Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

تصویر تزئینی است
تصویر تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعدادی از قربانیان یکی از بزرگترین رسوایی‌های بانکی چین که به کلاه‌برداری و بالا کشیدن پول‌های خود اعتراض کرده بودند به جرم ایجاد اغتشاش دستگیر و ماه‌ها در بازداشت ماندند.

آگهی

این رسوایی شامل چهار بانک روستایی در استان هنان بوده که حدود ۴.۲ میلیارد دلار از سپرده‌های مشتریانش را مسدود کرده بود. در حالی‌که بسیاری از قربانیان هنوز نتوانسته‌اند به پول‌های خود دسترسی پیدا کنند مقام‌های چینی تلاش کرده‌اند با سرکوب آنها را خاموش کنند.

او یانگ یون به همراه دو نفر دیگری که به این مسدود شدن پول‌هایشان اعتراض کرده بودند به اتهام «ایجاد اغتشاش عمومی» دستگیر و مدت‌ها در بازداشت ماندند. این موضوع نگرانی‌های زیادی را درباره برخورد دولت چین با معترضان اقتصادی برانگیخت.

او یانگ یون در ماه فوریه به محل بانک رفت تا بتواند پول مسدود شده خود را پس بگیرد اما پس از مدتی نه تنها پول او را پس ندادند که خود را هم به زندان انداختند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز این افراد در حالی‌که در خیابان‌های اطراف محل بانک مشغول پرسه زدن بودند، از سوی چندین مرد ناشناس تحت نظر بودند و در نهایت با فریاد یکی از آنها مبنی بر اینکه «تور را ببندید» معترضان سریعا دستگیر و سوار اتوبوس می‌شوند. از آنجا این افراد به پاسگاه پلیس منتقل و بازداشت شده‌اند. دو نفری که بعد از چند روز بازداشت آزاد شده‌اند گفته‌اند که در طی آن چند روز به آنها غذای کپک زده داده شده و جای خواب محدودی هم وجود داشته است.

اما او یانگ یون و دو سپرده گذار دیگر بعد از گذشت بیش از ۴ ماه همچنان در حبس پلیس ژنگژو هستند. بر اساس گزارش رویترز از سال ۲۰۲۲ صدها هزار چینی خانه‌های خود را در اثر چنین کلاه‌برداری‌های سرمایه‌گذاری از دست داده‌اند و اعتراض مال‌باختگان باعث شده تا با برخوردهای سخت امنیتی رو به رو شوند.

مشکلات سپرده‌گذاران هم حدود دو سال پیش آغاز شد زمانی که حدود ۶۰۰ هزار نفر پس‌انداز خود را در یک کلاهبرداری ۴.۲ میلیارد دلاری در چهار بانک در هنان از دست دادند.

به گفته کسانی که با رویترز گفتگو کرده‌اند اعتراض طبیعی مال باختگان با برخورد خشن نیروهای امنیتی چینی رو به رو شده که نشان‌دهنده حساسیت‌های رسمی در مورد افزایش مخالفت‌های مرتبط با مشکلات مالی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته ناظران بازداشت افراد در تظاهرات اقتصادی امری مرسوم در چین است اما معمولا چنین افرادی در عرض چند روز آزاد می‌شوند. این در حالی‌است که افرادی که در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند پس از گذشت چند ماه هنوز در حبس هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به هشت ماه اعتراض در چین؛ از شانگهای تا ارومچی

خشم شهروندان شانگهای از قرنطینه دوباره شهر، تنها چند روز پس از کاهش سختگیری‌های کرونایی

شانگهای پس از دو ماه بخش عمده‌ای از مقررات قرنطینه را لغو کرد