Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مدیر عامل رنو-نیسان: امسال رکود اروپا با رشد مناطق دیگر جبران خواهد شد

مدیر عامل رنو-نیسان: امسال رکود اروپا با رشد مناطق دیگر جبران خواهد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صنعت تولید خودرو، فشارسنج قابل اعتمادی برای سنجش سلامت اقتصاد جهان است. معمولا در وضعیت دشوار مالی، خرید یک اتومبیل جدید در فهرست اولویت های افراد قرار نمی گیرد. یورونیوز با یکی از افراد معروف در جهان تجارت، کارلوس گون، مدیر عامل رنو-نیسان ملاقات کرد. مشروح این گفتگو در پی می آید:

یورونیوز: به نظر شما، تاثیر بحران منطقه یورو بر اقتصاد جهانی چه خواهد بود؟

کارلوس گون: فکر می کنم بر اقتصاد جهانی تاثیر می گذارد ولی نه بطور چشمگیری. صندوق جهانی پول، چشم انداز اقتصاد جهانی را برای سال آینده از ۴۵درصد به ۸. ۳ و اکنون به ۳. ۳ رسانده است. فکر می کنم این تاثیر اروپا در اقتصاد جهانی است.

یورونیوز: به نظر می آید که رنو-نیسان می خواهد برضد این روند حرکت کند. آیا این یک پیش بینی واقع بینانه است یا خوش بینانه؟

کارلوس گون: فکر می کنم در حوزه صنعت در سال ۲۰۱۲، شاهد رکود در اروپا خواهیم بود. فکر نمی کنم کسی امیدوار باشد که بازار اتومبیل در اروپا بهبود یابد. اما، از طرف دیگر، این کاهش در بازار منطقه یورو، با رشد دیگر نقاط جبران می شود، ایالات متحده آمریکا، آمریکای لاتین، چین و روسیه رشد خواهند داشت. حتی ژاپن بالا خواهد رفت. بنابراین، بله از اروپا خبرهای بد می رسد و اروپا در رکود است، ولی با رشد حتی معتدل در تمام نقاط جهان، همه اینها جبران خواهد شد. پس برای صنعت سال رکورد خواهد بود و به طور وضوح برای رنو-نیسان نیز سال رکورد خواهد بود.

یورونیوز: در اثر رکود بازار در اروپا، کارکنان شما تا چه حد ایمنی شغلی دارند؟

کارلوس گون: فکر می کنم بهتر شدن وضعیت در اروپا قابل پیش بینی است. وقتی شرکت “برادران لیمن” فروپاشید، همه ما غافلگیر شدیم. به همین دلیل کمی هرج و مرج شد. اکنون غافلگیر کننده نیست. ماههاست که ما شاهد اتفاقات بودیم. پس ما آماده ایم. ما نوآوری را کاهش داده ایم، سرمایه گذاری را به تعویق انداخته ایم و در در استخدام بسیار مراقب بوده ایم. فکر نمی کنم شما در آینده خبری درمورد برنامه های کاهش نیرو، بیش از آنچه تاکنون انجام شده را بشنوید.

یورونیوز: شما دارایی نیسان را تنها در سه سال افزایش دادید. این به شهرت شما افزود. رهبران اقتصادی بسیاری مایوس و سرخورده اند. آیا برای آنها توصیه ای دارید؟

کارلوس گون: شغل ما ایجاب می کند که بسیار عملگرا و بسیار شفاف باشیم و نگرش های از پیش پنداشته نداشته باشیم. شما باید مطمئن باشید که راه حل مناسب برای مشکلاتتان انتخاب می کنید. شما نباید از تجربیات دیگران استفاده کنید حتی از تجربه های خودتان هم نمی توانید استفاده کنید، چون برای وضعیت کنونی مناسب نیست.

یورونیوز: بهترین و بدترین لحظه های دوران کاری شما چه بوده است؟

کارلوس گون: سال اولی که ما نیسان را اداره کردیم، سودآور بود و لحظه بزرگی محسوب می شد زیرا بالاخره پس از ده سال مبارزه، اتفاق خوبی افتاد. هر بار که شما کارخانه جدیدی در یک منطقه یا کشور جدید افتتاح می کنید، لحظه بزرگی است، چون مرزهای شرکت خود را وسیع تر می کنید.

رنو ماه آینده کارخانه جدیدی در مراکش باز خواهد کرد و این لحظه بزرگی است. نیسان کارخانه جدیدی در مکزیکو آماده می کند. وقتی آن را افتتاح کردیم، لحظه بزرگی خواهد بود. مشکل ترین لحظه ها، مواقع شک و تردید است. زمانی که مجبور به انتخاب هستید و نمی توانید تشخیص دهید چه اتفاقی می افتد.

یورونیوز: یکی دیگر از لحظه های خوب رنو-نیسان، اتومبیل های برقی هستند. شما تعداد زیادی از آنها را برای آزمایش مدیرعاملان به اینجا آورده اید. بسیاری از افراد تصمیم گیرنده، منافعشان در صنعت نفت است. این انرژی تمیز چقدر برای آنها کشش دارد؟

کارلوس گون: کشش از طرف مشتری است. زمانی که ما به مشتری توضیح دهیم مزیت های اتومبیل های بدون دود و برقی چیست، آنها بسیار علاقمند می شوند. ما تاکنون بیش از بیست هزار اتومبیل فروخته ایم و این رقم دو برابر خواهد شد. این حوزه کم کم مورد توجه قرار می گیرد.

یورونیوز: همه با خاطرات خاص خود، داووس را ترک می کنند. شما چه خاطره ای از این داووس همراه خود به خانه می برید؟

کارلوس گون: امسال در داووس بدبینی حاکم بود. پارسال خوش بینی بیشتری بود که توجیه شده نبود. چون سال ۲۰۱۱ آنچنان که فکر می کردند سال خوبی نبود. بنابراین شاید ۲۰۱۲ بهتر از آنچه بیشتر افراد فکر می کنند خاتمه یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفای مدیرعامل رنو؛ جانشین کارلوس گون انتخاب شد

استفاده پاپ فرانسیس از یک واژه تحقیرآمیز برای اشاره به دگرباشان جنسی خبرساز شد

قالیباف بار دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی شد