رشد اقتصادی سریع در آسیا و فرصت های سرمایه گذاری خارجی

رشد اقتصادی سریع در آسیا و فرصت های سرمایه گذاری خارجی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سی سال پس از شکوفایی سریع اقتصاد در مالزی، با نرخ میانگین شش درصد رشد در سال، این کشور هم اکنون در رده چهارم رتبه بندی کشورهای تازه صنعتی شده قرار گرفته است. ثبات سیاسی و اقتصادی مالزی باعث سرمایه گذاری خارجی و استقرار شرکت های چندملیتی شد.

تعداد زیادی از شرکت های عظیم در عرصه الکترونیک و همچنین شرکت های کوچک و متوسط، کارخانه های خود را در مالزی مستقر کرده اند.

برای مثال، شرکت فرانسوی «سراک» در اروپا، ایالات متحده آمریکا و برزیل حضور دارد. این گروه از بیست سال گذشته تاکنون، در حومه کولالامپور، پایتخت مالزی، ماشین آلات بسته بندی و پرکردن فرآورده ها می سازد و به منطقه آسیا اقیانوس آرام صادر می کند.

حجم معاملات سالانه این شرکت که پانصد کارمند در سراسر جهان دارد، ۱۲۰ میلیون یورو است.

ویلفرید مری، نایب رییس گروه «سراک» می گوید: «می توانم بگویم که از نظر ساختار ارائه شده توسط دولت مالزی، محیط اقتصادی، محیط آموزشی و هزینه های مربوط به آن، نسبت هزینه به کیفیت بسیار خوب است. بنابراین ساختارمان در مالزی را توسعه خواهیم داد و این نه فقط برای تولید، بلکه در رابطه با نیازهای منطقه ای هم هست.»

سهم بزرگی از منابع مالی این شرکت به پژوهش و توسعه در عرصه ای اختصاص یافته است که در آن رقابت تنگاتنگ بین المللی وجود دارد.

هشت هزار شرکت از چهل کشور مختلف، اینجا در مالزی دفتر یا کارخانه دارند. دولت در زمینه ترویج و ترقی سرمایه گذاری خارجی، از طریق آژانس های متنوع عمومی، مانند «میدا» که اولین مجمع بین المللی را در کوالالامپور برگزار کرد، بسیار فعال است.

در این مجمع، چهارصد کارفرما و تصمیم گیرنده در عرصه اقتصادی شرکت کردند تا از فرصت های تجاری در مالزی آگاهی یابند.

نهارالدین نوردین، مدیرعامل «میدا» می گوید: «شرکتهای فن آوری خواهان کارمندانی هستند که نه تنها قادر به سوار کردن محصول و آزمایش آن باشند، بلکه بتوانند به این شرکتها در زمینه نوآوری کمک کنند. مردم ما در مالزی از این توانایی ها برخوردارند.»

آیا شکوفایی آسیایی یک فرصت یا یک مسئله برای کشورهای اروپایی در بحران است؟

پاراگ کانا، یکی از مشاوران سابق باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، «بنیاد آمریکای جدید»، می گوید: «اگر به لطف رشد اقتصادی منطقه بزرگتر آسیایی، نبود، صادرات شما به کجا می رفت؟ البته به منطقه یورو نمی رفت زیرا تجارت بین مرزی در آنجا رو به کاهش است. اینکه احیای اقتصاد منطقه یورو به رشد در آسیا بستگی دارد، خود نشانه وابستگی متقابل و مداوم اقتصادهای جهانی به یکدیگر است.»

بنا به گفته متخصصان حاضر در این مجمع، قرن بیست و یکم، بدون شک قرن آسیایی خواهد بود. نکته ای که باید مورد توجه افرادی که می خواهند در توسعه اقتصاد جهانی نقش داشته باشند، قرار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است