Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روایت بیوه رهبر داعش از زندگی با ابوبکر بغدادی: تازه زایمان کرده بودم که ۹ زن ایزدی را به خانه آورد

عکس آرشیوی از یکی از زنان اعضای داعش
عکس آرشیوی از یکی از زنان اعضای داعش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همسر نخست رهبر داعش که در زندانی در عراق به سر می‌برد، طی گفتگویی با بخش عربی بی‌بی‌سی جزئیات تازه‌ای را از زندگی خصوصی خود با ابوبکر بغدادی روایت کرده است که منتخب آن را می‌خوانید:

آگهی

أم حذیفه در سال ۱۹۷۶ در یک خانواده محافظه کار عراقی به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۹ با ابراهیم عوض البدری، که بعدها با نام مستعار ابوبکر بغدادی شناخته شد، ازدواج کرد.

به گفته أم حذیفه، همسرش که فارغ‌التحصیل رشته حقوق اسلامی از دانشگاه بغداد بوده، تا پیش از بازداشت توسط نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۴ میلادی فردی مذهبی بود ولی افراط گرا نبود. او پس از آزادی از کمپ بوکا واقع در جنوب عراق در سال ۲۰۰۵ به مردی عصبی بدل می‌شود.

أم حذیفه می‌گوید که «او (ابوبکر بغدادی) از مشکلات روانی رنج می‌بُرد.» و وقتی علت را از همسرم پرسیدم، او گفت که «نمی‌توانی بفهمی که چه بلایی بر سرم آمده است.»

أم حذیفه بدون این که صراحتا چنین چیزی از همسرش شنیده باشد ولی معتقد است که « او در طول بازداشت مورد شکنجه جنسی قرار گرفته بود.»

خبرنگار بی‌بی‌سی ادعای همسر رهبر کشته شده داعش را با وزارت دفاع ایالات متحده در میان گذاشته ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

ابوبکر بغدادی
ابوبکر بغدادیUncredited/AP

أم حذیفه در ادامه این گفتگو روایت کرده که به همکاری شوهرش با یک گروه شبه‌نظامی شک کرده بود ولی شواهدی برای آن پیدا نمی‌کرده اما با این حال به او هشدار داده که «به بیراهه رفته‌ای.» او سپس یادآوری کرده که وارد دوره‌ای خانه به دوشی با هویت جعلی شده بودند و در چنین اوضاعی خبر ازدواج دوم آقای بغدادی را می‌شنود و به شرط در اختیار داشتن حضانت فرزندانشان درخواست طلاق کرده بود ولی پس از مخالفت همسرش با تحویل فرزندانشان، از پیگیری تصمیم خود منصرف می‌شود.

به گفته أم حذیفه، او از سال ۲۰۰۷ تارک دنیا شده بود و به دلیل مخالفت آقای بغدادی اجازه تماشای تلویزیون یا استفاده از فناوری‌های مدرن از قبیل تلفن همراه را نداشته است. با این حال او پنهانی و در غیاب همسرش به تماشای تلویزیون می‌نشسته است و در یکی از همین روزها و پس از آن که آقای بغدادی با وعده آموزش شنا به پسرانش با آنها به سفر رفته بود، او شوهرش را به عنوان خلیفه خودخوانده خلافت اسلامی داعش در حال خطابه در مسجدی در موصل می‌بیند.

أم حذیفه می‌گوید: «ما در ژانویه ۲۰۱۲ به حومه ادلب در سوریه نقل مکان کردیم و آنجا برای من کاملاً مشخص شد که او امیر [رهبر] است.» او همچنین مدعی شده که شوهرش را به خاطر دست داشتن در ریخته شدن «خون مردم بیگناه» به چالش کشیده و چند باری هم تلاش کرده تا از چنگ داعش بگریزد که همواره بی‌ثمر بوده است. او همچنین سعی کرده با ورود به لپ‌تاپ او از چند و چون ارتباطش با سایر فرماندهان داعش سر دربیاورد ولی هر بار به دلیل ندانستن رمز عبور ناکام مانده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

أم حذیفه درباره شوهرش گفته است که تا آنجا که می‌داند او «در هیچ جنگی شرکت نکرده است» و زمانی هم که داعش کنترل موصل را به دست گرفت، او در رقه بود و پس از برقراری سلطه کامل داعش به آنجا رفت و سخنرانی کرد.

به گفته همسر نخست آقای بغدادی، او بلافاصله پس از ایراد خطبه در موصل، دختر ۱۲ ساله‌اش به نام امیمه را به عقد اسلامیِ دوستش منصور درآورد که سپس عهده‌دار امور خانواده رهبر داعش شد. أم حذیفه در ادامه این گفتگو توضیح داده که پس از آن که در اوت ۲۰۱۴ دختری به نام نسیبه را به دنیا آورد که دارای ناراحتی قلبی مادرزادی بود، همسرش ۹ دختر و زن ایزدی را که بین ۹ تا ۳۰ سال سن داشتند، با خود به خانه آورد؛ رخدادی که او آن را «شوکه‌کننده» توصیف می‌کند.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۹ به مخفیگاه آقای بغدادی در شمال غرب سوریه یورش بردند. آقای بغدادی یک جلیقه انفجاری را در گوشه‌ای از تونل منفجر کرد و خود و دو کودک را کشت، در حالی که دو زن از چهار همسرش نیز در جریان تیراندازی‌های دو طرف کشته شده بودند.

اما أم حذیفه با هویت جعلی در ترکیه زندگی می‌کرد و در سال ۲۰۱۸ دستگیر و به عراق بازگردانده شد.

دختر بزرگش امیمه با او در زندان است، در حالی که فاطمه که حدود ۱۲ سال دارد در بازداشتگاه جوانان به سر می‌برد. یکی از پسران او در حمله هوایی روسیه در سوریه در نزدیکی حمص کشته شد، پسر دیگرش به همراه پدرش در تونل جان باخت و کوچک‌ترین پسرش نیز در پرورشگاه است.

أم حذیفه خود را قربانی می‌داند که سعی کرده از دست شوهرش فرار کند. او منکر دست داشتن او در اقدامات وحشیانه داعش است. اما این ادعاهای او کاملا در تضاد با روایت زنان ایزدی است که توسط اعضای داعش ربوده شده و مورد تجاوز قرار گرفته بودند. آنها او را به همکاری در بردگی جنسی دختران و زنان ربوده شده متهم می‌کنند.

تحقیقات در مورد دست داشتن او در جنایات مرتبط با تروریسم همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود

«بیتل داعشی» در بریتانیا به ۸ سال زندان محکوم شد

جهاد عاشقانه دختران هندو برای داعش در «داستان کرالا»؛ فیلمی که خشم مسلمانان هند را برانگیخته است