Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد

محمود احمدی‌نژاد در بوداپست
محمود احمدی‌نژاد در بوداپست Copyright اینستاگرام دولت بهار
Copyright اینستاگرام دولت بهار
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر محمود احمدی‌نژاد به بوداپست با واکنش‌های بسیاری روبرو شد. سفارت اسرائیل و جوامع یهودی او را به دلیل مواضعش «منکر هولوکاست» دانسته و سفر او به بوداپست را محکوم کردند. دولت مجارستان نیز واکنش نشان داد و گفت که این سفر صرفا دانشگاهی است و هیچ ارتباطی به دولت ندارد.

آگهی

به گزارش روزنامه هم‌میهن، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ششم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) به دعوت گرگلی دلی، رئیس دانشگاه ملی خدمات عمومی «لودوویکا» مجارستان برای شرکت در نشست علمی و تخصصی پیرامون «ارزش‌های مشترک در محیط زیست جهانی» به بوداپست پایتخت مجارستان رفت.

صفحات مجازی دولت بهار که به هواداران آقای احمدی‌نژاد اختصاص دارند به پوشش رسانه‌ای سفر او به بوداپست پرداختند و تصاویری از او و هیات همراهش همراه با گرگلی دلی منتشر کردند.

وزارت خارجه مجارستان دو روز پس از ورود رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران به این کشور به سفر او واکنش نشان داد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای که در اختیار وبسایت خبری مجار ایندکس قرار داد، نوشت: «دولت پذیرای رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران نبوده و برنامه سفر او یک برنامه دانشگاهی بوده است. دانشگاه‌ها در مجارستان دارای آزادی آموزش و بیان هستند. دولت در برنامه‌های دانشگاه مداخله نمی‌کند.»

با این حال دانشگاه ملی «لودوویکا» همچنان به درخواست یورونیوز مبنی بر ارائه توضیحات درباره سفر آقای احمدی‌نژاد پاسخی نداده است.

واکنش‌ها به سفر محمود احمدی‌نژاد

سفر آقای احمدی‌نژاد با واکنش‌های گسترده‌ای به خصوص جامعه یهودیان مواجه شد.

سفارت اسرائیل در مجارستان آقای احمدی‌نژاد را «منکر هولوکاست» خواند و طی بیانیه‌ای سفر او به مجارستان را محکوم کرد.

در این بیانیه‌ که با عنوان «واکنش به بازدید محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران از دانشگاه ملی خدمات عمومی» منتشر شده، آمده است: «محمود احمدی‌نژاد یک منکر هولوکاست خودخوانده و مسئول مستقیم برگزاری رویداد‌هایی همچون کنفرانس انکار هولوکاست سال ۲۰۰۶ به منظور تمسخر، تحقیر و زیر سوال بردن هولوکاست و قربانیان آن است. آقای احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهوری رژیم حامی تروریسم ایران بارها خواستار نابودی اسرائیل شده بود. دعوت از چنین شخصی به منظور سخنرانی برای دانشجویان هر دانشگاه غربی، توهین بزرگی به یاد و خاطره قربانیان هولوکاست است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما در روز یکشنبه روز یادبود هولوکاست اسرائیل را در بوداپست با تاکید ویژه بر سالروز آغاز کشتار یهودیان مجارستان در ۸۰ سال پیش گرامی داشتیم. بازدید آقای احمدی‌نژاد توهینی جدی و پایمال کننده یاد و خاطره ۶۰۰ هزار یهودی مجار کشته شده در هولوکاست است.»

در پی بیانیه سفارت اسرائیل در مجارستان در محکومیت سفر آقای احمدی‌نژاد دیگر جوامع یهودی این کشور از جمله کنیسه یهودیان، جماعت ایمان یهودیان و دیگر نهاد‌های جامعه مدنی این موضوع را که محمود احمدی‌‌نژاد، رئيس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران که به دیدگاه‌های یهود ستیزانه، غرب ستیزانه و انکار هولوکاست شهره است، اجازه پیدا کرده تا دو سخنرانی را به دعوت رئیس دانشگاه ملی خدمات عمومی ایراد کند، قویا محکوم کردند.

جماعت ایمان با اشاره به عنوان کنفرانسی که آقای احمدی‌نژاد در آن شرکت کرده طی بیانیه‌ای اعتراضی گفت: «با محمود احمدی‌نژاد، بدنام‌ترین و نمادین‌ترین نماینده یهود‌ستیزی مدرن هیچ ارزش مشترکی نمی‌توان یافت.»

جماعت ایمان همچنین خواستار انجام «تحقیقاتی با هدف مسئول اصلی این دعوت» شد و گفت که حضور احمدی‌نژاد به اعتبار دولت مجارستان ضربه می‌زند.

انجمن ضد نژاد پرستی رائول والنبرگ نیز در بیانیه‌ای خواستار استعفای رئیس دانشگاه ملی خدمات عمومی مجارستان شد و گفت: «بسیار شرم‌آور و غیرقابل پذیرش است که این اتفاق در کشوری که مدعی‌ است هیچ‌گونه یهودستیزی را تحمل نمی‌کند، دو روز پس از مراسم یادبود قربانیان هولوکاست روی دهد.»

فدراسیون انجمن‌های یهودی مجارستان (Mazsihisz) نیز طی بیانیه‌ای خواستار عذرخواهی رئیس دانشگاه مزبور از «جامعه یهودی آزرده مجارستان» شد و از دولت این کشور خواست «توضیح دهد که چگونه، با توجه به روابط بسیار خوب دولت‌های مجارستان و اسرائیل و سیاست دولت مجارستان مبنی بر حمایت از یهودیان مجار»، سفر احمدی نژاد به مجارستان می تواند رقم بخورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش اسرائیل به سفر احمدی‌نژاد به مجارستان؛ دانشگاه ملی بوداپست پاسخی به درخواست یورونیوز نداد

خبرنگار سوئیسی: احمدی‌نژاد گفت اگر ایران بودی احتمالا بالای دار بودی

تغییر چهره احمدی‌نژاد پس از یک دوره غیبت طولانی بابت چیست؟