Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چرا آمریکا ارسال بمب‌ به اسرائیل را تعلیق کرد؟

بمباران رفح توسط ارتش اسرائیل؛ بازماندگان به دنبال پیکر عزیزانشان‌اند
بمباران رفح توسط ارتش اسرائیل؛ بازماندگان به دنبال پیکر عزیزانشان‌اند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده ارسال یک محموله تسلیحاتی به اسرائیل را تعلیق کرده است. این محموله شامل بمب‌های سنگینی است که اسرائیل از آن‌ها در جنگ غزه استفاده کرده و تاکنون منجر به کشته‌شدن دست‌کم ۳۴ هزار فلسطینی شده است. این بمب‌ها دقیقا چه هستند و چرا آمریکا ارسال آن‌ها را تعلیق کرد؟

آگهی

این تعلیق در حالی صورت می‌گیرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به‌رغم مخالفت جو بایدن همچنان به حمله زمینی به رفح در جنوب نوار غزه ادامه می‌دهد.

ارسال چه بمب‌هایی تعلیق شده است؟

واشنگتن ارسال یک محموله شامل ۱۸۰۰ بمب ۹۰۰ کیلوگرمی و ۱۷۰۰ بمب ۲۲۵ کیلوگرمی متوقف کرده است.

رویترز به نقل از چهار منبع گزارش داد که این محموله که ارسال آن دست‌کم برای دو هفته تعلیق شده شامل مهمات تهاجم مستقیم مشترک ساخت بوئینگ است و همچنین بمب‌های کوچک‌قطر (SDB-1) است. مهمات تهاجم مستقیم مشترک ابزاری است که بمب‌های هدایت‌ناپذیر را به بمب‌های هدایت دقیق تبدیل می‌کند. بمب‌های کوچک‌قطر نیز بمب‌های هدایت دقیق حامل ۱۱۵ کیلوگرم مواد منفجره است.

این محموله بخشی از بسته‌ کمک‌های تصویب‌شده پیشین به اسرائیل است و به بسته کمک جدید ۹۵ میلیارد دلاری که در ماه آوریل در کنگره ایالات متحده تصویب و با امضای جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اجرایی شد، مرتبط نیست.

چرا ایالات متحده ارسال این بمب‌ها را تعلیق کرد؟

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه هشتم مه در جلسه استماع مجلس سنای ایالات متحده گفت که آمریکا با توجه به وقایع اخیر رفح در حال بررسی کمک‌های امنیتی کوتاه مدت است.

لوید استین گفت: «ما از ابتدا صراحتا گفته بودیم که اسرائیل نباید بدون در نظر گرفتن و محافظت از غیرنظامیانی که در میدان جنگ‌ هستند، دست به عملیات گسترده در رفح بزند.» بیش از یک میلیون غیر نظامی فلسطینی در رفح پناه گرفته‌اند که بسیاری از آن‌ها پیشتر از دیگر نقاط غزه در دستورات تخلیه‌ای که ارتش اسرائیل صادر کرده به این منطقه کوچ کرده‌اند.

به گفته یک مقام آمریکایی، این تصمیم ایالات متحده در پی نگرانی‌ها از «به‌کارگیری بمب‌های ۹۰۰ کیلویی و عواقب آن در محیط‌های متراکم شهری است. پیش‌تر تاثیرات مخرب این بمب‌ها در نقاط دیگر نوار غزه مشاهده شده است.

این مقام آمریکایی افزود که ایالات متحده با دقت به بازنگری تسلیحات نظامی که ممکن است در رفح مورد استفاده قرار گیرند می‌پردازد.

تصمیم تعلیق ارسال این محموله چه وقت اتخاذ شد؟ آیا جو بایدن مستقیما در آن دخیل بود؟

به گفته این مقام آمریکایی، این تصمیم هفته گذشته گرفته شد و جو بایدن مستقیما در آن دخیل بود.

بمب‌های ۹۰۰ کیلوگرمی چه نوع خساراتی می‌توانند به بار آوردند؟

بمب‌های عظیم ۹۰۰ کیلوگرمی بر منطقه گسترده‌ای تاثیر می‌گذارند و علاوه بر خسارات مستقیمی که به بار می‌آورند، بنابر اعلام سازمان ملل متحد فشار ناشی از انفجار آن‌ها می‌تواند «منجر به پارگی ریه‌ها و از هم پاشیدن حفره‌های سینوسی شود و اندام قربانیان را به فاصله چند صد متری محل انفجار پرتاب کند.»

کمیسیون بین‌المللی صلیب سرخ طی گزارشی در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که استفاده از چنین مهمات منفجره‌ای در مناطق پرجمعیتی «احتمالا اثرات نامشخصی در پی دارد و اصل تناسب در منازعات را نقض می‌کند.»

پاسخ اسرائیل به این تعلیق چه بود؟

اسرائیل ضمن انکار هدف قرار دادن غیرنظامیان فلسطینی می‌گوید که تنها هدفش نابودی حماس است و تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از کشتار غیرضروری انجام می‌دهد.

در پی افشای خبر تعلیق ارسال این محموله در روز سه‌شنبه در واشنگتن، یک مقام ارشد اسرائیلی ضمن خودداری از تایید این گزارش گفت: «اگر حتی مجبور باشیم با ناخن‌هایمان بجنگیم، هرکاری لازم باشد انجام می‌دهیم.»

به گفته یک سخنگوی ارتش، تمام اختلافات نظرها در جریان ملاقات‌های خصوصی رفع شده‌اند.

آیا استفاده اسرائیل از این بمب‌ها در غزه قانونی است؟

این موضوع یک بحث داغ است. اگرچه قوانین بشردوستانه بین‌المللی صراحتا منعی برای بمباران هوایی مناطق پرجمعیت قائل نیستند، اما بنابر این قوانین غیرنظامیان نباید هدف این حملات باشند و برای جلوگیری از خسارات و یا تلفات احتمالی غیرنظامیان، یک هدف خاص باید تعیین شده و حملات باید متناسب با هدف باشند.

دیوان کیفری بین‌المللی در این مورد چه می‌گوید؟

دیوان بین‌المللی کیفری به بررسی جنگ غزه می‌پردازد. بر اساس اساسنامه این نهاد، اگر بابررسی حمله‌ای مشخص شود که خسارات وارده و یا کشتار غیرنظامیان در مقایسه با هرگونه مزیت مستقیم نظامی «به وضوح بیش از حد» بوده است، آن حمله در زمره جنایات جنگی قرار می‌گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست مذاکرات آتش‌بس؛‌ اسرائیل نسبت به عملیات نظامی در رفح در آینده بسیار نزدیک هشدار داد

رسانه آمریکایی: اسرائیل یک هفته به حماس فرصت داد تا بین توافق یا حمله به رفح انتخاب کند

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟