Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند

شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه و چین روز جمعه ۲۲ مارس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر درخواست «آتش‌بس فوری و پایدار» در نوار غزه با هدف حفاظت از غیرنظامیان و ایجاد امکان امدادرسانی بشردوستانه به بیش از دو میلیون فلسطینی وتو کردند.

آگهی

 از میان ۱۵ عضو شورای امنیت، در رای‌گیری روز جمعه ۱۱ رای موافق، سه رای مخالف و یک رای ممتنع به ثبت رسید.

روسیه، چین و الجزایر کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. گویان هم به قطعنامه آمریکا رای ممتنع داد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پیش از رای‌گیری اعلام کرد که مسکو از آتش‌بس فوری در نوار غزه حمایت می‌کند. با این‌ حال او ضمن زیر سوال بردن لحن قطعنامه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده و لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل را به «انحراف جامعه بین‌المللی» با مقاصد «سیاسی» متهم کرد.

سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که ایالات متحده هیچ کاری برای مهار اسرائیل انجام نمی‌دهد. او همچنین واشنگتن را به دلیل صحبت از آتش‌بس مورد استهزا قرار داد و گفت: «غزه تقریبا از روی زمین محو شده است.»

واسیلی نبنزیا افزود: «ما شاهد یک نمایش نمادین ریاکارانه‌ایم. [قطعنامه] محصول آمریکا به شدت سیاست‌زده و تنها هدفش به بازی گرفتن رای‌دهندگان است. آمریکا می‌خواهد فقط با نوعی صحبت از آتش‌بس در غزه تنها کشورهای عضو را سرگرم و راضی کند. این قطعنامه معافیت اسرائیل را از پاسخ به جنایاتی که مرتکب شده است تضمین می‌کند. حتی در پیش‌نویس این قطعنامه هم حرفی از جنایات اسرائیل به میان نیامده است.»

یکی از موضوعات کلیدی در این قطعنامه زبان غیر معمولی بود که می‌گفت شورای امنیت «ضرورت آتش‌بس فوری و پایدار را تعیین می‌کند.» این عبارت یک «تقاضای» مستقیم برای توقف خصومت‌ها نبود.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، این قطعنامه منعکس کننده تغییری از سوی ایالات متحده است که خود را در تضاد با بسیاری از کشورهای جهان یافته است زیرا حتی متحدان اسرائیل نیز برای پایان بدون قید و شرط جنگ تلاش می‌کنند.

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل گفت که پیشنهاد ایالات متحده باعث ایجاد آتش‌بس فوری و پایدار نمی‌شود چراکه پیش‌ شرط‌هایی تعیین می‌کند.

او گفت: «اگر آمریکا درباره آتش‌بس جدی بود بارها و بارها چندین قطعنامه شورای امنیت را وتو نمی‌کرد. چنین مسیر انحرافی را طی نمی‌کرد و در عین حال درباره مسائل مهم با ابهام برخورد نمی‌کرد و بازی با کلمات را راه نمی‌انداخت.»

بنابر پیش‌نویس این قطعنامه، آتش‌بس با مذاکرات در جریان به رهبری قطر و با حمایت اسرائيل و مصر برای توقف جنگ در ازای بازگشت گروگان‌های حماس پیوند می‌خورد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد رای منفی روسیه و چین را «نه تنها بدبینانه بلکه حقیر» خواند و گفت: «روسیه و چین فقط نمی‌خواستند به قطعنامه‌ای که آمریکا آن را پیشنهاد کرده، رای مثبت بدهند. بگذارید صادق باشیم، به‌رغم همه این لفاظی‌های آتشین، همه ما مستحضریم که روسیه و چین هیچ اقدام دیپلماتیکی برای دستیابی به صلح پایدار و یا برای ایفای نقش معنادار در تلاش‌های بشردوستانه نمی‌کنند.»

منابع بیشتر • AFP, AP, Le Monde

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ غزه؛ آمریکا برای سومین بار قطعنامه آتش‌بس را در شورای امنیت وتو کرد

شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای خواستار توقف حملات حوثی‌ها در دریای سرخ شد

تظاهرات دانشجویان حامی فلسطین در آمریکا و فرانسه؛ فعالان در کلمبیا یک ترم تعلیق شدند