Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

راهکار اوکراین برای دمیدن جان تازه به ارتش با فرض تشدید جنگ از سوی روسیه

سربازان اوکراینی پرچم کشورشان را قبل از گذاشتن بر روی تابوت یک سرباز کشته شده در دست دارند. کی‌یف، اوکراین، سه شنبه، ۲۶ مارس ۲۰۲۴.
سربازان اوکراینی پرچم کشورشان را قبل از گذاشتن بر روی تابوت یک سرباز کشته شده در دست دارند. کی‌یف، اوکراین، سه شنبه، ۲۶ مارس ۲۰۲۴. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین زیر فشاری که بیش از دو سال جنگ با روسیه بر ارتش این کشور وارد کرده برای تکمیل صفوف خسته نظامیان خود، روز چهارشنبه اعلام کرد که از این پس سن سربازی مردان را تغیییر می‌دهد.

آگهی

شور و شوق اولیه اوکراینی‌ها برای پیوستن به مبارزه با ارتش روسیه کاهش یافته است، اگرچه حمایت عمومی از نفس جنگ و دفاع از کشور همچنان بالا است.

در حال حاضر قوانین اوکراین به گونه‌ای است که مردان کمتر از ۶۰ سال از سفر به خارج از کشور منع شده‌اند. بسیاری از مردان اوکراینی نیز با مخفی شدن در منازل یا با پرداخت رشوه از رفتن به جبه‌های جنگ فرار می‌کنند.

 فرماندهان اوکراینی در چنین وضعیتی می گویند که سرباز کافی برای عملیات و حملات تهاجمی در اختیار ندارند و این تعداد نیرو برای حفظ مواضع فعلی در هنگام تشدید حملات روسیه به سختی جوابگو است.

این در حالی است که جمعیت روسیه بیش از سه برابر جمعیت اوکراین است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نشان داده که اگر نیروهای داوطلب برای جنگ کافی نباشند، ابایی از وادار کردن مردان برای اعزام به جبهه ندارد.

تزریق ۵۰ هزار سرباز با کاهش سن سربازی اجباری

در شرایطی که دو سال جنگ و خونریزی عصاره صفوف نظامی اوکراین و انبارهای تسلیحاتی آن را کشیده است، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور روز چهارشنبه (۳ آوریل) با هدف تجدید قوا در جنگ علیه روسیه، سه لایحه قانونی را توشیح کرد.

بر اساس قوانین جدید، سن ورود به خدمت اجباری سربازی از ۲۷ به ۲۵ سال کاهش یافت، مضافا اینکه برخی از معافیت‌ها نیز حذف می‌شود. برآورد می‌شود که با این تمهید جدید، حدود۵۰ هزار سرباز به ارتش اضافه کند.

آمار وزارت دفاع اوکراین حاکی از آن است که ارتش این کشور در ماه اکتبر نزدیک به ۸۰۰ هزار سرباز داشته است. این رقم شامل گارد ملی یا سایر یگان‌ها نمی‌شود. در مجموع، حدود ۱ میلیون اوکراینی یونیفرم‌های نظامی بر تن دارند که حدود ۳۰۰ هزار نفر از آن‌ها در خط مقدم خدمت می‌کنند.

تحلیلگران نظامی می‌گویند میانگین سن سربازان در هر دو طرف کمی بیشتر از ۴۰ سال است. برخی از اوکراینی‌ها نگران هستند که پایین آوردن سن سربازی اجباری به ۲۵ سال و دور کردن جوانان از بازار کار می‌تواند آسیب‌های بیشتری به اقتصاد جنگ‌زده اوکراین بزند، به همین دلیل هم بوده که سن سربازی در اوکراین ۱۸ سال تعیین نشده بود. 

در عین حال سربازگیری برای کی‌یف بسیار ضروری است چرا که با پایان فصل زمستان و در بهار یا تابستان در انتظار فشار نظامی دیگری در جبهه های جنگ از سوی ارتش روسیه است. 

زلنسکی: پوتین فقط با اوکراین نمی‌جنگد

زلنسکی به خبرنگاران گفت: «می‌توانم بگویم که روسیه در حال آماده شدن برای بسیج ۳۰۰ هزار پرسنل نظامی دیگر در اول ماه ژوئن است.» 

ارتش روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که اخیراً یک روند افزایشی در سربازگیری‌های خود را تجربه کرده است و دلیل آن را به خشم عمومی مردم نسبت به حمله ماه گذشته به سالن کنسرت مسکو و کشته شدن بیش از ۱۴۰ نفر نسبت داد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حدود ۱۶ هزار نفر در ۱۰ روز گذشته ثبت نام کرده‌اند، اگرچه که ادعای کرملین به طور مستقل قابل تأیید نیست.

تقریباً یک سال طول کشید تا زلنسکی قانون کاهش سن خدمت اجباری را امضا کند. این تعلل و تامل یکساله شاید منعکس کننده این باشد که چنین اقدامی احتمالا تا چه حد از دید مردم این کشور ناخوش‌آیند و ناپسند تلقی می‌شده است.

اوریسیا لوتسویچ، معاون گروه مطالعاتی روسیه و اوراسیا در اندیشکده چتم‌هاوس در لندن گفت که آقای زلنسکی امیدوار بود که این جنگ نسبتاً سریع به پایان برسد، اما متوجه شد که پوتین «فقط با اوکراین نمی‌جنگد، بلکه دشمن اصلی او آمریکا و حضورش در اروپای شرقی است.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد که ناتو در حال بحث در مورد طرحی برای ارائه پشتیبانی نظامی حساب‌شده‌تر به اوکراین در سال‌های آینده است. 

وی پیش از آغاز نشست وزرای خارجه این ائتلاف در بروکسل گفت: «ما قویاً معتقدیم که حمایت از اوکراین از طرح‌های کوتاه مدت و داوطلبانه فاصله بگیرد و بیشتر به سمت تعهدات بلندمدت ناتو برود.»

فحوای این طرح این است که از این پس به جای مقر فرماندهی آمریکا در اروپا،‌ ائتلاف ناتو وظیفه هماهنگی کارگروه تماس دفاعی اوکراین، متشکل از حدود ۵۰ کشور که به طور منظم در طول جنگ سلاح و مهمات برای اوکراین تهیه می‌کنند، را بر عهده بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید

۱۰ کشور قوی و ضعیف از نظر امنیت سایبری؛ ایران در کدام گروه جای می‌گیرد؟

تهدید آخرالزمانی روسیه در جنگ احتمالی با ناتو: پچ‌پچ کردن‌های غرب بی‌نهایت خطرناک است