Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نمایندگان اپوزیسیون ایران، دو روز گفتگو زیر یک سقف

نمایندگان اپوزیسیون ایران، دو روز گفتگو زیر یک سقف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومین کنفرانس نمایندگان احزاب و فعالان اپوزیسیون ایران در روزهای هفده و هجده تیرماه تحت عنوان “پیشبرد اتحاد برای دمکراسی” در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شد.

حاصل کار این کنفرانس دو بیانیه بود که به امضای شرکت کنندگان رسید. در اين بيانيه ها با تاکید بر نتایج اولين گردهمایی اين گروه در استکهلم در راستاى جدايى دین از حکومت و انتخابات آزاد بر مبنای معیارهای بین المللى، ضمن تاکید بر“نفی حمله نظامی خارجی و ماجراجویی های خطرناک رژیم، از هیات برگزار کننده خواسته شد تا برای تداوم گفتگوها، کنفرانس بعدی را با جمع بزرگتری از کوشندگان برقراری دمکراسی در ایران تشکیل دهند.”

شرکت کنندگان همچنین از هیات برگزار کننده خواستند تا “ضمن تماس با اتحادیه اروپا بخواهند تا فشار جامعه جهانی بر رژیم ایران در جهت رعایت حقوق بشر برای مردم ایران باشد.”

برگزار کنندگان “پیشبرد اتحاد برای دمکراسی” می گویند که تلاش دارند تا افکار متفاوت سیاسی و طیفهای گسترده سیاسی و نیروهای اپوزیسیون حكومت ايران را گرد هم آورند تا با بحث و تبادل نظر و اتحاد در اصول دمکراسی با تشکیل اتاق فکر مبتکر راه حل هايى برای انتخابات آزاد در ایران باشند.

حدود هفتاد نفر به کنفرانس بروکسل دعوت شده بودند و تعداد سخنرانان بمراتب بیشتر از کنفرانس استکهلم و موضوعات مورد بحث وسیعتر بودند. بر خلاف کنفرانس استکهلم که میزبانی آن را موسسه سوئدی اولاف پالمه بعهده گرفته بود، گردهمایی بروکسل با حمایت جمعی از ايرانيان متمول برگزار شد.

پیش از آغاز نشست بروکسل، برخی از روزنامه های ایران از جمله روزنامه کیهان از نشریات وابسته به نظام با نوشتن مطالبی در مورد برگزاری این کنفرانس حساسیت نشان داده بودند.

بیست سخنران ایرانی و خارجی مسائل ایران از جمله “راهکارها و گامهای عملی و ایجاد زمینه های اجرای انتخابات آزاد“، “راههای اتحاد و هماهنگی نیروهای اپوزیسیون” را بررسی کردند که از سوی حاضران مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

در باره دخالت نظامی خارجی، یکی از موضوعات مطرح شده در همایش، بیش از دیگر موضوعات از سوی حاضران بحث شد که حاوى نظرات متفاوت بود. یکی از حاضران گفت که نباید با دخالت نظامی مانند تابو برخورد کرد و افزود همانطور که باید از جنگهای غیر ضروری پرهيز کرد، مخالفت با دخالت نظامی در حالی که ضروری و غیر قابل اجتناب است، غیر اخلاقی نيز هست.

امین ریاحی یک سخنران جوان کنفرانس در سخنانش اشاره کرد که “ تعامل با غرب هنوز به شکل تابو وجود دارد و اپوزیسیون هنوز گیج عمل می‌کند. مردم در شعارهای خود عملا از غرب کمک می‌خواهند، اما اپوزیسیون هنوز مخفیانه رابطه برقرار می‌کند و این هراس از تماس و ارتباط با غرب وجود دارد در حالیکه نگاه به تجربه‌ها نشان می‌دهد که کشورها بعد از جنگ سرد به دموکراسی نرسیدند مگر اینکه از غرب کمک گرفتند. ما اگر خواهان استقرار دموکراسی با کمترین هزینه و سریعترین زمان هستیم، باید عامل اساسی هر اتحادی را در کنار دو تضاد دموکراسی دیکتاتوری، و سنت و مدرنیسم را کنار تضاد غرب‌گرایی قرار دهیم. غرب‌گرا یعنی نیروهایی که از دوستی و یاری گرفتن از غرب ابایی ندارند و می‌خواهند از این رهگذر به خواسته‌های خود برسند.»


امین ریاحی

در اين نشست، ميزگردى هم در باره مساله هسته اى ايران برگزار شد. در اين ميزگرد، پنج سخنران مسئله هسته ای ایران و روابط غرب با جمهوری اسلامی و احتمال برخوردهای نظامی با ایران در صورت عدم توقف برنامه غنی سازی اورانیوم از سوی حكومت ایران را بررسی کردند.

مارک فیتزپاتریک دیپلمات سابق وزارت خارجه آمریکا و کارشناس آژانس بین اللمللی انرژی هسته ای، امانوئل اوتولانگی، کارشناس بنیاد دفاع از دمکراسی در واشنگتن، هانس بلیکس از مديران سابق آژانس بين المللى انرژى اتمى و همچنین رضا تقی زاده و بهروز بیات، دو تحلیلگر مسائل هسته ای ایران از سخنرانان این میزگرد بودند.

اوتولانگی ضمن تاکید بر اینکه قدرتهای بزرگ اروپایی با تماس با ایران کوشش کردند تا مشکل هسته ای ایران را از طریق گفتگو حل كنند گفت که معتقد است با در نظر گرفتن واکنشهای ایران تنها راه حل این مخمصه سیاسی و خاتمه به مشکل هسته ای ایران و توقف جمهوری اسلامی در تولید سلاحهای اتمی تغییر رژیم در ایران است. اوتو لانگی افزود که در قدرت غرب هست که با اجرای فشارهایی از جمله توقيف منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور سران حکومت را مجبور به تسلیم کند. امانوئل اوتولانگی خاطر نشان کرد که او بعید می داند مردم ایران تا ابد، این وضعیت بد و فشار اقتصادی را که بر آنها وارد می شود، تحمل کنند.

هانس بلیکس، مدیرپیشین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در طی سخنانش که تلفنی انجام داد، گفت: بنظر نمی آید که دولت اوباما بتواند مشکل هسته ای ایران را حل کند و از سوی دیگر سران جمهوری اسلامی ایران هم در شرایطی هستند که نمی‌توانند کوتاه بیایند. به نظر آقای بلیکس، کشورهای اروپایی در برخورد با مشکل هسته ای ایران مصمم تر و سخت تر عمل خواهند کرد.


هانس بلیکس

مارک فیتزپاتریک، دیگر سخنران بررسی موضوع هسته ای ایران ضمن همدردی با ملت ایران به خاطر آسیبهای اقتصادی که به سبب اعمال تحریم متوجه آنان شده، گسترش برنامه های هسته ای ايران را بسیار جدی تلقی کرد و ادعای رهبران ايران مبنی بر نیاز آنان در غنی سازی اورانیم را رد کرد و گفت روسیه این نیاز را تامین می کند.

مارک فیتزپاتریک در گفتگو با یورونیوز فارسی و در پاسخ به این سوال که اگر مذاکرات سران غرب با جمهوری اسلامی در مورد برنامه های هسته ای ایران به نتیجه نرسد، به اعتقاد او گام بعدی غرب چه باید باشد و اگر واکنش، حمله نظامى باشد، عواقب آن را چطور ارزیابی می کند، گفت: “من فکر می کنم هنوز زود است که ما تصورکنیم مذاکرات به نتیجه نرسیده چون این مذاکرات سرتاسر تابستان ادامه خواهد داشت. اما بنظر من، اگر مذاکرات تا پاییز به نتیجه نرسد و محدودیت هایی برای برنامه تولید و غنی سازی اورانیوم ایران وضع نشود، بعضی کشورها فکر می کنند که مجبورند راسا وارد عمل شوند که احتمال آن، پنجاه درصد است. منظورم اسراییل است که دخالت نظامی را لازم می داند. البته من از این راه حل حمایت نمی کنم، اما به عقیده من غرب و کشورهایی که از این بابت نگرانند، باید در صورت شکست گفتگوها، با اعمال تحریمهای بیشتر فشار را بر جمهوری اسلامی بیشتر کنند.”


گفتگوی کامل با مارک فیتزپاتریک را در اینجا بشنوید:

یورونیوز: حمله احتمالی اسراییل چه عواقبی در بر خواهد داشت؟

من فکر می کنم حمله نظامی عجولانه به ایران نتیجه غیر قابل پیش بینی اما نامطلوب خواهد داشت. به اعتقاد من برای چنین حمله ای خیلی زود است و حمله نظامی باعث این می شود که جمهوری اسلامی بیش از پیش برای تهیه سلاح اتمی تلاش کند. چون بعد از حمله، جمهوری اسلامی بازرسان آژانس را اخراج خواند کرد و از پیمان عدم گسترش سلاحهای هسته ای خارج خواهد شد و تمامی منابع اقتصادی ایران را صرف تولید سلاحهای هسته ا ی خواهند کرد، یعنی همان اقداماتی که با این حمله نظامی می خواهند جلوی آن را بگیرند.

یورونیوز: موفقیت احتمالی جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به سلاح هسته ای چه عواقبی برای منطقه خواهد داشت؟

“من فکر می کنم اگر ایران از مرحله توانایی به مرحله تولید تسلیحات هسته ای برسد و این امرآشکار شود نه تنها از سوی اسرائیل بلکه از سوی آمریکا نیز مورد حمله قرار می گیرد چون باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در این مورد صریحا نظر خود را اعلام کرده و آشکار است که بلوف هم نمی زند زیرا در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی منطقه ویران خواهد شد. در آن صورت اقدام نظامی نتیجه منفی نخواهد داشت چون در زمانی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای است.”

“ایران و تجربه ملل” موضوع سخنرانى هاى روز آخر کنفرانس بود. هاوارد بارل از اعضای سابق حزب کنگره ملی افریقا در سخنان خود گفت در دوران تبعيض نژادى در آفریقای جنوبى تکیه زیادی بر حمایت مالی خارجی بود. بارل خاطر نشان کرد که تحريم هاى مالی بسیار تاثیر گذار است اما مهمتر از آن تشکیل گردهمایی های منظم سیاسی زیرزمینی است که آخرین میخ را بر روی تابوت می کوبد و آن مقاومت های توده است که به آن نیاز هست.

در بررسی راهکارها درایجاد انتخابات آزاد، مجتبى واحدی، از فعالان جنبش سبز و از نزدیکان مهدی کروبی، کاندیدای معترض ریاست جمهوری سال 1388 گفت که باید با شفاف سازی به مردم آگاهی برسانیم و به آنها توضیح دهیم این جمهوری اسلامی است که باعث اعمال تحریمها شده است. مجتبى واحدی در مورد کنفرانس “پیشبرد اتحاد برای دمکراسی” و ادامه آن به یورونیوز گفت:

من دو دلیل برای موفقیت این جلسه دارم. یکی اینکه از منی که اعتقاد دارم جنبش سبز زنده است و پویاست، نه الزاما در نمایشهای خیابانی، تا کسانیکه بصراحت اینجا می گفتند جنبش سبز مرده است اینجا کنار هم نشسته ایم. این خودش یک دلیل موفقیت است و کمتر اجلاسی اینگونه پیدا می شود. دلیل دوم این است که شرکت کنندگان همه بر یک موضوع در اینجا اتفاق داشتند وآن برگزاری انتخابات آزاد در ایران است اگر چه در مورد راهکارهایش نظرات متفاوتی وجود داشت، اما همین تفاوت ها هم متوجه شدم که نسبت به جلسه قبلی کمتر شده است. یعنی تقریبا همه دارند به این نتیجه می رسند که فرض انتخابات آزاد در حاکمیت فعلی، فرض نزدیک به محال است. اما این پنجره را هم نمی خواهم ببندم بدلیل نزدیک شدن نیروها و نوع مهمانهایی که دعوت شدند و هم بدلیل اینکه حداقل بر سریک موضوع مشخص که موضوع بسیار بزرگی هم هست یعنی انتخابات آزاد با هم اتحاد دارند که نشانه موفقیت است.

برای شنیدن گفتگو با مجتبی واحدی، اینجا را کلیک کنید

یورونیوز: آیا در آینده هم با شرکت دراین جلسات از آن حمایت خوهید کرد؟

مجتبی واحدی: طبیعتا همینطور است. من قبلا هم گفته ام جلساتی که دوستان مختلف با دیدگاههای متفاوت بنشینند من مانعی در شرکت در آن نمی بینم، حتی من به شما بگویم اگر جلسه ای گذاشته شود که نمایندگانی از جمهوری اسلامی هم بیایند من شرکت می کنم به دو دلیل یکی اینکه فکر می کنم یک عنصر سیاسی از قانع شدن هیچوقت نمی ترسد یعنی اینکه اگر اشتباه می کنم نظر خودم را اصلاح می کنم. دوم اینکه فکر می کنم به منظق خود می توانم اتکا کنم. بهمین جهت از نشست با دیگران و حرف زدن با آنها وحشت ندارم.

گزارش و گفتگوها از فرنگیس محبی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن