Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«آیا ایران حق حمله تلافی‌جویانه نداشت»؛ کامرون: به کنسولگری بریتانیا حمله می‌شد پاسخ قاطع می‌دادیم

دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیاغ
دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیاغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا در گفت‌وگو با شبکه اسکای بر شکست حمله گسترده اخیر ایران به اسرائیل تاکید کرد. در این گفت‌وگو خبرنگار از او پرسید که اگر اتفاق مشابهی برای یک کنسولگری بریتانیا می‌افتاد، آنوقت واکنش شما به آن حمله چه بود؟» آقای کامرون هم می‌گوید: «به أن قاطعانه پاسخ می‌دادیم.»

آگهی

خبرنگار اسکای نیوز در میانه گفت‌وگو از آقای کامرون پرسید دولت بریتانیا با حکومت متخاصمی که یکی از کنسولگری‌های ما را با خاک یکسان کرده، چه می‌کرد؟ 

آقای کامرون نیز به او پاسخ داد: «ما به آن کشور پاسخ محکمی می‌دادیم.» خبرنگار ادامه داد: «خُب ایران هم می‌گوید در این حمله چنین کرده. آیا اینطور نیست؟»

آقای کامرون که در این مصاحبه بارها به سطح گسترده حمله ایران و استفاده از صدها سلاح تاکید کرده بود در این بخش از مصاحبه گفت: «حمله ایران به اسرائیل بیش از آن چیزی بود که پیش‌بینی شده بود.»

خبرنگار ادامه داد: «بنابراین آنها [ طرف ایرانی] حق داشتند پاسخ بدهند اما درپاسخ‌شان زیاده‌روی کردند، منظورتان همین است؟» وزیر خارجه بریتانیا نیز تصریح می‌کند: «من می‌گویم مقیاس حمله‌ای که ایران انجام داد، بسیار وسیع‌تر از آن چیزی بود که مردم انتظار داشتند.»

خبرنگار از آقای کامرون می‌پرسد «آیا ایران حق پاسخگویی داشت؟» و او نیز پاسخ می‌دهد: «کشورها حق دارند زمانی که متحمل تجاوز به خاکشان شده‌اند به طرف مقابل پاسخ دهند. قطعا همینطور است اما باید ابعاد و اندازه حمله اخیر را هم در نظر بگیرید.»

در حمله ایران به اسرائیل در مجموع ۱۰۱ موشک بالستیک، ۳۶ موشک کروز
و ۱۸۵ هواپیمای بدون سرنشین مورد استفاده قرار گرفت
که نشان دهنده سطح گسترده حمله بود
دیوید کامرون

گله کامرون از حمله در ابعاد گسترده ایران به اسرائیل

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو با عدد و رقم به «ابعاد گسترده» حمله اخیر ایران به اسرائیل پرداخت و گفت: «در این حمله ۳۰۱ سلاح توسط دولت ایران به سوی اسرائیل پرتاب شد و برای نخستین بار شاهد حمله یک دولت به دولتی دیگر بودیم. در این حمله مجموعا ۱۰۱ موشک بالستیک، ۳۶ موشک کروز و ۱۸۵ هواپیمای بدون سرنشین مورد استفاده قرار گرفت که نشان دهنده سطح گسترده حمله بود.»

از اسرائیل خواستیم حمله اخیر ایران را تلافی نکند

آقای کامرون همچنین تاکید کرد: «آنهایی که در اسرائیل هستند حق دارند به فکر پاسخ دادن به ایران و تلافی آن باشند اما خواسته ما این است که جلوی تشدید بحران را بگیریم. از بسیاری جهات، این یک شکست مضاعف برای ایران بوده است. ما از دولت اسرائیل خواستیم که حمله اخیر ایران علیه این کشور را تلافی نکند.»

بریتانیا در حمله به ایران شرکت نخواهد کرد، اما اگر اسرائیل مورد حمله بیشتر قرار گیرد، به دفاع از اسرائیل ادامه خواهد داد
دیوید کامرون

بریتانیا در حمله به ایران شرکت نخواهد کرد

دیوید کامرون در بخش دیگری از این گفت‌وگو اعلام کرد که «بریتانیا در حمله به ایران شرکت نخواهد کرد، اما اگر اسرائیل مورد حمله بیشتر قرار گیرد، به دفاع از اسرائیل ادامه خواهد داد.»

وی همچنین گفت: «اسرائیل حق پاسخ دادن دارد ولی ما از حمله‌ تلافی‌جویانه حمایت نمی‌کنیم. مواقعی وجود دارد که باید باهوش و سخت‌گیر باشیم، باید همزمان هم با سر و هم با قلب‌مان فکر کنیم و به همان اندازه که سرسخت هستیم، معقول باشیم و به وقتش تصمیم خردمندانه بگیریم.»

حمله ایران به اسرائیل یک شکست کامل بود

وزیر خارجه بریتانیا همچنین افزود «این حمله یک شکست کامل بود و بقیه جهان هم اکنون می‌توانند ببینند که آنها چه تأثیر بدی در منطقه دارند و ماهیت واقعی آنها را درک کنند.»

حمله اخیر ایران به خاک اسرائیل با واکنش‌های بین‌المللی زیادی همراه بوده است. بسیاری از کشورها حمله اخیر را محکوم کرده‌اند با این حال در دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های اسرائیلی خواستار جلوگیری از افزایش سطح تنش در منطقه خاورمیانه شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بورل:خاورمیانه بر لبه پرتگاه است؛ بریتانیا و فرانسه به اسرائیل توصیه کردند حمله ایران را تلافی نکند

چراغ سبز اسرائیل به از سرگیری مذاکره آزادی گروگان‌ها؛تاثیر اراده دیوان کیفری یا تصمیم ۳ کشور اروپایی

انتقاد از ماکرون برای تسلیت به رئیسی و حمایت از حکم لاهه؛جواب زنان و جوانان ایرانی را چگونه می‌دهید؟