Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمان اروپا؛ چرا پرتغال و مالت رای‌گیری زودهنگام را مجاز اعلام کرده‌اند؟

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بین روزهای ۶ تا ۹ ژوئن حدود ۳۵۰ میلیون نفر واجد شرایط رای‌دهی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، ۷۲۰ نماینده را پارلمان اروپا را انتخاب خواهند کرد.

آگهی

در طی این چهار روز مردم در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای اتحادیه اروپا آرای خود را به صندوق‌ها خواهند ریخت. با این حال از فردا، یعنی ۴ ژوئن، رأی‌گیری زودهنگام در برخی‌ کشورها برای اولین بار اجرایی می‌شود.

اما چرا کشورهایی نظیر پرتغال و مالت اجازه رای‌گیری زودهنگام در انتخابات اتحادیه اروپا را داده‌اند؟

در پرتغال این موضوع به انتخابات سال ۲۰۱۹ پارلمان اروپا بازمی‌گردد. در آن سال حدود ۶۸.۶ درصد از واجدین شرایط در انتخابات رأی ندادند، آماری که بدترین نرخ مشارکت در انتخابات از زمان پیوستن پرتغال به اتحادیه اروپا در سال ۱۹۸۶ محسوب می‌شد.

نرخ مشارکت ۳۱.۴ درصدی پرتغال در حالی بود که این میزان در سراسر اروپا به طور میانگین نزدیک به ۵۰ درصد است.

امسال، قانون‌گذاران پرتغالی تلاش کرده‌اند این روند را معکوس کنند و به هر شهروندی، نه فقط کسانی نظیر افراد بیمار و شهروندان خارج از کشور که به صورت سنتی می‌توانستند زودتر رای دهند، اجازه داده‌اند پیش از موعد رسمی رای دهند.

شهروندان این کشور همچنین می‌توانند تا زمانی که کارت شهروندی خود را در دست داشته باشند، در حوزه‌ای دورتر از محل ثبت‌نام خود رای دهند. آنها تا ۹ ژوئن، که رای‌گیری رسمی برگزار می‌شود، می‌توانند به پای صندوق‌های رای بروند.

پرتغالی‌ها در مجموع ۲۱ نماینده را به پارلمان اروپا خواهند فرستاد.

انتقال برگه‌های رای به شعب
انتقال برگه‌های رای به شعب عکس: آسوشیتد پرس

انتخابات در مالت

در مالت نیز سیستم رای‌گیری کمی تغییر کرده است. کمیسیون انتخابات این کشور جزیره‌ای مدیترانه به رأی‌دهندگانی که در روز رأی‌گیری (۸ ژوئن) در خارج از کشور بوده یا در بیمارستان بستری هستند اجازه داده تا به جایش در روز شنبه ۱ ژوئن رأی دهند.

هنوز مشخص نیست که چند نفر از این فرصت برای رای دادن زودهنگام استفاده کرده‌اند.

اما آیا کشورهای دیگر اروپایی نیز در انتخابات پیش رو زمان رای‌گیری را تغییر داده‌اند؟ در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به نظر می‌رسد نیاز چندانی به انجام رأی‌گیری زودهنگام یا ایجاد تغییراتی در سیستم ایجاد شده وجود ندارد.

این امر به ویژه در بلژیک، یونان، بلغارستان و لوکزامبورگ صادق است؛ جایی که رای دادن در انتخابات اتحادیه اروپا اجباری است. هرچند این الزام قانونی روی کاغذ وجود دارد، با این حال به ندرت علیه افرادی که از رای دادن خودداری می‌کنند اقدامی قضایی انجام می‌شود.

در کشورهای دیگر رای دادن یا ندادن به خود فرد بستگی دارد، اگرچه قوانین در کشورهای مختلف کمی متفاوت است.

بلژیک و آلمان اخیراً به اتریش و مالت پیوسته‌اند و سن رای‌دهی را تا ۱۶ سال کاهش داده‌اند. این عدد در یونان ۱۷ سال است. محدودیت سنی فقط برای رای‌دهندگان نیست، بلکه برای نمایندگان آینده اروپا نیز اعمال می‌شود.

تبلیغات انتخاباتی پارلمان اروپا در پرتغال
تبلیغات انتخاباتی پارلمان اروپا در پرتغالعکس: آسوشیتد پرس

در اکثر کشورها یک نامزد برای شرکت در انتخابات باید ۱۸ سال داشته باشد، اما در لهستان و جمهوری چک این کف سنی ۲۱ سال، در رومانی ۲۳ سال و در ایتالیا و یونان ۲۵ سال سن قرار داده شده است.

در بلژیک محدودیت سنی ۲۱ سال تعریف شده بود، اما در سال ۲۰۲۱ این عدد به ۱۸ سال کاهش یافت.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

زنان در بسیاری از مجالس کشورهای جهان کمتر حضور دارند. در اتحادیه اروپا به ندرت چنین است، با این حال ده کشور از جمله فرانسه، ایتالیا، بلژیک و لوکزامبورگ سهمیه‌های جنسیتی را در لیست احزاب شرکت‌کننده در انتخابات پارلمان اروپا اعمال می‌کنند.

در یونان، اسپانیا، پرتغال، کرواسی و اسلوونی احزاب شرکت‌کننده در انتخابات باید حداقل ۴۰ درصد از لیست خود را به نامزدهای زن اختصاص دهند. این رقم در لهستان ۳۵ درصد است.

رومانی در این خصوص وضعیت بدتری دارد و زنان تنها ۱۵ درصد از نمایندگان این کشور در پارلمان اروپا را تشکیل می‌دهند. این بدین معنی است که این کشور مردانه‌ترین تیم نمایندگان را در پارلمان اروپا دارد.

آگهی

از آن سو لوکزامبورگ با ۶۷ درصد بیشترین نمایندگان زن را دارد و فنلاند و سوئد به ترتیب با ۵۷ و ۵۲ درصد در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت اینجاست که این دو کشور اسکاندیناوی هیچ سهمیه‌ جنسیت‌محوری ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا؛ چشم‌انداز دفاع اروپایی در سایه جنگ اوکراین چگونه تقویت می‌شود؟

آغاز کارزار انتخابات پارلمان اروپا در آلمان زیر سایه جنگ اوکراین و قدرت‌گیری راست افراطی

پارلمان اروپا در دوره‌ای که گذشت؛ از طلاق بریتانیا تا رسوایی قطرگیت و سکس پارتی