Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

موضع‌ احزاب سیاسی و گروه‌های مختلف در پارلمان اروپا در مورد تنش نظامی ایران-اسرائیل چیست؟

پارلمان اروپا در استراسبورگ/پرچم‌های ایران و اسرائیل
پارلمان اروپا در استراسبورگ/پرچم‌های ایران و اسرائیل Copyright AP Photo/Canva
Copyright AP Photo/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل طی سه روز گذشته در کانون توجه رسانه‌ها و شخصیت‌های جهانی از جمله اروپایی‌ها قرار گرفت.

آگهی

اغلب موضع‌گیری‌های سیاستمداران اروپایی در راستای دفاع از اسرائیل و محکومیت ایران بود. این در حالی است که اسرائیل تا پیش از حمله شنبه‌شب از سوی ایران به دلیل تداوم جنگ غزه، حمله به کاروان امدادگران در این باریکه و عدم همراهی کافی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه با انتقادهای بین‌المللی زیادی روبرو بود. 

با توجه به نزدیکی برگزاری انتخابات پارلمان اروپا که قرار است کمتر از دو ماه دیگر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار شود به موضع‌گیری‌های احزاب و گروه‌های سیاسی حاضر در پارلمان اروپا در مورد تنش‌ها بین ایران و اسرائیل پرداخته‌ایم.

حزب مردم اروپا؛ حمایت قاطع از اسرائیل

حزب مردم اروپا که بزرگترین فراکسیون در پارلمان کنونی اروپا را تشکیل داده است از احزاب راست سنتی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل شده است. 

شاخص‌ترین چهره این گروه سیاسی اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا است که روز یکشنبه پس از حمله پهپادی و موشکی ایران گفت: «مراتب همبستگی و حمایت خودمان از اسرائیل را اعلام می‌کنیم. بار دیگر بر تعهدمان بر امنیت اسرائیل تاکید می‌کنم. به تلاش برای برقراری ثبات ادامه خواهیم داد.»

رئیس کمیسیون اروپا که سابقه فعالیت به عنوان وزیر دفاع آلمان را دارد پس از حملات روز هفت اکتبر حماس به اسرائیل سفر کرده بود و قاطعانه جانب این کشور را گرفته بود. سفر او به اسرائیل در آن زمان انتقادهایی را در پارلمان اروپا برانگیخت. 

مانفرد وبر، سیاستمدار آلمانی و رئیس گروه حزب مردم اروپا نیز روز یکشنبه در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «با توجه به تهدید روزافزون ایران تهدیدهای شدیدتر علیه حکومت ملاها لازم است.»

حزب مردم اروپا هم‌اکنون ۱۷۷ کرسی از ۷۰۵ کرسی پارلمان اروپا را در اختیار دارد و بنا به نظرسنجی‌ها در پارلمان آینده نیز جایگاه خود به عنوان بزرگترین فراکسیون را حفظ خواهد کرد. 

سوسیالیست‌های اروپا؛ انتقاد از ایران و گروه‌های نیابتی مورد حمایت تهران

گروه سوسیالیست‌های اروپا احزاب سوسیال دموکرات با گرایش چپ میانه در کشورهای عضو اتحادیه را گردهم آورده است. این گروه در پارلمان اروپا تحت عنوان «اتحاد پیشروی سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها» فعالیت می‌کند.

سوسیالیست‌های اروپا بخشی از ائتلاف حاکم بر کمیسیون اروپا هستند. بارزترین چهره حزب سوسیالیست‌های اروپا جوزپ بورل است که در قامت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضع رسمی بروکسل را در عرصه سیاست خارجی بیان می‌کند. 

او روز یکشنبه در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که «به قاطعانه‌ترین شکل» حمله ایران به اسرائیل را محکوم می‌کند. جوزپ بورل همچنین از گفتگوی خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و تشویق تهران به پرهیز از افزایش بیشتر تنش خبر داد. 

جوزپ بورل پیش از این حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، پایتخت سوریه را محکوم کرده بود. از دیگر چهره‌های شاخص سوسیالیست‌های اروپا که در مورد تنش جاری بین ایران و اسرائیل اظهارنظر کردند می‌توان به رافائل گلوکسمن، سرلیست سوسیالیست‌ها در فرانسه برای انتخابات پارلمان اروپا اشاره کرد.

او در بیانیه خود با اشاره به اتحاد جمهوری اسلامی با رژیم سوریه و حکومت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بر لزوم مقابله با گروه‌های نیابتی مورد حمایت تهران در خاورمیانه تاکید کرد. 

حزب سوسیالیست‌های اروپا هم‌اکنون ۱۳۹ کرسی پارلمان اروپا را در اختیار دارد و طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده احتمالا جایگاه خود به عنوان دومین گروه سیاسی بزرگ در پارلمان اروپا را حفظ خواهد کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

میانه‌روهای لیبرال؛ تاکید بر تامین امنیت اسرائیل

گروه «نوسازی اروپا» که سیاستمداران میانه‌رو با گرایش لیبرال در پارلمان اروپا را گردهم درآورده سومین فراکسیون بزرگ در این پارلمان محسوب می‌شود. 

والری هایه، رئیس فرانسوی این گروه در پارلمان اروپا پس از حمله شنبه‌شب ایران به اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «در مقابل پهپادها و موشک‌های تهران باید بارها تکرار کنیم که اسرائیل حق دارد در امنیت باشد.»

گروه «نوسازی اروپا» در پارلمان کنونی ۱۰۲ کرسی در اختیار دارد و بنا به نظرسنجی‌ها به نظر می‌رسد در پارلمان آینده در جایگاه سومین یا چهارمین گروه سیاسی قدرتمند قرار گیرد. 

آگهی

سبزهای اروپا

گروه «سبزها-اتحاد آزاد اروپا» چهارمین فراکسیون سیاسی بزرگ در پارلمان کنونی اروپا است. ریاست این گروه به طور مشترک بر عهده تری رایتنکه و فیلیپ لامبر، سیاستمداران آلمانی و بلژیکی است. هیچ کدام از آنها به طور مستقل در مورد حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل اظهارنظر نکرده‌اند اما گروه سبزهای اروپا به طور رسمی این حمله را محکوم کرده است.

سبزهای اروپا همچنین ضمن ابراز نگرانی از تنش‌ها در خاورمیانه خواستار «خویشتنداری» طرفین شده‌اند. 

محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا با گرایش راست افراطی

گروه «محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا» در پارلمان اروپا یکی از دو گروه راست افراطی در این نهاد قانونگذاری محسوب می شود. این گروه ۶۸ کرسی پارلمان را در اختیار دارد. 

حزب «برادران ایتالیا» در این کشور که جورجا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا رهبری آن را در دست دارد از جمله اعضای این گروه سیاسی در پارلمان اروپا است. 

نخست‌وزیر ایتالیا روز یکشنبه در واکنش به حمله ایران به اسرائیل همزمان با اعلام خبر نشست اضطراری سران گروه هفت گفت: «دولت ایتالیا بار دیگر حملات ایران علیه اسرائیل را محکوم می‌کند. [...] مراتب نگرانی شدید خود بابت بی‌ثباتی بیشتر در منطقه ابراز می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد که از آن جلوگیری کنیم.»

آگهی

صفحه گروه «محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا» در شبکه اجتماعی ایکس نیز روز یکشنبه نوشت: «قاطعانه حملات ایران محکوم می‌کنیم. تاکید می‌کنیم که غرب باید در کنار اسرائیل بایستد. اتحاد، همبستگی و بازدارندگی در برابر چنین مهاجمانی بهترین راه برای جلوگیری از تنش بیشتر در منطقه است.»

گروه راست افراطی «هویت و دموکراسی»

گروه «هویت و دموکراسی» دیگر فراکسیون راست افراطی در پارلمان اروپا است. این گروه ۵۹ کرسی این پارلمان را در اختیار دارد و حزب «اتحاد ملی» در فرانسه از اعضای اصلی این گروه محسوب می‌شود. 

حزب راست افراطی «لگا» در ایتالیا نیز در گروه «هویت و دموکراسی» حضور دارد. 

رهبران این فراکسیون در پارلمان اروپا در مورد حملات شنبه شب ایران به اسرائیل موضع نگرفته‌اند. با این حال مارین لوپن، نامزد حزب «اتحاد ملی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۲ فرانسه در صفحه‌اش در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «با مردم اسرائیل که قربانی حمله گسترده و هماهنگ ایران بودند کاملا ابراز همبستگی می‌کنم. این غیرقابل قبول است که بار دیگر شاهد این باشد که امنیتش زیر سوال می‌رود.»

چپ‌های اروپا؛ ابراز همبستگی با مردمان اسرائیل و ایران

گروه چپ‌های اروپا کوچکترین فراکسیون سیاسی در پارلمان اروپا محسوب می‌شود. این گروه کنترل تنها ۳۷ کرسی این نهاد قانونگذاری را در اختیار دارد. 

آگهی

از جمله احزب اروپایی حاضر در این گروه می‌توان به «فرانسه سرکش»، «پودموس» در اسپانیا، سیریزا در یونان و حزب چپ آلمان (دای لینکه) اشاره کرد. 

کورنلی ارنست، از اعضای گروه چپ‌های اروپا در صفحه خود در شبکه ایکس در مورد حملات ایران به اسرائیل نوشت: «حمله ایران به اسرائیل را محکوم می‌کنم. فقط با مردم اسرائیل همبستگی نمی‌کنم بلکه با ایرانیان که از حکومت ملاها زجر می‌کشند نیز اعلام همبستگی می‌کنم. ما باید از مبارزه آنها برای آزادی حمایت کنیم. از تنش بیشتر که منجر به جنگ منطقه‌ای می‌شود باید جلوگیری کرد.»

مانون اوبری، عضو فرانسوی گروه چپ‌های اروپا نیز در واکنش به حملات ایران به اسرائیل گفت که هم حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و هم حمله ایران به اسرائیل را محکوم می‌کند. او همچنین خواستار برقراری آتش‌بس در نوار غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یهودیان بیت‌المقدس (اورشلیم) در واکنش به حمله اخیر ایران: اسرائیل از افزایش تنش بپرهیزد

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟

اتحادیه اروپا حمله به کنسولگری ایران در دمشق را محکوم کرد و خواستار خویشتنداری شد