Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درگیری دانشجویان حامی فلسطین و اسرائیل و ورود پلیس آمریکا به دانشگاه کلمبیا؛ ۳۰۰ نفر بازداشت شدند

دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس
دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس Copyright Ethan Swope/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Copyright Ethan Swope/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طرفداران اسرائیل روز چهارشنبه به محل تجمع حامیان مردم فلسطینی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس حمله کردند، این در حالی است در نیویورک، شهردار این شهر اعلام کرده است که تظاهرات حامیان مردم فلسطینی در دانشگاه کلمبیا توسط افراد بیرونی رهبری شده بود.

آگهی

دانشجویان حامی فلسطینیان و اسرائیل شامگاه سه‌شنبه ۳۰ آوریل در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس ( یو.‌سی.اِل.اِی. / UCLA) آمریکا با هم درگیر شدند و پلیس به درخواست ریاست دانشگاه با هدف متفرق کردن آن‌ها وارد این مرکز آموزشی شد. 

بنابر تصاویر منتشر شده گروهی از دانشجویان طرفدار اسرائیل به چادر‌های معترضان حامی فلسطین حمله می‌کنند و زد و خورد میان دو طرف آغاز می‌شود. دانشجویان به سوی یک دیگر چوب و صندلی و دیگر وسایل را پرتاب می‌کنند.

تصاویر شاهدان از «دانشگاه کالیفرنیا / یو.‌سی.اِل.اِی.» نشان می‌دهد که افراد حاضر در صحنه قبل از رسیدن پلیس به محوطه دانشگاه، سعی دارند از تخته‌های چوبی به عنوان سنگرهای موقت برای محافظت از معترضان طرفدار فلسطینی‌ها استفاده ‌کنند.

در آن سوی ایالات متحده، پلیس نیویورک تظاهرکنندگان طرفدار مردم فلسطینی‌ را که در ساختمانی در دانشگاه کلمبیا محبوس شده بودند، دستگیر کرد و اردوگاه اعتراضی آن‌ها را سه شنبه شب جمع‌آوری کرد.

اریک آدامز، شهردار نیویورک اعلام کرد که نزدیک به ۳۰۰ نفر دستگیر شدند. وی بدون ارائه شواهد مشخص، اعتراضات را به گردن اغتشاشگران بیرون از دانشگاه انداخت.

انتقاد یک عضو هیئت علمی از رئیس دانشگاه کلمبیا: به ما اجازه میانجی‌گری داده نشد

یک استاد دانشگاه کلمبیا از رئیس این دانشگاه به دلیل کمک نگرفتن از اعضای هیئت علمی برای کاهش تنش‌های جاری انتقاد کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، نادیا ال. ابوالحاج، استاد مردم‌شناسی در دانشگاه کلمبیا در این خصوص گفت که رئیس دانشگاه باید پیش از مداخله پلیس به اعضای هیئت علمی اجازه می‌داد به این بحران ورود کرده و به دلیل جایگاهی که نزد دانشجویان دارند در جهت کاستن از تنش تلاش کنند.

وی تصریح کرد که تعدادی از اعضای هیئت علمی عصر روز سه‌شنبه قصد داشتند اقدام به میانجی‌گری و مذاکره برای کمک به بازگشت آرامش به دانشگاه کنند.

این استاد مردم شناسی دانشگاه کلمبیا سپس با اشاره به همکاری نکردن مدیریت دانشگاه با اساتید گفت: «آنها ما را سر کار گذاشتند تا زمانی که فهمیدیم قصد وارد کردن پلیس رادارند، آن‌ها همه مدت دروغ می‌گفتند.»

وی همچنین افزود: «آنها هفته‌هاست که اجازه نمی‌دهند اعضای هیئت علمی که با این دانشجویان رابطه خوبی دارند، برای میانجیگری و کاهش تنش وارد میدان شوند.»

کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره سکوت بایدن به اقدامات یهودی‌ستیزانه اشاره کرد

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه وقتی با سوال خبرنگاران در باره سکوت نسبی جو بایدن نسبت به اعتراضات در دانشگاه مواجه شد، به واکنش رئیس جمهوری ایالات متحده در محکومیت یهودستیزی اشاره کرد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که «چرا مستقیماً از بایدن چیزی در باره اعتراضات نشنیده‌ایم؟»، گفت: «هیچ رئیس‌جمهوری قوی‌تر از این رئیس‌جمهور درباره مبارزه با یهودستیزی سخن نگفته است.»

وی افزود: «مهم است که دانشجویان و جوامع در اینجا احساس امنیت کنند؛ ما در عین حال می‌خواهیم واقعاً قاطع باشیم و همچنان بر این موضوع تأکید کنیم که یهودی ستیزی یک اقدام نفرت انگیز است.»

سخنگوی کاخ سفید سپس یادآور شد که جو بایدن و تیم تحت هدایت وی وضعیت را زیر نظر دارند و به طور منظم تحولات در دانشگاه‌ها را دنبال می‌کنند.

وی بار دیگر موضع کاخ سفید در محکومیت اشغال ساختمان‌ها در دانشگاه‌ها توسط دانشجویان را تکرار کرد و گفت که چنین اقداماتی «مسالمت‌آمیز» نیست.

یک دانشجوی یهودی در دانشگاه کالیفرنیا: ما با خشونت‌های اسرائیل همراه نیستیم

بنجامین کرستن، دانشجوی یهودی فارغ التحصیل از دانشگاه کالیفرنیا و معترض حامی فلسطین می‌گوید که به «تلاش فعالانه هدایت‌شده توسط دانشجویان که به شکلی اصولی و واقع‌بینانه خطرات ناشی از جنگ‌افروزی اسرائیل» را یادآوری می‌کند، «بسیار افتخار می‌کند.».

او به سی‌ان‌ان گفت: «ما به عنوان دانشجویان ایالات متحده و مشغول به تحصیل در مؤسسات آمریکایی از همراهی با تشدید خشونت‌ها (توسط اسرائیل) خودداری می کنیم.»

کرستن خواستار توقف سرمایه‌گذاری‌های دانشگاه کالیفرنیا در زمینه «تولید سلاح» و قطع همکاری با «شرکت هایی شد که در نسل کشی، اشغال و آپارتاید اسرائیل همدست هستند.»

آگهی

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

کارن باس، شهردار لس‌‌آنجلس نیز در شبکه اجتماعی ایکس «خشونت» اتفاقات دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس را «نفرت‌انگیز و توجیه‌ناپذیر» نامید.

زک سیدل، سخنگوی شهردار لس‌آنجلس در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که پلیس به درخواست دانشگاه وارد عمل می‌‌شود.

زد و خورد میان این دو گروه دانشجویان تا سر رسیدن پلیس‌ ادامه داشت. پلیس در پی اطلاع از درگیری فیزیکی میان دو گروه در دانشگاه تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرد.

پلیس در ایالت‌های مختلف آمریکا در پی موج اعتراضات حامیان فلسطین، تا کنون بیش از هزار نفر را بازداشت کرده است.

چند ساعت پیش از درگیری‌های دانشگاه لس‌آنجلس، پلیس نیویورک با یورش به دانشگاه کلمبیا ده‌ها دانشجوی حامی فلسطین را بازداشت کرده بود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خاطره جنگ ویتنام زنده شد؛ معترضان به جنگ غزه ساختمان هامیلتون دانشگاه کلمبیا را تصرف کردند

آیا اعتراضات دانشجویان در دانشگاه‌های آمریکا توسط جورج سوروس تامین مالی می‌شود؟

ادامه اعتراضات حامیان فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا؛ پلیس ۲۰۰ نفر دیگر را دستگیر کرد