Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله مسلحانه در داغستان روسیه؛ بیش از ۱۹ مامور پلیس و چند غیرنظامی کشته شدند

حمله مسلحانه به جمهوری داغستان روسیه
حمله مسلحانه به جمهوری داغستان روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله افراد مسلح به یک ایستگاه پلیس و چند مکان مذهبی در جمهوری داغستان روسیه بیش از ۱۹ کشته بر جای گذاشت.

آگهی

در پی این حملات که یکشنبه شب روی داد یک کنیسه، دو کلیسا و یک پاسگاه پلیس هدف تیراندازی مردان مسلح قرار گرفت.

سرگئی ملیکوف، فرماندار جمهوری خودمختار داغستان واقع در منطقه قفقاز روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای از کشته شدن بیش از ۱۹ افسر پلیس و چندین غیرنظامی از جمله یک کشیش ارتدوکس در جریان این حمله خبر داد.

کمیته ملی ضدتروریسم روسیه حملات مسلحانه یکشنبه شب به دو شهر جمهوری داغستان، منطقه عمدتا مسلمان نشین در این کشور را تروریستی خوانده است.

مقامات این جمهوری خودمختار روسیه پس از حملات مرگبار صورت گرفته در مَخاچ‌قلعه، مرکز و دربند، یکی از شهرهای ساحلی این منطقه سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

بنا به گزارش وزارت کشور داغستان، یک کنیسه و یک کلیسا در شهر دربند، واقع در ساحل دریای خزر، هدف حمله افراد مسلح قرار گرفتند.

به گزارش رسانه های دولتی، هر دو مکان مذهبی که یکشنبه شب در شهر دربند هدف حمله قرار گرفتند دچار آتش سوزی شدند.

همزمان، گزارش‌هایی از حمله به یک کلیسای دیگر و یک ایستگاه پلیس راهنمایی و رانندگی در مَخاچ‌قلعه، مرکز جمهوری داغستان منتشر شده است.

مقامات داغستان در پی این حملات از آغاز یک عملیات ضدتروریستی برای شناسایی و دستگیری عاملان و طراحان حملات یاد شده خبر دادند.

کمیته ملی ضدتروریسم روسیه در گزارشی اعلام کرد که پنج نفر از مهاجمان مسلح پس از مداخله نیروهای امنیتی «حذف» شدند؛ این در حالیست که فرماندار داغستان پیش‌تر از کشته شدن شش فرد مسلح مظنون به دست داشتن در این حملات خبر داده بود.

تاس، خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از چند منبع آگاه گزارش داد که یک مسئول جمهوری داغستان به دلیل دست داشتن پسرانش در این حملات بازداشت شده است.

سرگئی ملیكوف، فرماندار جمهوری داغستان در یک پیام ویدیویی اعلام کرد که اوضاع منطقه تحت کنترل نیروهای امنیتی و مقامات محلی است و وعده داد که تحقیقات در خصوص این حملات تا زمان شناسایی «همه هسته‌های نهفته» ستیزه جویان، ادامه یابد.

وی همچنین بدون ارائه شواهد و مستنداتی و با اشاره ضمنی به جنگ اوکراین که کرملین آن را «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند این احتمال را مطرح کرد که ممکن است حملات از خارج از کشور برنامه ریزی شده باشد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که ماه مارس گذشته نیز شلیک افراد مسلح به سوی جمعیت حاضر در یک سالن کنسرت در حومه مسکو، به جان باختن ۱۴۵ نفر منجر شد.

یک گروه وابسته به داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت، اما مقامات دولت روسیه بدون ارائه هیچ مدرکی تلاش کردند تا اوکراین را به این حمله مرتبط کنند. کی‌یف به شدت هرگونه دخالت در حمله یاد شده را رد کرد.

آگهی

شاخه قفقاز شمالی گروه داعش

گروه وابسته به داعش افغانستان که مسئولیت حمله ماه مارس را بر عهده گرفته بود، حمله مرگبار یکشنبه شب در داغستان را ستوده و در بیانیه ای اعلام کرده است که این حمله توسط «برادران قفقازی» انجام شده و آنها با این کار «نشان دادند هنوز قوی هستند».

مؤسسه مطالعات جنگ مستقر در واشنگتن نیز طی گزارشی استدلال کرد که احتمالا شاخه قفقاز شمالی گروه داعش پشت این حمله بوده است. این موسسه حملات اخیر را «پیچیده و هماهنگ» توصیف کرد.

سرگئی ملیكوف، فرماندار جمهوری داغستان نیز اعضای «سلول های» اسلامی را که از خارج هدایت می شوند، در این زمینه مقصر دانست اما جزئیات دیگری ارائه نکرد.

او اعلام کرد که هدف مهاجمان گسترش «ترس و وحشت» بوده و آنها تلاش کردند این حمله را به حملات مسکو در اوکراین مرتبط کنند؛ با این وجود در این موضوع نیز هیچ مدرکی ارائه نکرد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعش مسئولیت حمله در داغستان را برعهده گرفت

پلیس روسیه در تعقیب عاملان حمله به گردشگران در جمهوری داغستان

داغستان در حاشیه خزر؛ کانون پرورش جهادگرایان اسلامی