تامین آب شهری، چالش جدید دیگر در جهان

تامین آب شهری، چالش جدید دیگر در جهان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آب برای حیات ضروری است . تنها کمبود این ماده نیاز مبرم آنرا آشکار

می کند. میلیونها نفر در شاخ آفریقا که با خشکسالی بی سابقه ای روبرو است نیاز فوری به آب دارند. قحطی نیز که پدیده جدیدی در این منطقه است، فقط تا حدی به دلیل تغییرات شرایط آب و هوائی قابل توجیه می باشد.

امسال در گردهمای سالانه “هفته جهانی آب” در استکهلم موضوع “ آب در جهان در حال شهری شدن” مورد بحث قرار گرفت. آنا کاسکاوو، مدیر بر نامه ریزی مو سسه بین المللی آب استکهلم ،می گوید:

“دلایل بسیاری برای قحطی وجود دارد. البته خشکسالی یکی از آنهاست. دلیل دیگر سو مدیریت سیاسی ناشی ازعدم وجود رهبری سیاسی وقدرت مرکزی در سومالیا می باشد.”

بسیاری از شهرها با مشکل آب روبرو هستند.این مسئله در کشورهای فقیر تمرکز و در شهرهائی که بسرعت در حال رشد هستند،بارزتر است.

آندرز برتل، مدیر موسسه بین المللی آب استکهلم، می گوید:“ما می دانیم که شرایط در اینگونه مناطق شهری اغلب منجر به بیماریهای مربوط به آب از جمله اسهال ، مالاریا و اپیدمی وبا می شود، که تاثیرات مخربی روی زندگی مردم و اقتصاد کشورشان دارد.

بدلیل اهمیت قدرت سیاسی بر توزیع منابع آب , نظرات چهار شهردار از چهار قاره جهان را بررسی کردیم.

حیدر آباد هند، به دلیل رشد اقتصادی هزاران نفر را از مناطق روستایی جذب می کند که شهرداری سعی دارد آنها را به آب شهری متصل کند.

راجشوار تیواری، مسئول امور توسعه در حیدر آباد هند، می گوید: “تمام مناطق فقیر نشین قدیمی به آب شهری وصل شده اند، ولی به دلیل رشد سریع، مناطق فقیر نشین جدیدی ایجاد می شوند، که انها نیز در آینده نزدیک تحت پوشش قرار خواهند گرفت.”

در سائوپولو برزیل، مناطق فقیر نشین بیشتر به سمت مناطقی که در خطر سیل زدگی هستند گسترش یافته است و مسئولین شهری تا حد امکان تلاش میکنند مردم را از سکونت در این مناطق باز دارند.

ادوارد جورج، دبیر محیط زیست سائوپولو، می گوید:“شهردار به مردم فقیر گزینه مسکن ارائه می دهد تا از این مناطق خارج شوند و به مسکن بهتر و آب سالمتری دسترسی داشته باشند.”

کیقالی، در رواندا آفریقا از رشد بسیار سریعی بر خوردار هست. افراد جدید با حفظ عادات روستایی خود سعی در ادغام کشاورزی درمناطق شهرکی جدید دارند. ولی برای شهرداری ارائه آب به مناطق فقیر تنها با کاهش فاصله حمل آب ممکن می باشد.

آسا کیرابو کسیرا، فرماندار استان شرقی و شهر دار سابق کیقالی در رواندا، می گوید: “ ما از جهت اقتصادی باید شهرک سازیها را متمرکز کنیم. مردم در ابتدا می خواهند در مکان های گسترده وبطور پراکنده زندگی کنند. این مسئله تنها در صورتی آسان خواهد بود که انها از چشمه های طبیعی استفاده کنند، ولی اگر بخواهید آب قابل شرب تمیز در اختیار آنها قرار دهید، باید به اقتصادی بودن آن توجه کنید.”

اما حتی در کشورهای ثروتمند نیز خشکسالی وجود دارد، ولی عواقب آن بطور مثال در کالیفرنیا برای مردم متفاوت است. شهردار پلزنتون, شهری در نزدیکی سانفرانسیسکو, باید مردم را متقاعد کند که مصرف خود را کاهش دهند.

جنیفر هوستر من، شهردارشهر پلسنتون کالیفرنیا، می گوید:“مصرف آب روزانه هر فرد اینجا 244 گالون (حدود 925 لیتر) است که دلیل عمده آن تجاری است. ولی اینجا کسانی نیز هستند که زمینهای بزگ دارند و دائم اصرار به جارو چمنهای خود را دارند، که یعنی مصرف آب.”

در هند روشهای ارائه آب شهری بیش از 3000سال است که وجود دارد. اما امروز در هند مانند بسیاری از نقاط جهان مشکل فقط روش این کار نیست، بلکه اراده سیاسی برای ارائه آب نیز مسئله دیگری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری اجلاس «اسپکا»؛ کشورهای آسیای مرکزی به قطب ترابری منطقه تبدیل می‌شوند؟

احیای هاکی روی یخ در ازبکستان پس از چهار دهه

رونق گردشگری مراکش پس از زلزله به مدد برگزاری نشست بانک جهانی