Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیش‌بینی درآمد دستکم ۱۰ میلیارد دلاری برای عربستانی‌های مکه با آغاز مناسک حج

بازار گرم تجارت در مکه در فصل حج
بازار گرم تجارت در مکه در فصل حج Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طبق چشم انداز۲۰۳۰ که محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی پیشنهاد داده است، هدف این کشور جذب سالیانه بیش از ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ است. هدف این چشم انداز کاهش اتکا به نفت با تقویت بخش‌های گردشگری و خدمات است.

آگهی

با ورود حجاج به مکه در آستانه آغاز مراسم حج در اواخر این هفته، تجارت در عربستان سعودی رونق دوچندان پیدا خواهد کرد.

مقامات سعودی اعلام کردند که بیش از یک و نیم میلیون زائر خارجی تا روز سه‌شنبه وارد این کشور شده‌اند. صدها هزار شهروند سعودی نیز به این تعداد که تا آغاز مراسم افزایش چشمگیری خواهد داشت افزوده خواهند شد.

اتاق بازرگانی مکه پیش‌بینی می‌کند که عربستان سعودی از حج امسال به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت. هتل‌ها و رستوران‌های مکه به ویژه در اطراف مسجدالحرام در طول حج و عمره ماه رمضان تقریباً به طور کامل رزرو می‌شوند.

در مرکز خرید الصفا، در کنار مسجد الحرام در مکه، مغازه ها به صورت شبانه روزی باز هستند و زائران عطر، لباس، سجاده، خرما و سوغاتی‌هایی دیگر از این دست را می‌خرند.

بندر قویری، یکی از مغازه‌داران، تجارت را «عالی» می‌خواند. او می‌گوید: «گردش تجاری عالی، زائران از مکه مقدس که یکی از پاک‌ترین نقاط زمین است برای تبرک سوغاتی می‌خرند. آن‌ها همه چیز در کشورهایشان دارند، اما تلاش می‌کنند تا از برکت سرزمین مقدس بهره‌مند شوند.»

زین علی ناصر از دیگر مغازه‌د اران مکه نیز فصل حج را برای کل سال کافی می‌داند و اضافه می‌کند:‌«این بسیار بسیار مهم است. موسم حج (از نظر مالی) بقیه سال را پوشش می‌دهد. موسم حج، الحمدلله، گردش تجاری مهمی دارد.»

جمال محمد که عطرفروش است تایید می‌کند: «شکر خدا، حج رونق دارد. قبل از آغاز مراسم حج هم حضور زائران خوب بود، به خصوص در دو سال گذشته که تعداد زیادی از آنها اینجا بودند. من هجده سال است در بازار اطراف مسجدالحرام کار می‌کنم و گردش تجاری امروز با گذشته تفاوت زیادی پیدا کرده است.»

طبق چشم انداز۲۰۳۰ که محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی برای کشورش تبین کرده، هدف جذب سالیانه بیش از ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. هدف این چشم انداز کاهش اتکا به نفت با تقویت بخش‌های گردشگری و خدمات است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار عربستان نسبت به گرمای بیش از حد در مراسم حج؛ چهل زائر ایرانی بستری شدند

تولید تسبیح ضدعفونی‌کننده برای تامین بهداشت در مراسم حج

تصاویری از حضور زائران در مکه برای برگزاری مراسم حج