Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اروپا، از بحران اقتصادی تا شکاف در اتحاد سیاسی

اروپا، از بحران اقتصادی تا شکاف در اتحاد سیاسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از افراد، مشکلات منطقه پولی یورو را ناشی از تبعات جهانی شدن می دانند. وابستگی متقابل اقتصادها به یکدیگر، اما استدلال دیگری است که مسئولیت همگانی را در این قضیه برجسته می کند. برای روشن تر شدن مسئله بسراغ پاسکال لمی، رییس سازمان تجارت جهانی، از حاضرین داووس رفتیه ایم تا با او گفتگویی داشته باشیم.

یورونیوز: پاسکال لمی با تشکر از شما. اینجا درداووس به بحران مالی منطقه یورو از همه زوایا پرداخته شد. ریشه های این بحران چندگانه است. شما که کمیسر سابق اروپا دراموربازرگانی بوده اید، با این مسئله آشنایی دارید. بنظر شما آیا برای مرتفع کردن آن راه حل ساده ای وجود دارد؟

پاسکال لمی :” انتظارراه حل مشخصی را حداقل درآینده نزدیک ندارم. چرا که مسئله، مسئله پیچیده ای است که از مدیریت پیش از بحران اقتصادی در اروپا شروع شد و هم اکنون به بحران در اتحاد سیاسی این کشورها کشیده شده است. بنابراین باید سیاستهای داخلی اعضا در زمینه های مالی و بودجه در سطح اروپا مورد بحث قرار بگیرند تا نهایتا توازن لازم بین دو مسئله همبستگی و نظم برقرار شود.”

یورونیوز : ظاهرا برقرای چنین نظمی مستلزم اتخاذ سیاستهای ریاضتی است. وقتی هم تدابیر ریاضتی اعمال شود معمولا رشد اقتصادی دشوار می شود. بنظر شما ریاضت اقتصادی و رشد اقتصادی با هم سازگاری دارند؟

پاسکال لمی :” این یک موضوع اساسی است. از یکسو باید یک تقویم مالی سختگیرانه وجود داشته باشد و از سوی دیگر تقویمی برای سرمایه گذاری در آینده، و سوق دادن اقتصاد اروپا بسمت اقتصادی تولیدگراتر و رقابتی تر. این مسئله با اعمال مجموعه اصلاحاتی در سیستم آمورزشی و بها دادن به نوآوریهای پژوهشی شدنی است. البته در بخشهایی مانند خدمات، به بازار داخلی وابسته است. باز هم تکرار کنم که به این مسئله باید در سطح اتحادیه اروپا پرداخته شود.”

یورونیوز :مسئله دیگری که درباره آن بحث شد، یک منطقه یوروی کوچکتر بود، مثلا بدون یونان. آیا بنظر شما ممکن است به این نقطه برسیم؟

پاسکال لمی:“من به شخصه معتقدم که حتی اگر یونان از اتحادیه اروپا خارج می شد، حل کردن مشکل این کشور آسانتر نمی شد. بنظر من تکه تکه کردن منطقه یورو شیوه مناسبی نیست، بلکه برعکس معتقدم که تقویت اوراق قرضه یورو در سطح اتحادیه اروپا بهترین گزینه است.”

یورونیوز : پیش از آغاز بکار داووس، یکی از نگرانی های اصلی، مسئله موسسات اعتبار سنجی و کاهش رتبه چندین کشور اروپایی بود. بنظر شما اقدامات چنین موسساتی، با توجه به اشتباهات گذشته آنها، تا چه حد اعتبار دارد؟

پاسکال لمی :“حق باشماست. این موسسات هم در زمره موسسات انسانی قرار دارند و طبیعتا از خطا کردن مستثنی نیستند. بنابراین سئوال این است که آیا آنها باید فقط تابع بازار باشند و یا اینکه می توانند(یا باید) نوعی از سیستم عمومی باشند که کارش جلوگیری از تقابل احتمالی منافع است. شخصا معتقدم که مفیدند ولی خوب هزینه بردارند. باید دید آیا اصلا مالیات دهندگان اروپایی آمادگی سرمایه گذاری در چنین سازمانهایی را دارند یا نه؟”

یورونیوز: پروفسور کلاوس شواب بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد گفته که سرمایه داری، آنطورکه ما می شناسیمش، دیگر پاسخگو نیست”. آیا این ارزیابی درستی است؟

پاسکال لمی:” می دانیم که بازارهای جهانی سرمایه داری نیازمند مقررات بین المللی بیشتری هستند. برای این منظور باید سطح همکاریهای بین المللی افزایش یابد که متاسفانه در شرایط فعلی بسیار محدود اند. بزرگترین مشکل حال حاضر جای خالی چپ ها در حاکمیت کشورهاست. باید انرژی سیاسی بیشتری به فضای بین المللی تزریق شود… همینطور در تجارت، در مبادلات ارزی و در موضوعاتی چون تغییرات اقلیمی و مسائل اجتماعی. باید کارهای بیشتری بصورت مشترک انجام شود و این مسئله از نظر من اولویتی ضروری است.”

یورونیوز : پاسکال لمی سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر: جنگجویان فلسطینی در حمله ۷ اکتبر جنایت جنگی مرتکب شده‌اند؛ حماس رد کرد

حملات گسترده اسرائیل به غزه شامل «مناطق امن» جان بیش از ۶۰ فلسطینی از جمله کودکان را گرفت

مرگ مرموز ۶ نفر در هتلی در تایلند؛ پلیس بانکوک در فنجان‌ها رد سیانور کشف کرد