Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتهامات و جریمه احتمالی علیه اپل در اتحادیه اروپا؛ قوانین اپل ناقض «رقابت دیجیتال» است

کمیسیون اروپا و اپل
کمیسیون اروپا و اپل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اولین اتهامات خود را تحت مجموعه قوانین جدید «رقابت دیجیتال» این بلوک علیه اپل مطرح کرد و این شرکت را متهم کرد که سازندگان برنامه را از هدایت کاربران به گزینه‌های ارزان‌تر خارج از اپ استور منع می‌کند.

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که طبق یافته‌های اولیه، محدودیت‌هایی که سازنده آیفون برای توسعه‌ دهندگان با استفاده از اپ استور موبایل خود اعمال می‌کند، قانون بازارهای دیجیتال این بلوک را نقض کرده است.

این مجموعه قوانین که با نام DMA نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای گسترده از مقررات است که هدف آن جلوگیری از انحصار بازارهای دیجیتال توسط «نگهبانان» فناوری‌ها است که با تهدید جریمه‌های مالی سنگین انجام می‌شود.

این کمیسیون پس از اجرای DMA در مارس، دور اولیه تحقیقات را آغاز کرد، از جمله تحقیق جداگانه در حال انجام درباره اینکه آیا اپل به اندازه کافی به کاربران آیفون اجازه می‌دهد تا به راحتی مرورگرهای وب را تغییر دهند یا خیر. این کمیسیون همچنین پرونده‌های مشابهی را در خصوص گوگل و متا در دستور کار دارد.

طبق مفاد DMA، توسعه‌ دهندگان برنامه باید مجاز باشند تا مشتریان را از گزینه‌های خرید ارزان‌تر مطلع کنند و کاربران را به آن پیشنهادها هدایت کنند.

کمیسیون، بازوی اجرایی این اتحادیه می‌گوید که قوانین اپ استور «سازندگان برنامه را از هدایت آزادانه مصرف کنندگان به کانال‌های جایگزین برای پیشنهادات و محتوا منع می‌کند.»

اپل اکنون فرصتی برای پاسخ به این اتهامات دارد. کمیسیون باید تا مارس ۲۰۲۵ تصمیم نهایی در مورد انطباق اپل اتخاذ کند. این شرکت ممکن است با جریمه‌هایی تا سقف ۱۰ درصد از درآمد جهانی خود که می‌تواند به میلیاردها یورو برسد، روبرو شود.کمیسیون همزمان یک تحقیق جدید در مورد اپل در دستور کار دارد که به شرایط قراردادی این شرکت با توسعه‌دهندگان برنامه می‌پردازد.

تنظیم‌ کنندگان بر روی «هزینه فناوری هسته‌ای» نیم یورو یا ۵۰ سنت تمرکز کرده‌اند که اپل اکنون از توسعه‌ دهندگان برای هر بار دانلود و نصب برنامه‌هایشان از خارج از اپ استور اپل دریافت می‌کند.

کمیسیون گفت که شرایط جدید «شرطی برای دسترسی به برخی از ویژگی‌های جدید فعال شده توسط DMA» است. رقبای اپل از این هزینه انتقاد کرده و گفته‌اند که این امر باعث می‌شود بسیاری از برنامه‌های رایگان موجود که هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، از پیوستن به اپ استورهای جایگزین منصرف شوند.

مارگرت وستاگر، کمیسر رقابت اروپا، در شبکه‌های اجتماعی گفت: «ما نگرانیم که مدل کسب و کار جدید اپل، کار را برای توسعه دهندگان برنامه برای فعالیت به عنوان بازارهای جایگزین و دسترسی به کاربران نهایی خود در iOS بسیار دشوار کند.»

شرکت اپل اعلام کرد که در طول چند ماه گذشته، «برای تطابق با DMA در پاسخ به بازخورد توسعه دهندگان و کمیسیون اروپا، تعدادی تغییرات ایجاد کرده است.»

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «ما مطمئن هستیم که طرح ما مطابق با قانون است و تخمین می‌زنیم که بیش از ۹۹ درصد از توسعه‌ دهندگان با شرایط تجاری جدیدی که ایجاد کرده‌ایم، هزینه‌های مشابه یا حتی کمتری را به اپل پرداخت کنند. همه توسعه‌ دهندگانی که در اتحادیه اروپا در اپ استور فعالیت می‌کنند، این فرصت را دارند تا از قابلیت‌هایی که ما معرفی کرده‌ایم، از جمله توانایی هدایت کاربران برنامه به وب برای تکمیل خرید با نرخ بسیار رقابتی استفاده کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این شرکت اعلام کرد که به «گفتگو و تعامل» با کمیسیون ادامه خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از هوش مصنوعی اپل؛ چت‌جی‌پی‌تی چگونه آیفون‌، آی‌پد و مک را متحول کرد؟

اپل به دلیل نقض مقررات ضدانحصاری اروپا ۱.۸ میلیارد یورو جریمه شد

تحقیقات برخی کشورها درباره میزان تشعشعات آیفون ۱۲؛ آیا فروش این محصول اپل در اروپا ممنوع می شود؟