برگزاری همایش رسانه ای اروپا و آسیا در قزاقستان

برگزاری همایش رسانه ای اروپا و آسیا در قزاقستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیش از ۷۰۰ نماینده از حدود ۷۰ کشور جهان، در دوازدهمین گردهم آیی رسانه ای اروپا و آسیا در شهر آستانه مرکز قزاقستان شرکت کردند. در این گردهمآیی سیاستمداران مشهور، روزنامه نگاران و مسئولان اجرایی رسانه ها درباره مسائل متعدد بحران جهانی به گفتگو پرداختند.

روسلان زمکوو، مدیر کل بنیاد رسانه آموزشی گفت: “در طول سال ما رویدادهایی را در رسانه ها تحلیل می کنیم که احساسات بسیاری را بر می انگیزد. از مجموعه ای از این اطلاعات و تحلیل ها برای تدارک گردهمآیی ها استفاده می کنیم.”

اندیشکده ها و اتاق های فکر مشهور جهان، درباره چالش هایی چون برنامه هسته ای ایران، یکپارچگی اروپا و آسیا، جهانی شدن و جهان چند قطبی به تبادل نظر می پردازند. بعضی از پرسش های مطرح در همآیش عبارت بود از: تاثیر واقعی جهانی شدن در قرن ۲۱ چگونه است؟ و آیا چیزی به نام نظم نوین جهانی وجود دارد؟ نیوت گینگریچ، سخنگوی پیشین مجلس نمایندگان آمریکا دیدگاه نسبتا بدبینانه خود را با این همایش در میان گذاشت.

او گفت: “من فکر نمی کنم نظم نوین جهانی وجود داشته باشد. بلکه یک بازار فنآوری جهانی و یک اقتصاد جهانی در حال ظهور وجود دارد. اما سیاستمداران و دولت ها چند نسل عقب هستند. بنابراین طی ۵۰ سال آینده شاهد بی نظمی های بیشتر خواهیم بود و نیازداریم برای مدیریت این بی نظمی و پیش گیری از آسیب های بیشتر آموزش ببینیم.

در این همایش هر کس می توانست وارد بحث با سیاستمداران و روزنامه نگاران شود و پرسش های مطرح شده تند و تیز بود. گزارشگر یورونیوز از محل گردهمآیی می گوید: “این همایش یک میدان باز برای نبرد افکار و باورهاست و گاهی بحث و جدل ها خشن و تند می شود.”

مناقشه ها و جنگ هایی که زمین را می لرزانند، در دستور کار همایش بود. یکی از بحث ها درباره بشکه باروت خاورمیانه بود. گزارشگر یورونیوز این پرسش را با “الساندرو مینوتو ریسو“، معاون سابق دبیرکل ناتو درمیان گذاشت که : کلید حل و فصل مناقشه سوریه در دست کیست؟

معاون سابق دبیرکل ناتو: “حل بحران سوریه تقریبا غیر ممکن است، زیرا دولت در سوریه یک واقعیت شکننده است. در آنجا بسیاری گروه های قومی و سنت های ریشه دار اما غیر متحد وجود دارند. فکر می کنم اکنون این خود مردم سوریه اند که کلید آینده را در دست دارند. دخالت هر کس دیگری بسیار دشوار است.”

اهود باراک، نخست وزیر پیشین اسرائیل که یکی از شرکت کنندگان همایش بود گفت: نقش رسانه های جهانی که جزئیات هر جنگی را ۲۴ ساعته پوشش می دهند این است که نشان دهند در قرن ۲۱ تغییرات بزرگی رخ داده است.

اهود باراک: “مردم نسبت به هر فاجعه ای که بر روی زمین اتفاق می افتد آگاه اند. یک سونامی در اندونزی ظرف چند ساعت وارد خانه ها می شود. در مورد جنگ نیز به طور ویژه چنین است. از یک جنگ به جنگ دیگر روشن تر می شود که رهبران کشورها باید حساسیت مردم خودشان را نسبت به بهای جنگ در نظر گیرند.”

سونامی رسانه های اجتماعی نسل جدیدی را که حتی هنوز یک خط تلفن ثابت را تجربه نکرده فرا گرفته است. آیا این رسانه ها می توانند جای روزنامه، رادیو و
تلویزیون را بگیرند؟ اگر چه بعضی بر این نظرند، اما بیشترکارشناسان این پیش بینی ها را باور ندارند.

استفن دونبار جانسون، مدیر بخش جهانی نیویورک تایمز: “من فکر نمی کنم که رسانه های اجتماعی زیان بخش است، اما بر این نظرم که شما باید در ژورنالیسم نامیدن توییت کردن محتاط باشید. روش های قدیمی هنوز نقشی برای بازی کردن دارند.

اینترنت و رسانه های اجتماعی یکی از جدی ترین نقش ها را در موقعیت حرفه ای رئیس جمهوری آمریکا بازی کردند. راجر فیسک، یکی از میهمانان همایش، نقشی کلیدی در پشت صحنه داشت و به خلق یک استراتژی دست زد که باراک اوباما را در پیروزی دور دوم ریاست جمهوری کمک کرد.

راجر فیسک درباره یکی از عناصر کلیدی کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۸ به یورونیوز گفت: “برای اولین بار، دست کم در تاریخ سیاسی آمریکا، ما مردم را به سر زدن به وبسایت و درست کردن یک نمایه از خودشان و وارد کردن مخاطبین شان دعوت کردیم. این وبسایت که “باراک اوبامای من، دات کام” نام داشت، به آنها این امکان را داد که از وبسایت ما نه برای دریافت اخبار فعالیت های سیاسی ما، بلکه برای انجام فعالیت های سیاسی خودشان استفاده کنند.” سیمون آنهولت که یک تصویرساز است مفهوم “برند ملی” را اختراع کرد و به دهها کشور جهان برای ساختن تصویر خودشان مشاوره داد. سیمون از نزدیک با سران کشورها و حکومت ها کار می کند. او مطمئن است که یک تصویر خوب مترادف با تصویر یک زندگی خوب در یک کشور است و تاکید دارد که تبلیغ برای خود، اتلاف پول است.

سیمون آنهولت: “ما در دوران چالش های عظیم زندگی می کنیم. مانند تغییرات اقلیمی، گسترش سلاح های هسته ای، تروریسم، حقوق بشر، حقوق کودک و غیره. هر کشوری که نشان دهد در غلبه بر یکی از این چالش ها پیشرفت دارد، به سرعت از شهرتی خوب برخوردار می شود.”

همایش برخورد آرا و عقاید، در تلاش است تا در سال آینده نگاهی دقیق تر به سیاره ما بیاندازد. تدارک همایش رسانه ای آینده که متحد کننده اروپا و آسیا است از هم اکنون آغاز شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن