Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پرونده حق‌السکوت به بازیگر پورن؛ هواداران آمریکایی ترامپ فراخوان شورش و انقلاب دادند

دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری در تاریخ ۳۱ مه (راست) و یکی از طرفداران او در تاریخ ۳۰ مه (چپ)
دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری در تاریخ ۳۱ مه (راست) و یکی از طرفداران او در تاریخ ۳۰ مه (چپ) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حامیان و متحدان داخلی و خارجی دونالد ترامپ که از محکومیت وی در ۳۴ فقره جرم توسط هیات منصفه دادگاه نیویورک خشمگین هستند، به دفاع از او پرداختند و اعلام کردند که محاکمه رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا انگیزه سیاسی دارد.

آگهی

متحدان خارجی دونالد ترامپ، از ویکتور اوربان مجارستان گرفته تا نایجل فاراژ بریتانیایی، به دفاع از او پرداختند و اعلام کردند که محاکمه رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا با انگیزه سیاسی انجام شده است. دیگران نیز به این موضوع محتاطانه واکنش نشان دادند، چرا که ممکن است به زودی مجبور شوند دوباره با دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا سر و کار داشته باشند.

ترامپ که می‌گوید کار اشتباهی انجام نداده است، مدعی شد که محاکمه‌اش ناعادلانه بوده است. این اولین باری است که یک رئیس جمهور سابق ایالات متحده مجرم شناخته می‌شود. او اصرار داشت که «حکم واقعی» زمانی صادر خواهد گرفت که در ماه نوامبر او دوباره برای ریاست جمهوری آمریکا نامزد می‌شود.

ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا که رهبری حزب مهاجرستیز «لیگ» را بر عهده دارد، «همبستگی و حمایت کامل» خود را از ترامپ ابراز کرد و او را «قربانی آزار و اذیت قضایی» دانست که ناشی از منافع سیاسی است.

نایجل فاراژ، یکی از چهره‌های برجسته در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (موسوم به برکسیت) که قبلاً با ترامپ در کارزار انتخاباتی همکاری کرده بود، در پلتفورم ایکس نوشت: «این حکم مایه شرمساری است. ترامپ اکنون با قاطعیت پیروز خواهد شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ترامپ در طول اولین دوره ریاست جمهوری خود از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ بارها با متحدان سنتی خود در اروپا و فراتر از آن بر سر تجارت، هزینه‌های دفاعی و بسیاری از سیاست‌های دیگر درگیر شد. این رابطه اغلب ناآرام بود و متحدان قدیمی از نحوه برخورد با ترامپ مطمئن نبودند.

مشاوران سیاسی و دیپلمات‌های فعلی و سابق گفته‌اند که اگر او یک دوره دیگر به پیروزی دست یابد، ترامپ احتمالاً افراد وفادار را در پست‌های کلیدی منصوب می‌کند تا با این کار،‌ابتکار عمل بیشتری برای اعمال سیاست‌های انزواطلبانه و اجرای اولویت‌های سیاست خارجی‌اش داشته باشد.

ترامپ در مورد اینکه اگر دوباره انتخاب شود، سیاست خارجی او چگونه خواهد بود، مشخصا برنامه‌ای را اعلام نکرده است. بلکه صرفا اظهارات کلی داشته است، از جمله اینکه ادعا می‌کند جنگ اوکراین را در ۲۴ ساعت پایان می‌دهد و گفته است که اگر اعضای ناتو به اندازه کافی در این ائتلاف مشارکت نکنند، ممکن است از آن‌ها در برابر حمله آینده روسیه دفاع نکند. این اظهارات باعث نگرانی متحدان سنتی شده است.

حامیان داخلی ترامپ خواستار شورش شدند

حامیان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که از محکومیت وی در ۳۴ مورد جنایت توسط هیات منصفه نیویورک خشمگین شده بودند، وب‌سایت‌های طرفدار ترامپ را با فراخوانی برای شورش، انقلاب و عقوبت خشونت‌آمیز پر کردند.

بر اساس بررسی اجمالی رویترز از نظرات سه وب سایت همسو با ترامپ از جمله پلتفرم «تروث سوشیال» که خود ترامپ آن را ایجاد کرده است، حامیان او با انتشار ده‌ها پست آنلاین با محتوای خشونت‌آمیز به رای هیات منصفه دادگاه نیویورک پاسخ دادند.

برخی خواستار حمله به هیات منصفه، اعدام قاضی پرونده خوان مرچان، یا جنگ داخلی آشکار و شورش مسلحانه شدند.

یکی از افراد در وبسایت «وطن‌پرستان پیروزند / Patriots.win» با تهدید خشونت‌امیز قاضی مرچان نوشت: «یکی در نیویورک که چیزی برای از دست دادن ندارد، باید به حساب مرچان برسد.» در این پست با اشاره به مهاجران غیرقانونی آمده است: «امیدوارم که یک مهاجر غیرقانونی با یک قمه به سراغ او برود.»

امیدوارم که یک مهاجر غیرقانونی با یک قمه به سراغ [قاضی]‌ برود.
یکی از حامیان ترامپ

در سومین وب‌سایتی که رویترز بررسی کرده به نام Gateway Pundit، یکی از پوسترها پیشنهاد تیراندازی به لیبرال‌ها را داده است. در این پست آمده است: «زمان آن رسیده است که برخی از چپ‌ها را محدود کنیم. ولی این را نمی‌توان با رای گیری حل کرد.»

تهدید به خشونت و لفاظی‌های این چنینی پس از شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ اوج گرفت، در آن زمان ترامپ به دروغ ادعا کرد که رای او به سرقت رفته است. ترامپ در حالی که این روزها برای دومین بار در رسیدن به کاخ سفید تلاش می‌کند، قضات و دادستان‌های این پرونده را به عنوان ابزارهای فاسد دولت بایدن معرفی کرده است که قصد دارند راه رسیدن او به کاخ سفید را خراب کنند.

ترامپ هم پس از صدور حکم هیات منصفه به حملات آنلاین خود علیه قضات و دادستان‌های این پرونده ادامه داد. ترامپ در پلتفورم سوشیال تروث، قاضی مرچان را فردی «بسیار غرض‌ورز» خواند و مدعی شد که حکم هیات منصفه ناعادلانه است. در پاسخ، یکی از طرفداران او تصویری از سکوی یک جلاد و طناب دار را با عنوان: «اوباش خیانتکار نظام عدلیه!!» منتشر کرد، به این مضمون که قاضی مرچان مستحق مجازات شدید همچون اعدام است.

یک میلیون مرد (مسلح) باید به واشنگتن بروند و همه را اعدام کنند. این تنها راه حل است.» یکی دیگر از کاربرها نوشت: «ترامپ باید بداند که ارتشی دارد که حاضر است بجنگد و اگر لب بجنباند برای او بمیرد... اگر بخواهد اسلحه به دست خواهم گرفت.
محتوای یکی از پوسترها در وبسایت «وطن‌پرستان پیروزند»

هر سه وب‌سایت سیاست‌هایی دارند که به کارگیری زبان خشونت آمیز را ممنوع می‌دانند و اینگونه بود که برخی از این پست های خشونت آمیز بعدا حذف شدند.

«همه را اعدام کنید»

پس از حکم روز پنجشنبه، بسیاری از حامیان ترامپ گفتند که محکومیت او دلیلی بر ناکارامدی نظام سیاسی آمریکا است و تنها اقدام خشونت آمیز است که می‌تواند کشور را نجات دهد.

محتوای یکی از پوسترها در وبسایت «وطن‌پرستان پیروزند» اینگونه بود که «یک میلیون مرد (مسلح) باید به واشنگتن بروند و همه را اعدام کنند. این تنها راه حل است.» یکی دیگر از کاربرها نوشت: «ترامپ باید بداند که ارتشی دارد که حاضر است بجنگد و اگر لب بجنباند برای او بمیرد... اگر بخواهد اسلحه به دست خواهم گرفت.»

آگهی

در پست‌های دیگر به طور خاص تاکید شده است که دموکرات‌ها باید هدف قرار داده شوند و در برخی موارد نشان می‌دهد که باید به آنها تیراندازی شود.

با این حال، یکی از پژوهشگرانی که شبه‌نظامیان افراطی را مطالعه می‌کند، خاطرنشان کرد که حکم مجرمیت ممکن است این باور را در میان برخی از حامیان ترامپ تقویت کند که او قربانی توطئه‌ای است که توسط مخالفانش ترتیب داده شده است، و همین موضوع به خشونت دامن بزند.

نقاشی از استورمی دنیلیز در دادگاه
نقاشی از استورمی دنیلیز در دادگاه آسوشیتدپرس

واکنش اتحادیه اروپا

بازوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اظهار نظر در مورد مجرم شناخته‌شدن ترامپ خودداری کرد. کسانی هم که واکنش نشان دادند محتاط بودند.

کیر استارمر، رهبر اپوزیسیون بریتانیا که حزب کارگر او پیش از انتخابات در ماه ژوئیه در نظرسنجی‌ها پیشتاز است، گفت: «هنوز مرحله صدور حکم و تجدیدنظر احتمالی مانده است، اما ما به روند دادگاه احترام می گذاریم.»

هیات منصفه ۱۲ نفره دادگاه کیفری نیویورک پس از دو روز رایزنی، روز پنج شنبه ۳۰ مه (۱۰خرداد) به اتفاق آرا، آقای ترامپ را که برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده نیز کاندید شده، را در تمام ۳۴ اتهامی که به او وارد شده بود مجرم شناخت. 

آگهی

خوان مرچان، قاضی دادگاه روز ۱۱ ژوئیه (۲۱ تیر) را برای اعلام حکم رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در نظر گرفته است. یعنی درست چند روز قبل از اینکه حزب جمهوری خواه قرار است به طور رسمی ترامپ را به عنوان نامزد نهایی حزب برای انتخابات ریاست جمهوری پنجم نوامبر (۱۵ آبان) معرفی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش وزارت امور خارجه ایران به سفر بازیگر آمریکایی فیلم‌های پورن؛ ویتنی رایت چگونه به تهران رسید؟

جدال لفظی میا خلیفه با زنی یهودی؛ بازیگر سابق فیلم‌های پورن و حامی فلسطینی‌ها جنجالی تازه آفرید

استورمی دنیلز کیست و میان او و دونالد ترامپ چه اتفاقی افتاده است؟