Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت

نراندرا مودی
نراندرا مودی Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب کنگره ملی هند، بزرگترین جریان اپوزیسیون در این کشور روز دوشنبه از کمیسیون انتخابات خواست تا به اظهارات «غیرقابل قبول» نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در خصوص مسلمانان رسیدگی کند.

آگهی

این جریان سیاسی هند، اظهارات نخست وزیر را «نقض قوانین انتخاباتی» توصیف کرده است. آقای مودی که تلاش می‌کند برای سومین دوره متوالی در انتخابات پیروز و در قدرت باقی بماند در جریان یک سخنرانی مسلمانان را عناصر «نفوذی» توصیف کرده بود. 

او همچنین حزب کنگره ملی را متهم کرده بود که قصد دارد اموال هندی‌ها را مصادره و آن‌را بازتوزیع کند. اتهامی که از سوی این حزب مخالف دولت رد شده است. 

نخست‌وزیر هند در بخشی از سخنان خود گفته بود: «اگر حزب کنگره به اظهارات مانموهان سینگ، نخست وزیر پیشین از این حزب مبنی بر اینکه اقلیت مسلمان باید اولین کسانی باشند که از منابع بهره می‌برند، وفادار باشد، این به معنای توزیع ثروت بین نفوذی‌ها و افرادی خواهد بود که فرزندان بیشتری دارند.»

حدودا ۲۰۰ میلیون مسلمان در هند زندگی می‌کنند که در سالهای اخیر تحت حکومت نراندرا مودی وضعیت بغرنجی داشته‌اند. ملی‌گراها و هندوها در سالهای اخیر بر حملات خود به مسلمانان افزوده‌اند و تعرض به حقوق این اقلیت در هند به شدت افزایش یافته است. 

حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی از مسلمانان به دلیل نرخ بالای زاد و ولد انتقاد می‌کنند. آنها نگران هستند که جمعیت مسلمانان هند به زودی از اکثریت هندوها فراتر رود. این در حالی‌ است که هند بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و ادعای این حزب در خصوص تهدید جمعیتی مسلمانان که تنها ۲۰۰ میلیون هستند تا حدودی دور از واقعیت به نظر می‌رسد. 

در واکنش به این اظهارات آقای مودی، آبشیک مانو سینگوی رهبر حزب کنگره ملی هند با غیرقابل قبول خواندن این صحبت‌ها تاکید کرد که طرح چنین مسائلی مقررات انتخاباتی را نقض می‌کند. 

او در گفتگو با خبرنگاران همچنین افزود: «ما از کمیسیون انتخابات خواسته‌ایم تا موضع خود را در برابر این اظهارات روشن کند و به همان شیوه‌ای که در مقابل هر تخلفی اقدام می‌کند با مودی نیز برخورد کند.» 

کمیسیون انتخابات هند هنوز به این مساله واکنشی نشان نداده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات طولانی هند که برگزاری آن  حدود ۷ هفته طول می‌کشد از روز ۱۹ آوریل آغاز شده است و در روز اول ژوئن به پایان خواهد رسید. نتیجه انتخابات هم در روز ۴ ژوئن اعلام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معبدی بزرگ بر ویرانه مسجد بابری در آیودیا هند؛ تصاویری از نارندرا مودی در «زادگاه رام»

مودی معبد هندوها را که روی ویرانه‌های مسجد بابری ساخته شده است افتتاح کرد

مودی و رهبران «پابرهنه» گروه بیست به مهاتما گاندی ادای احترام کردند