Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف هفته‌ای ۱۸ جسد مجهول‌الهویه در تهران؛ کمتر از ۱۰ درصد تابعیت خارجی دارند

جسد مجهوالهویه
جسد مجهوالهویه Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه اعتماد در گزارشی از کشف ۹۴۲ جسد مجهول‌الهویه در سال ۱۴۰۲ در تهران خبر داد و گفت که از این بین ۸۳ جسد تابعیت افغانی، یک جسد بنگلادشی و یک جسد نیز تابعیت پاکستانی داشته‌اند و بقیه ایرانی بودند. همچنین حدود ۴۰ درصد از این اجساد مجهول‌الهویه کمتر از ۴۵ سال داشتند.

آگهی

روزنامه اعتماد به نقل از مرتضی نثاری، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران نوشت: «بيشترين اجسادی كه در سطح كشور كشف مي‌شود مربوط به تهران است.

آقای نثاری همچنین گفت که از ۹۴۲ جسد مجهول‌الهویه کشف شده در تهران، ۶۴ درصد مرد و ۳۶ درصد زن بودند.

او ضمن خودداری از ذکر آمار دقیق اجساد مجهول‌الهویه در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ گفت: «آمار اجساد مجهول‌الهويه در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نيز مانند سال ۱۴۰۲ در هر سال حدود هزار جسد بود، اما بالاترين آمار اجساد مجهول‌الهويه با بيش از هزار جسد مربوط به دوران كرونا، يعنی سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ می‌شد كه آمار اين اجساد در هر سال به بيش از هزار و ۳۰۰ جسد رسيده بود.»

به گزارش اعتماد، تنها اجسادی به عنوان مجهول‌الهویه به پزشکی قانونی منتقل می‌شوند که به هیچ عنوان امکان. شناسایی آن‌ها وجود ندارد. این اجساد اکثرا بر اثر تصادف، سوختگی، مثله شدن و یا فاسد شدن ناشناس می‌مانند و یا هویتشان مشکوک است. با این حال در بیشتر مواقع این اجساد مجهول‌الهویه متعلق به کسانی هستند که به نحوی مفقود شده‌اند.

آقای نثاری در رابطه با شناسایی و عدم شناسایی مفقودان و اجساد مجهول‌الهویه می‌گوید: «گاهی مفقودان يا دچار سانحه می‌شوند يا فوت می‌كنند و چون هيچ كارت شناسايی همراه‌شان نيست جزو اجساد مجهول‌الهويه هستند. در بعضی پرونده‌ها نيز جسد فرد پيدا می‌شود، اما چون جسد مثله يا متلاشی يا دچار جمود نعشی (سفت و سخت شدن ماهيچه‌های بدن پس از مرگ) شده، قابل شناسايی نيست.»

او همچنین افزود که حدود ۹۵ درصد از پرونده‌های فقدانی تعيين تكليف می‌شود و فقط پنج درصد بلاتكليف می‌ماند و از اجساد مجهول‌الهويه محسوب می‌شوند.

مرتضی نثاری گفت: «عدم شناسایی اجساد دلایل مختلفی دارد؛ تقریبا ۳۰ الی ۳۵ درصد کل اجساد مجهول‌الهویه در سامانه ثبت احوال فاقد هرگونه نشان و آثاری بودند. ۱۵ درصد اجساد مجهول‌الهویه از سوی خانواده، مفقودی‌شان اعلام نمی‌شود. ۱۰ درصد این اجساد نیز فاقد هرگونه بستگانی بودند. ۴۰ درصد اجساد مجهول‌الهویه نیز خانواده‌ها به خاطر فقر یا اختلافات خانوادگی از گرفتن جسد خودداری می‌کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس آمریکا جسد زنی را در دهان یک تمساح پیدا کرد

جسد زن جوان فرانسوی که به دنبال «شکار ارواح» بود در کلیسای متروکه‌ای در ایتالیا پیدا شد

دو زن جسد پیرمردی را به بانک بردند و از حسابش برداشت کردند