Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نبض روابط میان آمریکای لاتین و اروپا

نبض روابط میان آمریکای لاتین و اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرفتن نبض روابط میان آمریکای جنوبی و اروپا هدف ضیافتهای موسوم به “آتلانتیک” است. این ضیافتها که از سال 2009 آغاز شده است، محل گپ میان مقامات مهم آمریکای جنوبی در زمینه سیاست، اقتصاد و فرهنگ است. در ضیافت اخیر، رئیس جمهور کلمبیا، و وزیر خارجه فرانسه حضور دارند.

بنظر می رسد که از سال 1990 تا کنون آمریکای لاتین توانسته است دور باطل انقلابهای خونین، رژیمهای دیکتاتوری و بحرانهای اقتصادی را پشت سر بگذارد. حال چالش پیشارو، از میان برداشتن عدم تعادل های موجود است.

اگر مسئله ای در آمریکای جنوبی و کلمبیا وجود دارد، این مسئله عدم تعادل در عایدات مردم، وعدم تعادل در توسعه و ثروت نواحی مختلف منطقه است. این فقدان تعادل راه را برای موفقیت منطقه بسته است. این عدم تساوی باید از میان برداشته شود و نیز زخم خشونتهایی که سالها گریبان آنها را گرفته است، بهبود یابد.

درگیریهای خشونت بار در کلمبیا که با قاچاق مواد مخدر همراه بوده پنجاه سال است که کلمبیا را درچنگال گرفته است. اقدامات ارتش کلمبیا علیه چریکهای سازمان “فارک” این معضل را تا حدی محدود کرده است. اما مکزیک همچنان با این مسئله در سطحی گسترده رویاروست. سفیر کلمبیا در فرانسه می گوید:

“پیروزی در مبارزه علیه مواد مخدر در یک منطقه به بروز این مسئله در منطقه دیگری می انجامد. بدون یک مبارزه جهانی ، قاطع و هماهنگ مسئله جایی حل می شود وجای دیگر سر بلند می کند. بسیار پیچیده است. مکزیک دارای نهادهایی قوی و تاریخی وزین است و می تواند با این معضل بجنگد و بصورت یک کشور مواد مخدر در نیاید.”

فرانسه از این ماه ریاست گروه جی بیست را برعهده گرفته است و مبارزه با مواد مخدر را در میان اولویتهایش قرار داده است. همکاری میان سه قاره برای حل مسئله مواد مخدر لازم است. وزیر خارجه فرانسه می گوید:

“فرانسه خواهان ترمیم روشهای مبارزه با کوکائین از راه همکاریهای نزدیکتر میان آمریکای لاتین، آفریقا و اروپاست. قاچاق کوکائین برای تمام کشور های جهان یک فاجعه است.”.

آمریکای لاتین با موفقیت اقتصادی برزیل بار دیگر در عرصه بین المللی تثبیت شده است ، آرژانتین و مکزیک در شمار کشورهای جی بیست قرار گرفته اند، و کشورهایی مثل کلمبیا آینده ای روشن در انتظارشان است. سفیر شیلی در فرانسه می گوید:

“آمریکای لاتین توانایی رسیدن به دروازه های توسعه را دارد هرچند که قدری دیر به این مرحله رسیده است. جایی که دموکراسی برقرار شده باشد، این کشورها می توانند با حفظ آن، وارد مرحله توسعه مدرن شوند.”

دیدار آتی برای گرفتن نبض روابط میان اروپا و آمریکا در ماه مارس خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن