Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معمای «عتیقه‌های دیکسون»؛ تنها سه شیء‌ مرموزی که در هرم بزرگ جیزه کشف شدند

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه Copyright Nariman El-Mofty/Copyright 2020 The AP. All rights reserved.
Copyright Nariman El-Mofty/Copyright 2020 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود دو قرن کاوش و تحقیقات باستان‌شناسی در هرم بزرگ جیزه، تنها سه شیء باستانی از داخل آن کشف شده است. با گذشت بیش از یک قرن از کشف آن‌ها، کاربرد اصلی این اشیاء هنوز برای باستان‌شناسان نامشخص مانده است.

آگهی

این سه قلم اشیای تاریخی، که با عنوان «عتیقه‌های دیکسون» شناخته می‌شوند، برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ توسط وینمن دیکسون و جیمز گرانت کشف شدند.

این دو نفر در حین کاوش در یک کانال هوای منتهی به اتاق ملکه در داخل هرم بزرگ، که به نام هرم خوفو نیز شناخته می‌شود، با این اشیاء عتیقه برخورد کردند.

گزارش روزنامه‌ها در زمان کشف نشان می‌دهد که این اقلام ممکن است ابزارهایی بوده باشند که برای ساخت این این بنا مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با این حال عملکرد دقیق آن‌ها تا به امروز موضوع بحث مانده است.

آقای دیکسون دو مورد از این اشیاء را با خود از مصر خارج کرد و این دو شیء اکنون در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می‌شوند.

این اقلام عتیقه متشکل از یک توپ سنگی کوچک از جنس سنگ آتشفشانی دولریت و یک قطعه مسی قلاب‌دار به شکل دم کبوتر است.

عتیقه‌های دیکسون
عتیقه‌های دیکسونVincent Brown/Flickr

بنابر اعلام موزه بریتانیا، نظر می‌رسد این اشیاء می‌توانند ابزارهایی باشند که توسط کارگران ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

از طرف دیگر ممکن است این دو شیء در هرم قرار داده شده‌اند تا مطابق با اعتقادات مصریان باستان به روح پادشاه خوفو اجازه دهند از از اتاق خارج شده و به دنیای پس از مرگ سفر کند.

یک عتیقه دیگر و سومی نیز وجود داشت که جیمز گرانت آن را در اختیار گرفته بود. این شیء، یک قطعه چوب سدر ۱۳ سانتی‌متری خرد شده بود که زمانی بخشی از یک شیء چوبی بزرگ‌تر در داخل هرم محسوب می‌شد.

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزهعکس: آسوشیتد پرس

در دهه ۴۰ میلادی دختر گرانت این مورد را به دانشگاه آبردین اهدا کرد، اما ظاهراً توسط مسئولان وقت مخزن به درستی طبقه‌بندی نشده بود و بلافاصله ناپدید شد.

در سال ۲۰۱۹ محققان به طور تصادفی به این شیء برخوردند که در داخل یک قوطی سیگار در مجموعه آسیایی دانشگاه پنهان شده بود. به این ترتیب پس از هفت دهه مصرشناسان سرانجام فرصتی برای مطالعه آن پیدا کردند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تکه‌های چوبی کشف‌شده از داخل هرم جیزه
تکه‌های چوبی کشف‌شده از داخل هرم جیزهUniversity of Aberdeen

تاریخ‌گذاری رادیوکربنی نشان داد که این تکه‌های چوب برای اولین بار بین سال‌های ۳۳۴۱ تا ۳۰۹۴ قبل از میلاد، بیش از ۵۰۰ سال قبل از ساخت هرم بزرگ، ساخته شده‌اند.

با وجود این کشف، باستان‌شناسان هنوز نمی‌توانند به طور قطعی بگویند که این شیء چیست. برخی می‌گویند این تکه‌های چوب ممکن است بخشی از یک وسیله اندازه‌گیری باشد که در هنگام ساخت هرم بزرگ استفاده شده است.

به طور طبیعی اگر محققان بتوانند به بخش بزرگتری از ابزار، که این قطعه از آن آمده است، دسترسی پیدا کنند خواهند توانست با دقت بیشتری بگویند این شیء چیست.

این در شرایطی است که قطعه بزرگ‌تر چوبی در حال حاضر در داخل یک حفره غیرقابل دسترس در داخل هرم گیر کرده است و آخرین بار با استفاده از یک دوربین روباتیک در سال ۱۹۹۳ دیده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باستان‌شناسان یک سازه مخفی را در زیر گورستان مجاور هرم بزرگ جیزه مصر کشف کردند

کشف دالان مخفی در داخل هرم بزرگ جیزه در مصر

آیا کشف فضای نهانی درهرم بزرگ جیزه پرده از راز این بنای حیرت‌انگیز بر‌می دارد؟