Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیام اکسپو یوسو: "هماهنگی بیشتر بشر با دریا الزامیست"

پیام اکسپو یوسو: "هماهنگی بیشتر بشر با دریا الزامیست"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکسپو 2012 یوسو با تاکید بر اهمیت ادامه حیات اقیانوسها و ساحل ها در کره جنوبی آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه که تا دوازدهم اوت ادامه خواهد داشت بازدید کنندگان به این دهکده کوچک و پاویونهای آن هدایت می شوند تا بیشتر با فعالیتهای کشورهای آسیایی در حمایت از دریاها و منابع آبی آشنا شوند.

پاویون کشور میزبان با پرچم کشور کره تزئین شده که از نظر معماری چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. قبل از اینکه ویدئو روی پرده نمایش سی متری به نمایش در بیاید از بازدید کنندگان دعوت می شود تا در مراسم رقص سنتی شرکت کنند.

درمیان بسیاری از پروژه ها بر روی صفحه نمایش برخی آینده نگرتر به نظر می رسند، مانند کاوشگر“سی اوربیتر” که توسط معمار فرانسوی ژاک روژری طراحی و درغرفه فرانسه به نمایش گذاشته شده است. این شناورعمودی که با نیروی امواج از اقیانوس ها عبور می کند می تواند بطور دائم اقیانوسها را زیر نظر داشته باشد.

به گفته روژری مذاکرات برای ساخت این طرح در جریان است و احتمال دارد اسپانسری برای آن پیدا شود و ساخت این طرح می تواند قبل از پایان سال شروع شود.

بازدیدکنندگان پاویون اسپانیا با ورود به یک فضای تاریک نمونه ای از آبهای جمع آوری شده در عمق 5000 متری اقیانوسها را می بینند که با لامپهای کوچک چشمک زن در معرض دید آنها قرار داده شده است. هدف این پروژه، ارزیابی تاثیرات آب و هوایی بر اقیانوسهاست.

ایتالیا مدل “جمهوری کهن دریاها” را برای پاویون خود انتخاب کرده است و جدیدترین فن آوری های مهندسی خود را در زمینه اکتشافات دریایی با تصاویر کیفیت بالا ارائه داده است.

درپاویون آلمان بازدید کنندگان با یک سفر مجازی از ساحل به مرکز اقیانوس می روند تا دریابند برخلاف تصور معمول سرچشمه آلودگی دریاها معمولا از جای دیگری شروع می شود.

بازدید کنندگان اغلب از کره جنوبی یا کشورهای همسایه هستند. با این حال توریستهایی هم از کشورهای غربی به اینجا می آیند.

کره جنوبی با داشتن سواحلی به طول یازده هزار کیلومتر همیشه ارتباطی عمیق با دریا داشته است. تحلیل رفتن منابع دریایی نیازمند توجه بیشتری است و بی اعتنایی به آن دربردارنده مشکلاتی جدیدی برای این کشورخواهد بود.

صبح زود ماهیگیران از جزایر اطراف برای فروش ماهی های خود به بازار ماهی فروشان روستای گونائری در سی کیلومتری یوسو می آیند. برخی از صیادان قدیمی از وضع صید راضی نیستند و می گویند که به خوبی سابق نیست.

یکی از آنها می گوید:“افزایش دمای دریا و پدیده جزر و مد از موانع اصلی اینجاست. واقعیت این است که در تابستان دیگر به اندازه سابق نمی توانیم ماهی صید کنیم.”

مشکل در واقع در زنجیره عرضه صید است: ازماهیگیران گرفته تا توزیع کنندگان و فروشندگان.

یکی دیگراز ماهیگیران و خرده فروشان محلی در مورد وضعیت صید می گوید:“نسبت به سه چهار سال پیش گونه ماهی وحشی نایاب شده. به نظرم این بیشتر نتیجه تغییرات آب و هوایی است. بعلاوه تقاضا تا حد زیادی بالاتر از عرضه است و همین مسئله موجب افزایش قیمتها و در نتیجه مشکلات بیشتر برای ما شده است.”

افراط در ماهیگیری و آلودگی موجب تحلیل رفتن حیات دریاها شده است. اینها مشکلات شناخته شده ای هستند اما تنها مشکل نیستند. اسیدی شدن دریاها یک تهدید نسبتا جدید است.

وندی واتسون رایت مسئول اجرایی کمیسیون بین دولتی اقیانوسها معتقد است:“میزان اسید دریاها افزایش پیدا کرده است. از زمان انقلاب صنعتی تاکنون سی درصد بیشتر شده و اگر وضع به همین صورت ادامه پیدا کند به صد و پنجاه درصد هم می رسد. اگر تا به حال کشورها برای کاهش میزان دی اکسید کربن دلیلی داشتند این یکی دلیل بسیار محکمی است.”

بشر مسئول تخریب دریاهاست و این درحالیست که می تواند پاسخ بسیاری از مشکلات خود از کمبود آب گرفته تا نیاز به منبع انرژیهای جایگزین را در آن بیابد.

دانگ سوک کانگ از مسئولان کمیته برگزاری اکسپو یوسو می گوید:“دریا تامین نیازهای بشریت را برای زنده ماندن تضمین می کند و آنها را دراختیار ما قرار می دهد. این پیام اصلی اعلامیه اکسپو 2012 یوسو است که در روز اختتامیه به امضا خواهد رسید.

پیام برگزارکنندگان این نمایشگاه لزوم هماهنگی و هارمونی بیشتر بشر با دریاهاست. آنها با تلفیق نور و آب در سایه فن آوری دیجیتال در جذاب ترین قسمت نمایشگاه سعی دارند تاثیر کار خود را دو چندان کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن