Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

تظاهرکنندگان با بنری با نوشته‌ای به زبان ایتالیایی برای آزادی ایلاریا سالیس در مقابل بنای یادبود پانتئون، در رم جمع شده‌اند، فوریه ۲۰۲۴
تظاهرکنندگان با بنری با نوشته‌ای به زبان ایتالیایی برای آزادی ایلاریا سالیس در مقابل بنای یادبود پانتئون، در رم جمع شده‌اند، فوریه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک فعال زن ضد فاشیست ایتالیایی که در مجارستان به اتهام حمله به شبه نظامیان راست افراطی بازداشت شده بود، پس از یکسال حبس در زندان مجارستان به حبس خانگی منتقل می‌شود.

آگهی

ایلاریا سالیس، معلم ۳۹ ساله ایتالیایی بیش از یک سال است که در زندان مجارستان به سر می برد. همین شرایط باعث شده که ائتلاف سبز و چپ ایتالیا او را به عنوان یکی از نامزدهای خود در رأی گیری پارلمان اروپا بگنجاند.

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا از مصونیت قانونی محکمی در برابر پیگرد قانونی برخوردارند، حتی اگر این اتهامات مربوط به جرایمی باشد که قبل از انتخاب آن‌ها صورت پذیرفته باشد.

آنتونیو تایانی، وزیر امور خارجه ایتالیا با استقبال از این خبر ابراز امیدواری کرد که «او هر چه زودتر تبرئه شود و به ایتالیا بازگردد.»

یوجنیو لوسکو، وکیل سالیس، با نامتناسب خواندن مجازات او با آنچه واقعا اتفاق افتاده است به رویترز گفت: «سرانجام یک کابوس برای او به پایان می رسد. بازداشتی که در شرایط غیرانسانی بیش از ۱۵ ماه طول کشیده است.»

بر طبق گفته‌های وکیل وی پدر سالیس باید ۴۱ هزار یورو وثیقه پرداخت کند و سپس او در خانه زنی که به او پیشنهاد اقامت داده است، خواهد ماند.

خشم اپوزیسیون ایتالیا در پی دستگیری

زمانی که ایلاریا سالیس با پاها و دست‌های بسته و زنجیری به کمرش به جلسه دادگاه آورده شد، خشم طرفداران او در ایتالیا برانگیخته شد.

این موضوع به دلیل روابط نزدیک بین جورجا ملونی، نخست وزیر راستگرای ایتالیا و ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، از نظر سیاسی بسیار حساس است.

این قضیه دولت راست‌گرای ایتالیا را در موقعیتی غیر معمول قرار داد، چرا که نزدیکی روابط رهبران ایتالیا با کابینه مجارستان باعث شد تا در ابتدا با اقدامات ادعایی سالیس همدردی نکنند، اما پس از خشم عمومی نسبت به این دستگیری اظهارنظرهای حمایتی را در مورد این فعال مطرح کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

خانواده او و احزاب اپوزیسیون ایتالیا همواره دولت را به خاطر عدم توجه کافی به این قضیه مورد انتقاد قرار داده‌اند.

دادستان‌ مجارستان سالیس را به دلیل نقش اثبات‌نشده وی در حمله انجام شده به دو شبه‌نظامی راست افراطی توسط گروهی از فعالان ضد فاشیست در بوداپست در فوریه ۲۰۲۳ به یازده سال زندان محکوم کرده‌است. او در ماه ژانویه اتهامات علیه خود را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شلیک «چهار» گلوله به نخست‌وزیر اسلواکی؛ تصاویر محافظان رابرت فیچو و لحظه دستگیری ضارب

نزاع فیزیکی در پارلمان گرجستان در جریان بحث بر سر تصویب لایحه «عوامل خارجی»

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد