Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاوشگر ژاپنی ماه توانست از دومین شب قمری نیز جان سالم به در برد

Smart Lander for Investigating Moon, or SLIM
Smart Lander for Investigating Moon, or SLIM Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس فضایی ژاپن روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کاوشگر این آژانس پس از زنده ماندن از دومین شب سرد قمری که دو هفته طول کشید، از خواب بیدار شده و تصاویر جدیدی را به زمین فرستاده است.

آگهی

این کاوشگر که اسلیم (SLIM) نام دارد، در سپتامبر گذشته به فضا پرتاب شد و در ماه ژانویه به ماه رسید و توانست برای لحظاتی روی آن بنشیند. 

به این ترتیب ژاپن به پنجمین کشوری تبدیل شد که توانست کاوشگری را بدون سقوط روی ماه بنشاند.

با این وجود این فضاپیمای سبک وزن، در یک زاویه نامناسب فرود آمد که باعث شد صفحات خورشیدی آن در جهت اشتباهی قرار بگیرند و نتوانند نور خورشید را جذب کنند.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن که پیش از این هشدار داده بود این کاوشگر برای زنده ماندن در یک «شب قمری» طراحی نشده، در پستی که بامداد پنج‌شنبه در شبکه «ایکس» منتشر کرد، از آخرین بیداری غافلگیرکننده این کاوشگر خبر داد و نوشت: «ما شب گذشته پاسخی از اسلیم دریافت کردیم و تأیید می‌کنیم که این کاوشگر دومین شب قمری خود را با موفقیت به پایان رسانده است.»

به همراه این بیانیه، یک عکس سیاه و سفید از سنگی در نزدیکی یک دهانه نیز منتشر شد و آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن در توضیح این عکس نوشت: «از آنجایی که خورشید هنوز در آسمان بود... و تجهیزات هنوز داغ بودند، ما توانستیم در کنار سایر فعالیت‌های اکتشافی، تصاویری از مناظر اطراف را به کمک یک دوربین جهت‌یابی ثبت کنیم.»

بیانیه آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن چند روز پس از انتشار اخباری درباره سرنوشت یک فرودگر بدون سرنشین آمریکایی به نام «اودیسه» منتشر شد.

«اودیسه» اولین سفینه فضایی خصوصی است که با موفقیت روی ماه فرود آمده است؛ اما گزارش‌ها حاکی از آن است که نتوانسته پس از خواب قمری بیدار شود.

سازنده این فرودگر که شرکت Intuitive Machines مستقر در هیوستون آمریکاست، امیدوار بود این فرودگر نیز مانند «اسلیم» بار دیگر فعال شود اما سرانجام روز شنبه ماموریت این فرودگر را پایان یافته اعلام کرد.

«اودیسه» نیز مانند «اسلیم» در یک زاویه اشتباه فرود آمد؛ با این وجود توانست چند آزمایش انجام دهد و قبل از شروع آخرین شب قمری، عکس‌هایی را به زمین بفرستد.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن که بطور اختصار JAXA نامیده می‌شود، کاوشگر «اسلیم» را به دلیل فناوری دقیق فرودش «نشانچی ماه» نامیده است.

هدف ماموریت «اسلیم» مطالعه لایه داخلی و عمیق زیر پوسته ماه بود که تصور می‌شود از دهانه‌ای که در آن فرود آمده قابل دسترسی باشد.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن حدود سه ساعت پس از برخورد میخکوب‌کننده «اسلیم» در ۲۰ ژانویه با سطح ماه، این کاوشگر را از راه دور خاموش کرد تا در مصرف انرژی آن صرفه‌جویی شود و در این فاصله اطلاعات فنی و تصویری از فرود آن را نیز دریافت کرد.

این کاوشگر در اواخر ژانویه و با تغییر زاویه خورشید، به مدت دو روز «بیدار» شد و توانست در این مدت به کمک دوربین قدرتمندی که روی آن نصب بود، اقدام به بررسی علمی دهانه کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن می‌گوید که این کاوشگر برای شب‌های سخت قمری طراحی نشده است؛ یعنی زمانی که دما به کمتر از منفی ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. به همین دلیل «بیدار شدن‌های» آن پس از این شب‌های سرد، برای دانشمندان خبری خوش و غافلگیرکننده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاوشگر ماه از سومین «شب یخبندان قمری» نیز جان سالم به در برد

کاخ سفید از ناسا خواست برای کره ماه استانداردهای زمانی تعیین کند

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند