Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟

ریشی سوناک
ریشی سوناک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریشی سوناک و حزب محافظه‌کار با بحران خروج گسترده نمایندگان خود پیش از انتخابات زودرس مواجه شده است و تعداد محافظه‌کارانی که در حال کناره‌گیری از قدرت هستند حتی از میزان نمایندگان این حزب پیش از شکست بزرگ این حزب در سال ۱۹۹۷ نیز بیشتر شده است.

آگهی

ریشی سوناک که از سال ۲۰۲۲ در قدرت است این هفته اعلام کرد که انتخابات سراسری زودرس در ۴ ژوئیه در بریتانیا برگزار می‌شود اما حزب او پس از یک دوره تورم بالا، رشد اقتصادی پایین و همچنین رسوایی‌های سیاسی در نظرسنجی‌ها بسیار عقب است. 

تعداد  نمایندگان محافظه‌کار پارلمان که در انتخابات بعدی شرکت نخواهند کرد، روز جمعه به ۷۸ نفر رسید که بیش از ۷۲ نفری است که در انتخابات سال ۱۹۹۷ رقم خورده بود. 

اواخر روز جمعه، مایکل گوو، محافظه‌کار کهنه‌کار که چندین نقش دولتی را برعهده داشت و صدای پیشرو در تلاش برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود، گفت که او نیز از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. او در نامه‌ای گفت: «لحظه‌ای می‌رسد که می‌دانی زمان رفتن فرا رسیده است. نسل جدید باید رهبری را برعهده بگیرد.»

آندره‌آ لیدسوم که در سال ۲۰۱۶ نیز سمت وزیری داشت و برای رهبری محافظه کاران نامزد شد، اما از ترزا می شکست خورد نیز گفته است که در انتخابات بعدی شرکت نخواهد کرد.

اعضای محافظه کار پارلمان بریتانیا گفته‌اند که تعداد زیادی از همکاران آنها چنین تصمیمی گرفته‌اند چرا که بعید می‌دانند حزب در انتخابات پیروز شود و بسیاری از آنها از درگیری‌های داخلی و دو قطبی شدن در پارلمان خسته شده بودند. 

تقریبا همه نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که سوناک در انتخابات شکست می‌خورد و حزب کارگر حدود ۲۰ درصد از حزب محافظه‌کار پیش است.

این آمار بالای کنار رفتن نمایندگان حزب محافظه‌کار در حالی رقم می‌خورد که در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۷ تنها ۱۲ نماینده حزب محافظه‌کار از سمت خود کنار رفتند. این عدد در سال ۲۰۱۹ بیشتر شد و به ۳۲ نماینده حزب رسید. 

با این حال برخی از مقام‌های دولتی تلاش می‌کنند این موج گسترده انصراف از نامزدی را در میان حزب محافظه‌کار عادی جلوه دهند. گرانت شاپس وزیر دفاع کابینه ریشی سوناک مدعی است که هیچ اتفاق غیرعادی در مورد خروج قانونگذاران وجود ندارد و اغلب در زمان انتخابات نمایندگان زیادی از حزب حاکم تصمیم به خروج می‌گیرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گرگ کلارک، وزیر سابق تجارت و جان ردوود، حامی کهنه‌کار برکسیت، از جمله قانون‌گذاران محافظه‌کار بودند که روز جمعه اعلام کردند از سمت خود کناره‌گیری می‌کنند. ضمن اینکه برخی از مشهورترین سیاستمداران حزب محافظه کار، از جمله نخست وزیر سابق، می، قبلاً گفته بودند که از قدرت کنار خواهند رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست محافظه‌کاران بریتانیا در رای‌گیری محلی؛ حزب کارگر خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شد

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد

بریتانیا ۵۸۰ میلیون یورو کمک نظامی جدید در اختیار اوکراین می‌گذارد