Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وثیقه یک میلیون یورویی برای دنی آلوز؛ ستاره سابق بارسلونا از زندان خارج می‌شود

دنی آلوز، ستاره سابق بارسلونا در دادگاه
دنی آلوز، ستاره سابق بارسلونا در دادگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در بارسلون روز چهارشنبه ۲۰ مارس با آزادی مشروط دنی آلوز، ستاره سابق تیم‌های بارسلونا، پاری‌سن‌ ژرمن و تیم ملی برزیل موافقت کرد.

آگهی

بر اساس این رای، دنی آلوز که به جرم تجاوز به چهار سال و نیم حبس محکوم شده است، با قید وثیقه یک میلیون یورویی می‌تواند از زندان خارج شود.

این تصمیم بلافاصله با واکنش تند وکیل شاکی پرونده، خانم استر گارسیا، مواجه شد. او که بسیار شگفت زده و به شدت خشمگین بود، حکم صادره را «غیرقانونی» خواند و اعلام کرد که به آن اعتراض خواهد کرد. خانم گارسیا این تصمیم را «روی خوش عدالت به ثروتمندان» توصیف کرد.

هنوز مشخص نیست که دنی آلوز یا نزدیکانش چه زمانی می‌توانند وثیقه یک میلیون یورویی را پرداخت کنند. به محض پرداخت وثیقه، آلوز می‌تواند از زندان آزاد شود.

خروج دنی آلوز از زندان به قید وثیقه، مشروط و تابع شرایط مشخصی است که باید به اجرا گذاشته شود.

در بیانیه دادگاه آمده است که علاوه بر وثیقه یک میلیون یورویی، دو گذرنامه اسپانیایی و برزیلی آلوز هنگام خروج از زندان، از او گرفته می‌شود و تا زمان صدور حکم نهایی به او اجازه خروج از خاک اسپانیا نیز داده نخواهد شد.

دانی آلوز ۴۰ ساله، که از ۲۰ ژانویه سال گذشته در بازداشت است همچنین موظف خواهد بود هر هفته خود را به دادگاه معرفی کند و "به تمام احضاریه‌های" قضایی تا زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر که تاریخ آن هنوز مشخص نیست، پاسخ دهد.

او همچنین از نزدیک شدن تا شعاع یک کیلومتری محل سکونت یا محل کار قربانی منع شده و اجازه نخواهد داشت از طریق هر گونه وسیله‌ای با فرد قربانی این پرونده ارتباط برقرار کند.

دنی آلوز روز سه‌شنبه طی یک جلسه کوتاه غیرعلنی در دادگاه شهر بارسلون خواستار آزادی مشروط خود شده بود. دادستان با این درخواست مخالفت کرده و گفته بود احتمال فرار او زیاد است.

اما آلوز که از طریق ویدئو کنفرانس از درون زندانی در بارسلون به جلسه دادگاه وصل شده بود تضمین داد که فرار نکند و گفته بود که به عدالت ایمان دارد.

«عدالتِ مردسالارانه»

اینس گواردیولا، وکیل مدافع آلوز که وثیقه ۵۰ هزار یورویی را در دادگاه برای آزادی موکل خود پیشنهاد داده بود، به این نکته اشاره کرد که دنی آلوز یک چهارم از حکم صادره از سوی دادگاه بدوی را گذرانده است.

دادگاه با در نظر گرفتن این استدلال و با وجود مخالفت‌های قبلی نسبت به آزادی مشروط آلوز به دلیل خطر فرار وی، با این درخواست موافقت کرد. دادگاه در توجیه این تغییر نظر خود، به زمان سپری شده از دوران حبس آلوز و نزدیک شدن به زمان آزادی احتمالی او اشاره کرده است.

وکیل شاکی، خانم استر گارسیا، از این تصمیم خشمگین است. او در مصاحبه با یک شبکه رادیویی در کاتالونیا گفت: «این یک رسوایی است که فردی را آزاد می‌گذارند در حالی که می‌دانیم او می‌تواند در عرض چند ساعت یک میلیون یورو جمع‌آوری کند.»

حزب چپ‌گرای رادیکال موسوم به «سومار» که عضو ائتلاف چپ‌گرای حاکم در مادرید است نیز این تصمیم را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

این حزب با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق» نوشت: «دنی آلوز می‌تواند به دلیل داشتن یک میلیون یورو، در خانه منتظر حکم نهایی برای جرم تجاوز باشد که مرتکب شده است. عدالتی مردسالارانه و طبقاتی؛ دیگر بس است!»

دنی آلوز ۲۲ فوریه گذشته به جرم تجاوز جنسی به یک زن جوان در شب پایانی سال ۲۰۲۲ در یک کلوپ شبانه در بارسلونا به تحمل مجازات چهار سال و نیم زندان محکوم شد؛ این در حالیست که دادستا‌ن‌ها برای او ۹ سال مجازات حبس درخواست کرده بودند.

دادگاه همچنین این ستاره سابق میادین فوتبال را به پرداخت ۱۵۰ هزار یورو به قربانی خود و پنج سال آزادی مشروط پس از خروج از زندان و همچنین منعِ نزدیک شدن به فرد قربانی به مدت نه سال و نیم محکوم کرد.

دنی آلوز در طول روند محاکمه همواره مدعی بود که رابطه جنسی با رضایت طرفین انجام شده است اما دفاعیات او به دلیل تناقضات متعدد در اظهاراتش توسط دادستان رد شد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

دفاع وودی آلن از رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا: تجاوز جنسی که نکرد، فقط یک بوسه زد

اصلاح قوانین کیفری در اسپانیا؛ نخست وزیر از قربانیان تجاوز جنسی «طلب بخشش» کرد