Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بسته حمایتی اروپا به اوکراین؛ ۱.۴ میلیارد یورو کمک‌های تسلیحاتی و صنعتی راهی کی‌یف می‌شود

وزرای خارجه اتحادیه اروپا
وزرای خارجه اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا به زودی ۱.۴ میلیارد یورو به عنوان کمک تسلیحاتی و صنعتی به اوکراین ارسال خواهد کرد، اقدامی که در پی توافق حاصل شده بر سر دور زدن مجارستان از سوی کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

آگهی

این پول تازه از ۲۱۰ میلیارد یورو از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه نزد کشورهای اروپایی حاصل می‌شود. کشورهای اتحادیه اروپا در ماه مارس توافق کردند که این درآمدها را مورد استفاده قرار داده و مستقیما به اوکراین اختصاص دهند. قرار است ۹۰ درصد از این مبلغ برای تجهیزات نظامی و ۱۰ درصد هم برای پروژه‌های بازسازی اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

این ۱.۴ میلیارد یورو اولین قسط از ۲.۵ میلیارد یورویی است که بروکسل انتظار دارد امسال از دارایی‌های مسدود شده روسیه به دست آورد.

این مبالغ برای اوکراین یک اولویت ضروری است چرا که تلاش می‌کند فشار مجدد نیروهای روسیه در شرق را مهار کند. اوکراین در ماه‌های اخیر بارها از متحدین غربی خود خواسته‌ است به تکمیل ذخایر ارتش این کشور کمک کنند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه پس از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد که این بسته مالی به سه هدف به اوکراین تخصیص داده می‌شود و گفت: «ما باید به اوکراین دفاع هوایی بیشتر، مهمات بیشتر ارائه دهیم و در عین حال برای توسعه ظرفیت‌های صنعتی این کشور حمایت بیشتری ارائه دهیم.»

آقای بورل همچنین افزود: «پوتین به حملات خود ادامه می‌دهد و عمدتا زیرساخت های انرژی را هدف قرار می‌دهد. واضح است که او می‌خواهد ثابت کند که اوکراین آسیب پذیر است و ما باید اثبات کنیم که از اوکراین حمایت خواهیم کرد.»

هنوز مشخص نیست که تصمیم مقام‌های اروپایی چگونه می‌تواند حق وتوی مجارستان را دور بزند چرا که هر تصمیم سیاست خارجی در این بلوک به اصل اتفاق آرا وابسته است.

بورل بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت: «ما درک می‌کنیم که از نظر قانونی، از آنجایی که یک کشور عضو در تصمیم‌گیری برای استفاده از این دارایی‌ها شرکت نکرده در فرآیند اجرای آن هم مشارکت نخواهد داشت.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در واکنش به این تصمیم بروکسل گفت: «میلیاردهای یورو جدید برای اوکراین. این بار با زیر پا گذاشتن قوانین اروپایی و کنار گذاشتن مجارستان.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات ترکیبی گسترده به تاسیسات برق و گاز اوکراین؛ روسیه برای نخستین بار از دریای آزوف موشک زد

روسیه بار دیگر برق اوکراین را نشانه رفت؛ کی‌یف از غرب سامانه دفاعی پیشرفته‌تر می‌خواهد

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم