Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شکست لیبرال‌ها و صعود راست‌گرایان در بلژیک؛ نخست وزیر استعفا داد

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، در سخنرانی‌اش در پارلمان اروپا، استراسبورگ، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴
الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، در سخنرانی‌اش در پارلمان اروپا، استراسبورگ، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، پس از شکست حزب موسوم به «لیبرال‌ها و دموکرات‌های فلاندری» او در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، استعفا داد.

آگهی

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک پس از شکست حزب لیبرال و محافظه کارش موسوم به «اوپن وی‌ال دی» در سخنرانی خود در جمع هوادارانش در روز یکشنبه ۹ ژوئن ۲۰۲۴ اعلام کرد: «برای ما، دوران سختی است. ما شکست خوردیم. از فردا، من از نخست وزیری استعفا خواهم داد.»

دی کرو استعفای خود را به پادشاه فیلیپ، پادشاهی بلژیک تسلیم خواهد کرد. وی این قدرت و اختیار را دارد که به تشخیص خود آن را رد کند.

شکستی فراتر از انتظار

اگر چه این انتظار می‌رفت که حزب لیبرال دموکرات نخست وزیر بلژیک از احزاب ناسیونالیست و راست افراطی در منطقه هلندی زبان بلژیک موسوم به فلاندر عقب بماند، اما این حزب بیشترین افت را در حوزه انتخاباتی خود یعنی فلاندر شرقی تجربه کرد، جایی که سهم آن از ۱۷.۸۵ درصد در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۰ درصد کاهش یافته است و در مجموع آرای کلی نیز کمتر از ۷ درصد آرا را به دست آورد.

با وجود پیش‌بینی نظرسنجی‌ها مبنی بر اینکه که حزب راستگرای افراطی و ضد مهاجرت «ولامس بلانگ» به نیروی سیاسی پیشرو در این کشور یازده و نیم میلیون نفری تبدیل ‌‌می‌شود، اما حزب راست‌گرا و ملی‌گرای «ائتلاف فلامان جدید» یا «ان-وی‌ای» جایگاه برتر خود را با ۲۲ درصد آرا حفظ کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

نتایج انتخابات روز یکشنبه ۹ ژوئن منجر به بحث‌های پیچیده‌ای در بلژیک خواهد شد، کشوری که تفاوت‌های زبانی و هویت‌های متفاوت منطقه‌ای دارد.

بلژیک از دو منطقه‌ شامل والونیای فرانسوی زبان در جنوب و فلاندر هلندی زبان در شمال تشکیل شده است. دولت‌ها همیشه از طریق ائتلاف با احزابی از هر دوی این مناطق تشکیل می‌شوند.

این کشور رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان برای تشکیل دولت را در اختیار دارد، به طوریکه ۵۴۱ روز مذاکره طول کشید تا ائتلافی در دسامبر ۲۰۲۱ تشکیل شود.

بیش از ۸ میلیون بلژیکی برای انتخاب نمایندگان منطقه‌ای و ملی خود و همچنین نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا در این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد

پیروزی راست افراطی یا تسلط چپ ها و سبزها بر پارلمان اروپا؛ کدام یک برای جمهوری اسلامی بهتر است؟

بلژیک به نمایندگی از اتحادیه اروپا بر محتوای پیام‌رسان تلگرام نظارت می‌کند