پیامدهای جنگ غزه؛ سوئد برای برگزاری مسابقه یوروویژن آنهم با تدابیر امنیتی بالا آماده می‌شود

Sweden Eurovision
Sweden Eurovision Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بحبوحه اعتراضات به جنگ اسرائیل و حماس، شهر مالمو در سوئد خود را برای میزبانی مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۲۴ آماده می‌کند. این مسابقه طی روزهای ۵ تا ۱۱ مه برگزار خواهد شد و سوئد تدابیر امنیتی بالایی را برای اطمینان از برگزاری امن این مسابقه به اجرا خواهد گذاشت.

آگهی

علاوه بر اعتراض مسلمانان به غزه، رویدادهای قرآن سوزی در این کشور که خشم جهان اسلام را در پی داشته، باعث شده بود که سطح تهدیدات امنیتی در سوئد از اوت سال گذشته میلادی افزایش یابد.

اولف نیلسون، رئیس امنیت شهر مالمو به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما هم درگیری اسرائیل و حماس را داریم و هم جنگ در اوکراین که سوئد را نیز تحت تأثیر قرار داده است. به همین دلیل با خطر جنگ‌های هیبریدی و حملات سایبری نیز روبرو هستیم.»

در این شهر چندفرهنگی ۳۶۰ هزار نفر ساکن هستند که از ۱۸۶ کشور مختلف می‌آیند. 

به همین دلیل نیلز نورلینگ، سخنگوی پلیس می‌گوید: «[با توجه به بافت جمعیت این شهر] برای ما غیرعادی نیست که شاهد تاثیر درگیری‌های دیگر نقاط جهان بر کار و زندگی روزمره ساکنان مالمو باشیم.»

بخش بزرگی از جامعه فلسطینی سوئد نیز در شهر مالمو زندگی می‌کنند و به همین دلیل گمان می‌رود که درگیری اسرائیل و حماس تاثیر بیشتری بر فضای شهر در آستانه برگزاری مسابقه یوروویژن داشته باشد.

نیلز نورلینگ می‌گوید: «از چند ماه قبل از این رویداد، ما درخواست‌هایی برای برگزاری تظاهرات، هم در حمایت از شرکت اسرائیل در یوروویژن و هم علیه آن دریافت کردیم.»

تلویزیون ملی سوئد (SVT) که در برنامه‌ریزی پخش بین‌المللی این رویداد مشارکت دارد نیز اعلام کرد که خود را برای انواع سناریوهای احتمالی آماده کرده است.

ابا آدیلسون، از مدیران اجرایی این تلویزیون به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما کاملا برای این واقعیت آماده‌ایم که ممکن است تظاهراتی در خارج از محل برگزاری مسابقه آواز یوروویژن و حتی در داخل سالن برگزار شود و برای آن برنامه‌ریزی کردیم.»

در سوئد همچنین طوماری با این موضوع که «اگر اسرائیل در مالمو شرکت کند یوروویژنی وجود نخواهد داشت» تهیه شده است و بیش از ۸۰۰ امضا نیز جمع کرده و قرار است این طومار در جریان جلسه شورای شهر مالمو در ماه آوریل مورد بحث قرار گیرد.

با این وجود گفته می‌شود که این یک اقدام «نمادین» است؛ چراکه اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا درخواست‌ها برای کنار گذاشتن اسرائیل از مسابقهآواز امسال را رد کرده و حکم داده که خواننده اسرائیل همچنان می‌تواند در این رویداد بین‌المللی شرکت کند.

جنگ اسرائیل علیه حماس، پس از حمله خونین ۷ اکتبر شبه‌نظامیان این گروه به جنوب اسرائیل آغاز شد. حمله‌ای که در جریان آن اعضای این گروه حدود ۱۲۰۰ نفر که عمدتا غیرنظامی و شهروند اسرائیل بودند را کشتند و حدود ۲۵۰ نفر را گروگان گرفتند.

کارشناسان سازمان ملل در اوایل ماه مارس نیز اعلام کردند که «دلایل منطقی» وجود دارد مبنی بر اینکه در جریان حمله ۷ اکتبر، خشونت‌های جنسی از جمله تجاوز و تجاوز گروهی روی داده است.

وزارت بهداشت غزه که در کنترل حماس است، می‌گوید در جریان حملات تلافی‌جویانه اسرائیل که پس از ۷ اکتبر آغاز شد، دست‌کم ۳۲ هزار و ۴۰۰ نفر کشته شدند.

این وزارتخانه هنگام اعلام شمار قربانیان این جنگ، نه تفاوتی میان غیرنظامیان و شبه‌نظامیان فلسطینی قائل است و نه به چگونگی کشته شدن فلسطینی‌ها (چه در اثر حملات هوایی و زمینی اسرائیل، یا اصابت موشکهای نافرجام فلسطینی‌ها) اشاره می‌کند و همه قربانیان را قربانی «تجاوز اسرائیل» می‌داند.

ترانه «باران اکتبر»

رادیو تلویزیون عمومی اسرائیل یکی از اعضای اتحادیه «ای‌بی‌یو» است و قرار است ادن گولان ۲۰ ساله به نمایندگی از این کشور در مراسم شهر مالمو شرکت کند.

او قصد داشت ترانه‌ای با عنوان «باران اکتبر» را اجرا کند که بسیاری متن آن را سیاسی می‌دانستند و معتقد بودند با اشاره به قربانیان حمله حماس در ۷ اکتبر به جنوب اسرائیل سروده شده است. اما اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا مقامات اسرائیل را مجبور کرد که اشعار این ترانه را تغییر دهند.

اسرائیل اولین کشور غیراروپایی بود که در سال ۱۹۷۳ میلادی وارد یوروویژن شد و از آن زمان تاکنون چهار بار برنده این رقابت شده است.

کارین کارلسون، مسئول شورای شهر مالمو که بر اجرای رویداد امسال یوروویژن نظارت دارد، می‌گوید نگران اعتراضاتی که در پی جنگ غزه در مالمو برگزار خواهد شد، نیست.

آگهی

خانم کارسلون می‌گوید: «اینجا سوئد است و ما در مالمو هستیم. ما می‌خواهیم نشان دهیم که شما می‌توانید نظرات متفاوتی داشته باشید، اما باید آنها را با آرامش بیان کنید.»

قرار است امسال حدود ۱۰۰ هزار نفر از ۸۰ کشور برای شرکت در این رویداد به سوئد سفر کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبکه کان اسرائیل: اگر ترانه باران اکتبر رد شود یوروویژن امسال را ترک می‌کنیم

آنها شبیه «سایه‌های» کودکان بودند؛ تجربیات گروگان‌های آزاد شده اسرائیلی از هفته‌ها اسارت در نوار غزه

روایت ارتش اسرائیل از «قتل عام» زنان و کودکان در کیبوتص‌ها توسط شبه‌نظامیان حماس