فرانچتی، مدیر عامل اجرایی شرکت ایتالیایی موسوم به «فرانچتی» که در قالب هیأت اروپایی رشد اقتصادی در پاناما، آرژانتین و پاراگوئه، درحوزه ساخت و سازهای کلان فعالیت می کند، می گوید: «این هیئتها برای بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط که به تنهایی توان جهانی شدن را ندارند، فرصتی فراهم می کند که در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه، با مقامات مهم اقتصادی کشورهای دیگر، در بالاترین سطح تماس برقرار کنند.»

مدتهاست که شرکتهای بزرگ اروپایی در پاناما مشغول کار هستند. بسیاری از آنها در پروژه عظیم افزایش عرض کانال پاناما شرکت دارند. احتمال می رود که در سال ۲۰۱۶ با افزایش عرض کانال پاناما، ظرفیت حمل ونقل کالا از این کانال سه برابر و میزان سود حاصل از این تجارت ۴ برابر شود.

آقای تاجانی می گوید: «اگر بخواهیم با بیکاری مبارزه کنیم باید به رشد ۲۴ میلیون بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط کمک کنیم. رشد اقتصادی عمدتاً به شرکت های بزرگ بستگی دارد، اما اشتغالزایی برخاسته از رشد بنگاه های اقتصادی متوسط و کوچک است.»

ساختمان سازی یکی از جالبترین فعالیتهای اقتصادی از دیدگاه بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط اروپایی است. اما به دلیل اینکه پاناما از ثبات سیاسی و موقعیت جذاب استراتژیک برخوردار است، در زمینه های انرژی، معدن، مخابرات، حمل و نقل، لوجیستیک، و صنایع گردشگری نیز فرصت هایی برای فعالیت اقتصادی در این کشور وجود دارد.

روبرتو انریکز، وزیر امور خارجه پاناما در اینباره می گوید: «پاناما با ایالات متحده، کانادا، سنگاپور، شیلی، پرو و تایوان قراردادهای تجارت آزاد منعقد کرده است. با وجود همه کشورهای مختلفی که در پاناما حضور اقتصادی دارند، پاناما مانند دروازه ای برای ورود به بازار این کشورهاست.»

پاناما همیشه با اروپا پیوندهای تجاری بسیار خوبی داشته است و امروزه اتحادیه اروپا پس از ایالات متحده آمریکا یکی از مهمترین شرکای تجاری پاناماست. تعداد سرمایه گذاران اروپایی در پاناما بیش از تعداد همتایان آمریکایی شان است.

ایزابل سن مالو، معاون رییس جمهوری پاناما می گوید:«رشد اقتصادی پاناما همچنان ادامه خواهد داشت. درهای پاناما به روی سرمایه گذاران اروپایی باز است. این سرمایه گذاری ها برای ما نیز مهم است. ما هم می خواهیم که اروپایی ها را به سرمایه گذاری در پاناما تشویق کنیم.»

البته اروپا در پاناما با رقیبان سرسختی روبروست. چین و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی، مانند اروپا تمایل دارند که از رشد اقتصادی پاناما بهره ببرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن