Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمایت دولت اسرائیل از معافیت سربازی برای حریدی‌ها؛ «آداب دینی با نظامی‌گری منافات دارد»

اولترا ارتدوکس‌های اسرائيلی
اولترا ارتدوکس‌های اسرائيلی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه عالی اسرائیل روز یکشنبه جلسه استماع اظهارات دولت در پاسخ به اعتراضات علیه معافیت یهودیان فوق ارتدوکس یا «حریدی» از خدمت سربازی را پی گرفت. موضوع معافیت یهودیان افراطی که مدت‌هاست منشأ تنش با شهروندان سکولارتر بوده، اکنون با طولانی شدن جنگ غزه جنجالی‌تر شده است.

آگهی

دیوان عالی اسرائیل در سال ۲۰۱۸، قانون معافیت سربازی مردان حریدی مشغول تحصیل در مدارس دینی را لغو کرد تا آنها نیز مانند دیگر جوانان به خدمت سربازی بروند. پارلمان نتوانست جایگزینی برای این قانون پیدا کند و اجرای این قانون به تعویق افتاد، اما در ماه مارس این تعویق هم منقضی شد.

این امر باعث شده تا نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو در تلاش برای توافق با شرکای ائتلافی ارتدوکس بر سر یک راه حل میانی درباره خدمت سربازی باشد تا از صدور هرگونه حکم دیوان عالی مبنی بر لزوم سربازی اجباری برای این اقلیت رو به رشد ارتدوکس اسرائیل جلوگیری کند.

با وجود اینکه اسرائيل در حال حاضر با مشکل کمبود نیروی سرباز رو به رو است، اما دولت دست راستی اسرائيل همچنان اصرار دارد که معافیت حریدی‌ها از رفتن به خدمت اجباری را حفظ نماید.

یکی از ۹ قاضی به نام نعوم سولبرگ که این پرونده را بررسی می‌کند به یک وکیل دولتی که استدلال می‌کرد برای سربازی اجباری انبوه ارتدوکس‌ها هنوز زود است، گفت: «ما در شرایط آرامی قرار نداريم. ما در جنگ هستیم و نیاز (به پرسنل نظامی) به شدت احساس می شود.»

با درگیری با شبه‌نظامیان فلسطینی حماس در غزه و خشونت‌های مرتبط در مرز لبنان که منجر به بالاترین تلفات نیروهای نظامی اسرائیل در چند دهه اخیر شده است، بسیاری از شهروندان این کشور از اینکه گروهی از افراد مذهبی می‌توانند از خدمت سربازی معاف شوند، ناراضی هستند.

یهودیان فوق ارتدوکس‌ نرفتن به سربازی و سه سال تحصیل در حوزه‌های علمیه را به عنوان یک حق بنیادین برای خود در نظر می‌گیرند و مدعی هستند که سبک زندگی مذهبی آنها با آداب و رسوم نظامی منافات دارد و در نتیجه بهتر است که به سربازی نروند.

حریدی‌ها ۱۳ درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند، رقمی که انتظار می‌رود به دلیل نرخ بالای زادآوری آن‌ها تا سال ۲۰۳۵ به ۱۹ درصد برسد. اقتصاددانان معتقدند که معافیت از سربازی باعث می‌شود برخی از آن‌ها بدون دلیل در حوزه‌های علمیه بمانند و وارد نیروی کار نشوند.

دورون تائوبمن، وکیل دولت، گفت که افزایش تعداد سربازان ارتدوکس در اولویت قرار دارد. او در ادامه افزود: «با این حال دولت نسبت به نگرانی‌هایی که ممکن است برای این افراد در خدمت سربازی پیش آید، آگاه است. هم مسائلی چون به خطر افتادن سبک زندگی آنها و هم ترس از به خطر افتادن تحصیلات دینی‌شان.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هنوز مشخص نیست که دادگاه چه زمانی در مورد این پرونده که اولین جلسه استماع آن در فوریه برگزار شد، حكم صادر خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال لغو معافیت سربازی یهودیان ارتدکس؛ معترضان در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند

پلیس اسرائیل با یهودی‌های افراطی که نمی‌خواهند به خدمت سربازی بروند چگونه برخورد می‌کند

امکان از سرگیری خدمت سربازی اجباری در اروپا در پی جنگ اوکراین