Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دلیل توقیف کشتی «اسرائیلی» چیست؟ روایت کاملا متفاوت سفیر ایران در پرتغال با اظهارات سخنگوی وزارتخانه

لحظه فرود نیروهای سپاه پاسداران بر روی کشتی ام‌ای‌سی-آیریز
لحظه فرود نیروهای سپاه پاسداران بر روی کشتی ام‌ای‌سی-آیریز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران روز شنبه ۱۳ آوریل کشتی ام‌ای‌سی-آیریز را در تنگه هرمز توقیف کرد و سرنوشت این کشتی تا کنون نامعلوم بود. حال دو مقام ارشد وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره این کشتی اظهارات ضد و نقیضی را بیان کرده‌اند.

آگهی

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۵ آوریل درباره کشتی ام‌ای‌سی-آیریز که با پرچم پرتغال در حال گذر از تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران توقیف شد، گفت: «تعلق این کشتی به اسرائیل محرز است و به دلیل نقض قوانین بین‌المللی دریانوردی به منظور انجام بررسی‌های لازم به داخل آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.»

آقای کنعانی افزود: «با توجه به نقض مقررات بین‌المللی از سوی این کشتی و عدم پاسخ مقتضی به سوالات مطروحه از سوی مراجع ذی‌ربط ایرانی این کشتی برای بررسی به داخل آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است و موضوع مرتبط با آن در مراجع حقوقی و قضایی ذی صلاح بررسی می‌شود و متناسب با بررسی‌ها، تصمیم مقتضی اتخاذ می‌شود.»

این درحالی است که مجید تفرشی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پرتغال روز ۱۴ آوریل در گفتگو با رادیو تلویزیون پرتغال (RTP) گفته بود که موضوع این کشتی «یک مساله کاملا فنی است.»

آقای تفرشی گفت: «من این موضوع را بررسی کردم و متوجه شدم که این مسئله کاملا فنی است و هیچ ربطی به پرچم کشتی ندارد. پرچم اصلا در این مساله هیچ اهمیتی ندارد. من دریافتم که آن‌ها سیستمی با عنوان سیستم شناساسی خودکار (AIS) دارند و گویا خاموش شده و ادعاهایی خلاف آن مطرح شده بود. خدمه کشتی آزادند. توقیف و یا بازداشتی در میان نبود.»

ناصر کنعانی همچنین درباره وضعیت خدمه کشتی گفت: «سوابق شناخته شده ایران در ارتباط با موضوعات انسانی نشان می‌دهد که در مورد حقوق اتباع و مسائل کنسولی مرتبط، همواره درچارچوب مقررات و ارزش‌های انسانی عمل کرده است و طبیعتاً کارکنان و خدمه کشتی توقیف شده نیز از این نگاه انسانی بهره‌مند خواهند بود.»

این درحالی است که سفیر جمهوری اسلامی ایران در پرتغال در گفتگو با آر‌تی‌پی مدعی شده بود که ۲۵ نفر خدمه کشتی «آزادند» و «هیچ اجباری هم بر این که کجا باید باشند نیست.»

آقای تفرشی گفت: «می‌دانم که آن‌ها تحت کنترل و بازپرسی نیستند و هیچ اجباری هم بر این که کجا باید باشند نیست. این خیلی مهم است. هیچ‌کس آن‌ها را محدود نکرده است.» 

خبرگزاری تسنیم روز شنبه در گزارشی کشتی ام‌ای‌سی-آیریز را مرتبط با شرکت «زودیاک مریتایم» عنوان کرده بود و گفته بود که ایال عوفر، میلیاردر اسرائيلی مالک این شرکت مستقر در لندن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان عملیات ۱۲ ساعته؛ نیروی دریایی هند کشتی ماهیگیری ایرانی را از چنگ دزدان دریایی نجات داد

ایران خدمه کشتی توقیف شده مرتبط با اسرائیل را آزاد می‌کند

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد